Őseink mintegy 2,5 millió éven keresztül azt ették, amit a természet adott: halásztak, vadásztak, és a környezetükben található növényekkel színesítették étlapjukat. A gabonafélék fogyasztása csak a táplálékhiány következtében kialakuló földművelés megjelenésével vált elterjedtté, mintegy tízezer évvel ezelőtt. Az emberi szervezet azonban ilyen rövid idő alatt nem volt képes alkalmazkodni az új táplálékforráshoz.

Épp ezért minél jobban elterjedt a gabonafélék, s velük együtt a másféle, finomított szénhidrátok, azaz a burgonya, a rizs, a kukorica vagy a cukrok fogyasztása – annál betegebbek lettek az emberek. Ennek ellensúlyozására mutatjuk meg olvasóinknak kedvenc paleo receptjeinket!

paleo-receptek-facanleves.jpg

FÁCÁNLEVES GAZDAGON

Hozzávalók:

1 egész fácán (kb. 80 dkg)
3 db sárgarépa
2 db fehérrépa
1 kis zellergumó
3-4 gerezd fokhagyma
1 db nem erős zöldpaprika
1 egész vöröshagyma
10 dkg felkockázott gomba
1 csokor petrezselyem
4 db borókabogyó
1 csipet sáfrány
1 db szegfűszeg
1 ágacska kakukkfű
1 szelet friss gyömbér
15 szem fekete bors

Elkészítés:

Ha olyan fácánra tudunk szert tenni, amelyiken nincsenek tolltokok, akkor persze sokkal könnyebb dolgunk van, de ez kevéssé valószínű. Annyi előnye van a dolognak, hogy a tokok feketék, tehát jól láthatóak. Szemöldökcsipesszel érdemes dolgozni, ez a leghatékonyabb. Alapos tisztítás után a fácánt tegyük egy mély levesesfazékba, öntsünk rá két liter vizet, és tegyük bele az egész, hámozatlan vöröshagymát, a zöldpaprikát, az egyik csokor petrezselymet, a boróka­bogyót, sáfrányt, szegfűszeget, kakukk­füvet, gyömbért, egész borsot és kb. 2 kávéskanál sót.

Forraljuk fel, majd mér­sékeljük a tüzet, és fedő alatt, a lehető legkisebb lángon főzzük másfél órát. Ad­juk hozzá a feldarabolt répaféléket, zel­lert, gombát, és további 60 perc alatt főz­zük készre a levest. Szűrőkanállal szedjük ki a fácánt és a zöldségeket, a levest sűrű szitán szűrjük át. A húst tanácsos leszed­ni a csontokról, mert lehet benne sörét, és mert a madár hasürege egészen sötét színű. A húst és a zöldségeket forrón tá­laljuk az átszűrt leves mellé.

minden_reggel_ujno.sk.png

RETEKASLÁTA

Hozzávalók:

50 dkg retek
3 ek. olívaolaj
3 ek. citromlé
egy kevés
1 ek. méz
2 gerezd áttört fokhagyma
1 kis csokor apróra vágott petre­zselyem

Elkészítés:

A hosszúkás, fehér jégcsapretek és a nagy, gömbölyű sörretek kitűnő alapanyagok, és általában húsuk krémesebb állagú, mint a fekete rete­ké. Ezek a fajták egész télen kaphatók. A tavaszi napsugarakkal pedig előjön a kis piros hónapos retek, amely szintén kitűnő saláta-alap- anyag. A népgyógyászat szerint a fekete retek felső légúti megbetege­désekben is segít, valamint a retket az epeműködés őrzőjének is tartják. Az olajból, citromléből, sóból, mézből és fokhagymából öntetet készítünk. A retket a reszelő durva fokán lereszeljük. (A fekete retket hámozni kell.) Az öntet­tel és a petrezselyemmel jól összekever­jük, majd fél órát állni hagyjuk.

paleo-receptek-retesalata.jpg

BUNDÁS CSIRKEMELL

Hozzávalók:

4 szelet vékonyra kiklopfolt csirkemellfilé
4 db felvert tojás
25 dkg őrölt szezámmag

3 ek.
disznó- vagy kókuszzsír

Elkészítés:

A vékonyra klopfolt szeleteket (érdemes a húst közben folpakkal letakarni, hogy ne repkedjenek szét a cafatok) először is sózzuk meg, majd nyomkodjuk bele az őrölt szezámmagba. Az első szezámréteg után mártsuk a hússzeleteket a tojás­ba, mint egy hagyományos panírozáskor, de a tojás után megint szezámba hemperegtessük meg őket.

Kb. egyujjnyi forró zsírban süssük mind­két oldalukat 2-2 percig, vagy amíg szép aranyszínűek nem lesznek. Sütéskor ve­gyük figyelembe, hogy a magvak könnyen megégnek, ezért mérsékeltebb lánggal kell dolgoznunk. Konyhai papír­törlőre téve itassuk fel a felesleges zsira­dékot.

paleo-receptek-bundas-hus.jpg

CUKKINIS LASAGNE

Hozzávalók:

75 dkg darált hús (lehet sertés vagy marha, vagy vegyesen)
1 ek. disznózsír
1 apróra vágott nagy vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma, áttörve
1 finomra reszelt közepes sárgarépa
1 apró kockákra vágott kápiapaprika
1/2 szeletelt póréhagyma
1 kg zsenge cukkini, végei levágva és hosszában vékonyra szeletelve
7 dl sűrű paradicsomlé
1 kk. szárított bazsalikom
1 kk. szárított oregánó
1 csokor vágott petrezselyem
só, bors, ízlés szerint
15 dkg reszelt sajt a tetejére

Elkészítés:

A hagymát, majd a fokhagymát megfut­tatjuk a zsíron. Hozzáadjuk a darált húst, és néhány percig pirítjuk. Belekeverjük a sárgarépát, a kápiapaprikát, majd a póréhagy­mát. További öt percig kevergetve párol­juk. Hozzáadjuk a paradicsomszószt, a szárított fűszereket, a sót és borsot, és kb. 25 percig főzzük.

A cukkiniszeleteket sózzuk és borsozzuk. Egy tűzálló tálat vékonyan kizsírozunk és egy sor cukkiniszeletet terítünk az al­jára úgy, hogy szorosan egymás mellett legyenek. Rákenjük a szósz felét, megint egy sor cukkiniszelet következik, majd megint szósz. A tetejére is cukkiniszeletek kerüljenek. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 35- 40 perc alatt megsül. Ha valaki eszik saj­tot, a sütés elején megszórhatja vele a tetejét.

paleo-receptek-cukkinis-lasagne.jpg

–varga–
Cookies