Kedves dunaszerdahelyiek! Tudták Önök, hogy városukban egészségklub működik, mely a helyi művelődési központ égisze alatt különféle, az egészséges életmóddal, táplálkozással, testi és lelki egészségünk megőrzésével kapcsolatos programokat szervez? A Felvidéki Paleo Klubbal karöltve pedig nemrégiben lisztmentes kenyérsütésre hívtak bennünket.

A paleolit táplálkozás kőkorszaki őseink étrendjének és a ma is létező, civilizációtól távol élő természeti népek mindennapi étkezési szokásainak megfigyelésén alapul. Őseink étlapjáról hiányoztak a gabonafélék, tejtermékek, hüvelyesek és a cukor, testükből pedig a civilizációs betegségek. Kutatások bizonyítják, hogy a civilizációtól elzártan élő törzsek tagjai jóval egészségesebbek, mint azon társaik, akik rákaptak a modern világ „ínyencségeire”: például a cukrozott üdítőket szürcsölő, chipset nassoló, gyorskaján tengődő ausztrál bennszülöttek körében óriási méreteket ölt az elhízás és a cukorbaj. S mindez csak azért, mert hátat fordítottak őseik egyszerű alapelveinek: edd azt, amit a környezetedben megtalálsz, vagyis húst, halat, tojást, zöldséget és gyümölcsöt.

lisztmentes_paleo_kenyersutes00008.jpg
A paleo ételeknél fontos, hogy foszfátmentes sütőport használjunk.

A paleolit táplálkozás nem fogyókúra, hanem életmód, aminek célja: visszatérni kőkori ősanyáink étrendjéhez, melyre teremtettünk. A paleolit táplálkozással újraalkothatjuk szervezetünk testi-lelki egyensúlyát, megszabadulhatunk meglévő egészségügyi problémáinktól, ráadásul a komoly bajokat is megelőzhetjük. A fogyás csupán egy (kellemesen meglepő) mellékhatás. 

– A paleolit táplálkozás – a tévhitekkel ellentétben – nem csak zsírból és húsból áll – mondja Mozoli András, a klub egyik alapítója. – Étlapunkon rengeteg zöldség, gyümölcs és olajos magvak szerepelnek! 

lisztmentes_paleo_kenyersutes00004.jpg

András és felesége, Éva már több mint két éve paleóznak, s mivel szeretik a hasukat, sokat kísérleteznek a konyhában. Bevált receptjeiket pedig másokkal is szívesen megosztják: András főzőcskeszámait aztán az internetre is feltöltik. A paleónak köszönhetően András az allergológusnak inthetett búcsút, Éva pedig (immár 15 kilóval könnyebben!) vitálisabb, mint valaha. 

lisztmentes_paleo_kenyersutes00007.jpg
A plaeoklub oszlopos tagjai: Jászai Zsuzsa és a Mozoli házaspár, Éva és András.

– Nem az a lényeg, hogy visszatérjünk a kőkorszakba, hanem hogy – lemondva a finomított, művi adalékokkal és gabonaszármazékokkal felpumpált termékekről – saját magunk állítsuk elő ételeinket! Ez a klub is azért jött létre, hogy receptekkel, ötletekkel és hasznos tippekkel segítsük és támogassuk egymást az életmódváltásban. A magyar ember kenyér nélkül nem tudja elképzelni az életét. Számunkra is állandó kérdést jelent, mivel tudjuk a mindennapi kenyerünket pótolni, ezért született meg a ma esti bemutatónk ismeséli András, miközben feleségével a cukkinis bagetteket készítik. A tészta ripsz-ropsz összeáll: a paleo kenyérfélék nagy előnye a hagyományos pékárukkal szemben, hogy dagasztás és kelesztés nélkül készülnek.

Mindennapi paleokenyerünk elkészítése így nem nagy macera. A kenyeret hűtőben kell tárolni, mivel a maglisztekből készült kenyérfélék nedvesebbek, így könnyen penészednek. A fagyasztóban tartva viszont mindig kéznél vannak. 

– A paleo ételek, kenyerek kiváló alternatívát jelentenek a lisztérzékenységben szenvedő emberek számára. Egyre több olyan embernél diagnosztizálják ezt a betegséget, akik 20-30 évig hiába jártak problémáikkal orvostól orvosig – ezt már Jászai Zsuzsa, a klub másik oszlopos tagja mondja. – Nekik elsősorban a kukoricából és a rizsből készült lisztek fogyasztását ajánlják. Tudni kell azonban, hogy az ezekben található fehérjék hasonlóak a gluténéhez, így problémákat jelenthetnek. Nem beszélve arról, hogy a boltokban kapható élelmiszerek döntő hányada tartalmaz glutént, már csak azért is, mert olyan üzemben készülnek, ahol gabonaféléket is feldolgoznak. 

lisztmentes_paleo_kenyersutes00009.jpg
A Psyllium, vagyis az útifűmaghéj olyan állagot kölcsönöz a tésztának, mint a gabonában található sikér.

Zsuzsa férje, Miklós a dunaszerdahelyi őspaleósok közé tartozik: a bemutatón a sokmagvas kenyerével nagy sikert arató Nagy Lászlóval együtt már a mozgalom indulásakor, vagyis öt évvel ezelőtt életmódot váltottak. Miklós a váltásnak köszönhetően több mint 20 kg-tól, magas vérnyomásától és kezdődő cukorbetegségétől szabadult meg.

lisztmentes_paleo_kenyersutes00010.jpg
Jászai Zsuzsa titkos receptje: a házi tepertőt ledarálja, és egy kevés fokhagymával ízesíti.

Ugyanúgy, ahogy a jelenlévő paleo életmódot folytató társai: van, aki pajzsmirigyproblémái miatt, van, aki a lisztérzékenység miatt váltott. Abban mindnyájan egyetértenek, hogy visszaköltözött beléjük az élet! A fáradtság, az ízületi fájdalmak vagy épp a pluszkilók, melyeket hajlamosak vagyunk az évek múlásának rovására írni, egyszeriben eltűntek. A fogyás azonban, a tévhittel szemben, idővel megáll, hiszen akkor minden paleósnak zörögnének a csontjai!

Az életmódváltás első időszakában szinte peregnek a fölös kilók, utána azonban megállapodik a test. 

Közben elkészültek a bagettek és a frissen sült tökmagos kenyér illata száll a levegőben. Nincs más hátra, kezdődik a kóstolás!

lisztmentes_paleo_kenyersutes00005.jpg
A Mozoliék-féle cukkinis minibagettek a reszelt zöldségnek köszönhetően sütés közben sem száradnak ki.

Vendéglátóink igazán kitettek magukért, hiszen a helyben készült finomságokon kívül mindenki hozott valami otthon készült csemegét is. És igen, a kenyereknek, bagetteknek tényleg jó ízük van, főleg a Jászai Zsuzsa-féle szendvicsnek. 

lisztmentes_paleo_kenyersutes00002.jpg
A hagyományos liszt nélkül készült kenyérféléket hűtőben kell tárolni. Persze, ehhez rögtön két adagot kell sütni.

Nagy László sokmagos kenyere pedig libazsírral a legjobb.

lisztmentes_paleo_kenyersutes00003.jpg

Mivel a paleo szerint a kenyeret sem margarinnal, sem sajttal nem lehet megkenni, ezért Zsuzsa igazi finomságot eszelt ki: a liba vagy kacsatepertőt finomra darálja, és egy gerezd zúzott fokhagymával ízesíti. Fényűző lakoma! 

lisztmentes_paleo_kenyersutes00001.jpg
A paleo kenyérfélék gyorsan elkészülnek, hiszen sem dagasztani, sem keleszteni nem kell azokat.

Búcsúzásképp a kisördög még megkérdezteti velem: vajon megesik-e, hogy a csábítás, az illatos, ropogós héjú, foszlós belű fehér kenyér győz? Nevetve bólogatnak, hisz ők is csak emberből vannak. De ha egy lakoma erejéig elcsábulnak is, utána újra a saját kenyerük után nyúlnak, hiszen amit a szem és az orr kíván, az nem ugyanaz, mint ami után a szervezetünk vágyik.

lisztmentes_paleo_kenyersutes00006.jpg

hirlevel_web_banner_1.jpg

L. Horváth Katalin
Cookies