Igen: a premenstruális szindróma. Sok nő életét megkeserítik a kellemetlen tünetek. Gyakran előfordul, hogy  tizennégy napnál is tovább tartanak, és rendkívül zavaróak. A közelgő menstruáció legkínosabb jelei közé tartozik a mell megduzzadása, feszülése, a has felpuffadása és a végtagödéma.

A testi tünetek mellett lelki tünetek is megjelennek, például az ingerlékenység, hangulati kilengések, aluszékonyság, szétszórtság, figyelmetlenség, falánkság, túlérzékenység, sírás stb., amelyeket nemcsak a beteg, hanem a környezete is igen nehezen visel. Egyszóval: nehéz ez az időszak.

mi-az-a-pms-kezdo.jpg
(Kép forrása: pinterest.hu)

Mi okozza?

Elsősorban a nagy hormoningadozás. A menstruációs ciklust megelőzően a szervezet először a terhességre készül fel, azután lefújja az egész felkészülést. Ez óriási hormonális változásokkal jár. Ovuláció előtt megemelkedik az ösztrogénszint, utána azonban mélyre süllyed, és felgyülemlik a progeszteron. A hormonok vad tánca után, közvetlenül a menstruáció előtt a hormonszint hirtelen csökken, aminek hatására elkezdődik a havivérzés.

A nőgyógyászok szerint a nők 80 %-a szenved premenstruális szindrómában, melynek tünete az ingerlékenység, labilis idegállapot, sírás, dühkitörések, túlérzékenység, depresszió, a mell fájdalmas érzékenysége, puffadás – összesen több mint 300 fajta tünet! Egy-egy nő esetében a tünetek összessége nagy változatosságot és különbözőséget mutat: az egyiknél ilyenek, a másiknál amolyanok dominálnak. Van, akinél két héttel a menstruáció előtt jelennek meg, van, akinél egy héttel előtte, és a vérzés megindulásával mintegy varázsütésre megszűnnek.

A kiállhatatlan fúriából egy csapásra kedves, türelmes nőci lesz. A nők 13–26%-ának esetében azonban ezek a tünetek annyira erőteljesek, hogy akadályozzák a mindennapos munkavégzést, a nők 1-2%-át pedig egyenesen ágyhoz kötik. A PMS leggyakrabban a fájdalmas menstruáció első két napjához kötődik. A legnehezebb időszak a menstruációt megelőző 7-10 nap. Ilyenkor lelki zavarok és betegségek (szkizofrénia, depresszió) jelentkezhetnek, a meglevő zavarok pedig gyakran súlyosbodnak. A nők sokszor ezalatt szakítanak a párjukkal, vagy azon gondolkodnak, hogy elhagyják.

A premenstruális szindróma legsúlyosabb változata a premenstruális diszforikus zavar, amely a nők 3-8%-át érinti, és minden hónapban két hétre „kivonja őket a forgalomból”. Képtelenek dolgozni, kommunikálni a környezetükkel, és öngyilkossági késztetéseik vannak.

Nyolcévnyi kutya élet

Nem tesszük helyesen, ha megadóan vállat vonunk. Nem kell elfogadni azt, hogy ez a nők sorsa. Igaz, a kellemetlenségek „csak” egy-egy hétig tartanak, de összeadva ezeket a napokat, a végeredmény három hónapot tesz ki egy évben. A termékeny kort tekintve ez összesen 3-8 év kellemetlenség, sőt szenvedés! A premenstruális tünetekkel azért is foglalkozni kell, mert segíteni lehet rajtuk. Egy értelmes nőgyógyász sose fogja elhanyagolni ezt a kínlódást.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Most nézzük meg, melyek azok a tünetek, amikor a premenstruális szindrómával orvoshoz kell menni. A válasz egyszerű: akkor, amikor a kellemetlenségeket tehernek érezzük. Amikor ki vagyunk szolgáltatva a hormonok játékának. Nyugodtan kérjünk tanácsot az orvostól. Meglepődünk, ha megtudjuk, hányféle módon lehet segíteni a premenstruális szindrómán. Sajnos (és hála istennek), minden nő más, és más kezelés segít rajta. Néha hosszabban kell kísérletezni, hogy kiderüljön, melyik szer hatásos. Azt kell kiválasztani, ami a legjobb.

És még valami: a premenstruális kellemetlenségek a menstruáció hosszára és rendszerességére is hatással lehetnek. Egy egészséges nő ciklusa 21–35 napos időközönként ismétlődik. Tehát ha a ciklusunk e két határ között mozog, nyugodtak lehetünk. Ha hosszú a ciklus, a premenstruális tünetegyüttes is hosszabb ideig, akár három hétig is tarthat. Ez már elviselhetetlen. Ilyen esetekben elsősorban a ciklust kell rendbe hozni. Ilyen esetekben a pajzsmirigyet is meg kell vizsgálni, mert hatással van a petefészkek által termelt hormonra. Ebben lehet diszharmónia. Előfordulnak rendszertelen ciklusok is, például egyszer 28 napos, másszor 38 vagy 40 napos. Ez szintén olyan zavar, amelyet orvossal kell megtárgyalni.

hirlevel_web_banner_2_436.jpg

Mi a megoldás?

Életmódváltoztatás. Rosszul érzi magát a menstruációt megelőző napokban? Először is aludja ki magát, azaz aludjon naponta legalább nyolc órát. „Nekem legjobban az alvás segít – mondja Zsuzsa. – Ha kipihent vagyok, nem veszekszem, nem bőgök, és nem fáj se a fejem, se a hasam.” Sajnos azonban a premenstruális tünetek egyike éppen az alvászavar. Ha így van, nyugodtan vegyünk be egy-két szem gyenge altatót. A kialvatlan nők kellemetlen tünetei gyakoribbak és súlyosabbak. Sokat segíthet a mozgás is, például a jóga, mégpedig a nők számára összeállított tantra jóga, amely a női testre van szabva – a női energiapályákkal, a test és a lélek harmonizálásával foglalkozik. A tantragyakorlatok közben állítólag nagy mennyiségű női nemi hormon (ösztrogén) szabadul fel a szervezetben. A nő mélyen magába tekint, és megérti a lelke belső törvényszerűségeit. Étrendünkből hagyjuk el a szeszes italokat, a koffeint, a nikotint, fogyasszunk kevesebb sót és cukrot.

A táplálékkiegészítők

Ha valamilyen okból nem szedhet, vagy nem akar szedni hormonális fogamzásgátlót a premenstruációs panaszok kezelésére, akkor próbálja ki a vitaminokat és a gyógynövényeket. Az interneten rengeteg jó tanácsot kaphat. Az egyik asszonynak a homeopatikus berkenyekivonat, a másiknak a ligetszépe, a harmadiknak az Aloe vera segít. Állítólag van, akinek jó a borágó, a másiknak a cickafark, a harmadiknak az orbáncfű segít, de van, akinek a magnézium vagy a Koenzim Q10. Valamennyit ki lehet próbálni, de sajnos, a hatását csak több hónapi használat után érezzük. Akkor tesszük a legjobban, ha olyan készítményt választunk, amelyben a gyógynövény nagyobb koncentrációban szerepel, mert így a hatása is felerősödik.

A FEM+ (PMS Formula) készítmény négyféle gyógynövény kivonatát tartalmazza. A menstruáció előtt vagy egész hónapban kell szedni, kivéve a menstruáció napjait. A FEM+ egyensúlyba hozza a hormonokat, csökkenti a menstruációs fájdalmakat, és enyhíti a premenstruális tünetegyüttest. Körülbelül a nők felének segít, ami nagy siker. De ezt is hosszabb ideig, legalább négy hónapig kell szedni, hogy a hatása megmutatkozzon. Ha segít, megéri a fáradságot.

A gyógyszer egyébként biztonságos, a szervezet jól viseli. Ki lehet próbálni a Femiglandin GLA + E kapszulát is, amely ligetszépeolajat, gamma-linolénsavat és E-vitamint tartalmaz.

A hormonok

Be kell vetni a fogamzásgátlókat – ez minden nőgyógyász első számú javaslata. Logikus tanács, ugyanis a hormoncsökkenés okozza a problémákat. Ezért kívülről kell bevinni őket a szervezetbe, éppen a hormonális fogamzásgátlókkal. Ebben az esetben a fogamzásgátló valóban orvosság. A leghatékonyabb az, amelyik drospirenont is tartalmaz, amelynek köszönhetően nem tartja vissza a vizet a szervezetben. Ezért nem kell súlygyarapodástól sem tartani, amellett kiválóan kezeli a PMS-t is.

Elsősorban a kímélő fogamzásgátlókra gondolunk, amelyekben a legkisebb a hormonadag. Ezek közé tartoznak egyes fogamzásgátló tabletták, a bőrön át felszívódó tapaszok, a hormont tartalmazó hüvelykarika vagy a szintén hormont tartalmazó Mirena (a Dana modern változata), egy T alakú test, amely megszünteti a menstruációt, és azok a nők is használhatják, akik még nem szültek. A felhelyezés után öt évig maradhat a helyén, tehát azok számára előnyös, akik még nem tervezik a terhességet. A Mirena eltávolítása után már az első ciklusban is bekövetkezhet a terhesség. Egyetlen hátránya van, az ára, mert az elég borsos (kb. 200 euró).

A jól megválasztott fogamzásgátló az esetek 95 százalékában megszünteti a premenstruális tünetegyüttest. Sajnos, nem mindenki számára. Más megoldást kell választaniuk az idősebb és dohányzó nőknek, a trombózisos nőknek és azoknak, akik érelzáródásra hajlamosak. Számukra is van megoldás, például az ún. gesztagénes fogamzásgátlás. Ez a tabletta nem tartalmaz ösztrogént, tehát nagyon kíméletes. Azért nem kell a nőknek megijedniük, nem kell hormont szedniük életük végéig. Megpróbálhatják kezelni a PMS-t, aztán egy idő után abbahagyhatják a gyógyszerszedést, és lehet, hogy a tünetek nem térnek vissza. Bár a nők többsége szereti a hormonális fogamzásgátlókat, mert sok előnyük van, és használatuk is kényelmes.

mi-az-a-pms-belso.jpg
(Kép forrása: pinterest.hu)

Fizioterápia

Ne adjuk fel a reményt akkor sem, ha a felsorolt módszerek közül egyiket sem alkalmazhatjuk. Mert még mindig kérhetjük a fizioterapeuta és a neurológus segítségét. Megtörténhet, hogy szervezetünkben valamilyen aszimmetria található, és ez okozza a premenstruális tüneteket vagy a menstruációs ciklus rendellenességeit. Utasításaik szerint tornázzunk. Bár ez az út valamivel hosszabb, de jobb türelmesnek lenni, mint fájdalomcsillapítókkal és nyugtatókkal kezelni a tüneteket.

Mit tanácsol a kínai orvoslás?

Mi okozza a menstruációt megelőző tüneteket? A kínai orvostudomány szerint a menstruációs ciklus lefolyása a máj és a vese állapotától függ. A ciklus első felében a vese játszik főszerepet, a másodikban a máj. A máj az a szerv, amely a véráramot, az energiákat és az érzelmeket felügyeli. Túlterheltség esetén blokádok alakulnak ki a szervezetben – ezek okozzák a menstruációs ciklus kellemetlen lelki és testi tüneteit. Mit kell tennünk? A táplálkozás sok betegséget meggyógyít. Néha segítségül kell hívni a gyógyfüveket és az akupunktúrát is.

Ha viszont azt szeretnénk, hogy a kiváltó okok szűnjenek meg, és a kellemetlenségek ne térjenek vissza, akkor a táplálkozási, mozgási és lelki szokásainkon kell változtatni.

Hogyan javíthatunk a máj helyzetén?

Ételeink közül a zsírok és általában az állati eredetű ételek nagyon megterhelik a májat. Számos nő azt tapasztalta, hogy kevésbé fájdalmas a menstruációja, és kevésbé ingerlékeny, ha nem fogyaszt húst. A máj számára nehéz ételnek számítanak a sajtok, a tejtermékek és a péksütemény is. Ajánlatos elhagyni az egyszerű cukrot, de elsősorban a sokféle nyers zöldséget. Fogyaszthatunk zöldséget, de párolva vagy főzve, például főtt gabonaféléket, egy kevés főtt hüvelyest, valamint szóját és olajos magvakat.

Varga Klára
Cookies