Leterít vagy felszabadít? Mit kell tudni a menopauzáról, amikor is megszűnik a hormonok védő hatása a női szervezetre?

Egy nap arra ébredtem, hogy zúg a fejem, s fekszem az ágyban, mint egy tehetetlen báb... Pedig tornáztam, zöldet ettem, mindent megtettem, hogy fitt maradjak. Megértettem, miért mondják azt, hogy a klimaxban megszűnik a hormonok védő hatása.

a-libido-is-csokken-menopauza-idejen-kezdo.jpg

A szívem kalapált, izzadtam, pedig soha nem szoktam, s hiába futottam heti négyszer, rakódni kezdett a hasi zsír. Menopauzában, mikor lassan elmarad a menzeszünk, a petesejtek mennyisége kimutathatóan csökken – így a peteérés el-elmaradozik, majd abbamarad. Ez a legnehezebb életszakasz a nő számára. A kiszámíthatatlanság (nem tudni, lesz-e ovuláció), a csökkenő koncentrálóképesség, a hangulatingadozás és a hőhullámok megkeserítik a nő életét, s a libidója is csökken. Mégpedig drasztikus mértékben! Fontos lenne, hogy a klimaxot ne úgy éljük meg, miszerint vége a nőiségünknek... „Szép volt, jót mentél petefészek, lássuk a következő fejezetet!” Az ésszel adagolt hormonpótlás, a jóga, a torna, a hobbijaink mind-mind segíthetnek. (Csak találjunk ehhez jó szakembert.)

Érdekesség!

Vannak nők (kevesek persze), akik ennek épp az ellenkezőjét élik meg. Rájuk egyenesen felszabadítóan hat, hogy már nem kell a teherbe eséstől tartani, illetve a fogamzásgátláson gondolkodni. Ők tobzódnak szexuálisan.

Menopauza után gyakoribbak a szív- és érrendszeri betegségek, jelentkezhet a csontritkulás, a hízás, illetve miómák alakulhatnak ki.

Növényi étrendnél korai klimax!

Fontos, hogy a menopauza épp a megfelelő időben következzen be. A legújabb kutatások azt mondják, hogy a csak növényi alapú étrend nem tesz jót a nőknek. Az indiai nőknél például, akik növényi étrenden vannak, tíz évvel hamarabb következik be a klimax. (Ami nem jó!) Banális példa, de a hüvelyflóránk állapotán abszolút visszaköszön, hogy miből eszünk többet: karalábéból vagy croissant-ból! A női egészséget ugyanis nagyban befolyásolja, hogy mit eszünk, mennyit alszunk és sportolunk.

Miért?

Miért nem vagyunk termékenyek életünk végéig, mint a férfiak? A hormonoknak, főleg a női nemi hormonnak, az ösztrogénnek erős védelmező hatása van bizonyos betegségekkel szemben. Ezért élnek körülbelül tíz évvel tovább a nők, mint a férfiak. Ám az ösztrogénnek van árnyoldala is: egy idő után a sejteket daganatossá tenné például az emlőben vagy a méh nyálkahártyájában. Ezért kell idővel lecsökkennie az ösztrogénnek. A petefészekben ilyenkor elfogynak azok az őstüszők, melyek minden hónapban érésnek indulnak, és petesejtté válhatnak: így végül nincs tüsző, nincs ösztrogén, s a rendszer „leáll”. (A petefészek pihenő üzemmódba lép.) A legtöbb nőnél először rendszertelenné válik a ciklus, de olyan is lehet, hogy hirtelen szűnik meg a menstruáció.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Definíció

Menopauzának nevezzük az utolsó vérzést, melyet a következő egy évben nem követ menstruáció. Vagyis csak utólagosan tudjuk megmondani, hogy igen, ez volt a „búcsúzó” menstruációnk (amelytől lehetőségünk sem volt elköszönni). Negyvenéves kortól bizonyos tünetekkel lehet számolni: ez a perimenopauza időszaka. A menopauza általában ötvenéves kor körül áll be. Természeti népeknél megfigyelték, hogy általában az utolsó szülés tíz évvel a menopauza előtt történik. Ha csak ötvenöt éves kor után áll be a menopauza, az a menopausa tarda. Nem tekintjük kórosnak. Örüljünk neki!

Vigyázzunk vele!

Kórosnak tekintjük a menopauzát, ha negyvenöt éves kor előtt következik be, a neve korai menopauza.

Ha negyvenéves kor előtt csökken vagy megszűnik a petefészkek hormontermelése, akkor korai petefészek-elégtelenségről (kimerülésről) beszélünk – ilyenkor orvoshoz, endokrinológushoz kell fordulni, mert kezelést igényel, a spontán teherbe esés esélye azonban ritka.

Fájdalmas

Sajnos, kevés nő fordul szakemberhez szexuális fájdalmakkal: ez valahogy máig nem számít betegségnek. (Sok nő úgy érzi, hogy a fájdalom a szexuális aktus fizikális természetéből adódik.) Emiatt gyakran évekig cipelnek neurológiai betegségeket vagy veszélyes hüvelyfertőzéseket... Ezért, ha fájdalmat tapasztalunk, mindig keressünk fel egy nőgyógyászt! Miután kizárnak minden egészségi okot, el lehet kezdeni foglalkozni a lélekkel.

–nagyvendégi–
Cookies