Kovács Marianna bőrgyógyász és orvos esztéta a pozsonyi Mediskin klinika munkatársa.

Mint mondja, fontos, hogy szakértő kezek végezzék el az esztétikai beavatkozásokat, hogy megmaradjon a természetes hatás. Sok esetben mégis olyanokra bízzuk magunkat, akikre nem lenne szabad. (Főleg vidéken sok a kókler orvos, aki csak egy gyorstalpalót végzett el.) A szövődményekkel sem vagyunk tisztában.

legnepszerubb-beavatkozas-kezdo.jpg
Kovács Marianna

– Fordulnak hozzátok helytelen beavatkozások miatti szövődményekkel?

– Igen, és olyanokat is ismerek, akik emiatt kórházi ellátásra szorulnak.

– Miért?

– Ha például tudom, hogy nyaralni készülök, akkor az előző héten már nem végzek komolyabb beavatkozást, mert a szövődmény megjelenhet a rá következő három napon is. Az egyik legismertebb komplikáció a vascularis necrosis, azaz a szövet elhalása a vérellátás hiánya miatt. Ez azt jelenti, hogy véletlenül érbe szúrtuk a keresztkötött hialuronsavat, és az ér elzáródik; vagy épp az ér fölé szúrtunk, és a nehéz anyag kívülről összenyomja az eret. Ennek következtében a szövet nem kap vért, így elhal. Nagyon-nagyon veszélyes például orrot korrigálni hialuronsavval – ilyet csak tapasztalt orvosok mernek bevállalni. Ha ezen a területen történik elzáródás, az akár vakságot is okozhat.

A hialuronsav kipárnázza a kötőszövetet, ám a korral apad a mennyisége, így a bőr besüpped. A hialuronsavas töltőanyagok kitöltik ezeket a besüppedéseket. Fontos, hogy legyen meg a dokumentációnk a kezelésekről. Ha például nem szeretnénk ugyanoda visszamenni, fontos, hogy új orvosunk lássa, mit és főleg mivel végeztek az arcunkon. Mivel az anyagok nem ürülnek ki százszázalékosan, az új a régivel kölcsönhatásba léphet – és a csomósodásnál vannak komolyabb komplikációk is.

– A látványosan rosszul sikerült botoxolás és a kacsaszáj mennyire „dicséri” az orvos esztétát?

– Az a jó kezelés, amely észrevétlen, a kliens arca csak frissebbnek hat: nem venni észre, hogy beavatkozás történt rajta. Ha viszont kifordul a száj, akkor azt a szájat nem jól kezelték. A beavatkozásokat nem lehet úgy végezni, hogy például hétvégén elmegyek egy képzésre, és onnantól kezdve értek az orvosi esztétikához. A töltésekhez nem elég ismerni az arc anatómiáját: én tizenegy évig tanultam annak érdekében, hogy felelősségteljes orvos esztéta legyek, emellett folyamatosan képzem magam. Semmiképpen ne válasszunk olyan orvost, aki mellékállásban szúrja a botoxot. Az orvosesztétikai kezelések sora végtelen, és csak szakképzett orvos esztéta tud tanácsot adni, hogy lézer- vagy épp Skin Booster kezelésre van szükségünk.

– Miért vált a hialuronsavas töltés az orvos­esztétika „szupersztárjává”?

– A hialuronsavról tudni kell, hogy szervezetünkben is fellelhető – például a szívbillentyűkben, a porcokban vagy a bőrben. A hialuronsav folyékony anyag, amelyet keresztkötésekkel igyekeznek stabilizálni. Saját molekulatömegének ezerszeresét képes megkötni, ezáltal képes térfogatot növelni. S hogy miért vált népszerűvé? A válasz egyszerű: azért, mert ez számít a legbiztonságosabb töltőanyagnak. Ennek egyik oka az, hogy létezik ellene antidotum, ellenszer. Ha a töltés során bármiféle szövődmény adódik, akkor be tudjuk adni ezt az ellenanyagot. Tudnivaló, hogy korábban a szájat szilikonnal töltötték fel. A szilikont már betiltották, de hála istennek, nálunk nem is terjedt el. Igazság szerint minden bőrfiatalító kezelésnek lehetnek szövődményei. S ha rögtön nem is jelentkezik komplikáció, nem tudhatjuk, hogy pár év múlva hogyan reagál rá a szervezet. Éppen ezért olyan anyagokat kell használni, amelyek nem maradnak ott örökre, hanem idővel lebomlanak. A hialuronsav ilyen, a szilikonnal ellentétben képes felszívódni szervezetben.

minden_reggel_ujno.sk.png

– Tudjuk, hogy a hialuronsav kipárnázza az arcot. Az orvos esztéta milyen sűrűségű hialuronsavat használ feltöltéskor?

– Minél több kötést tartalmaz egy anyag, annál tömöttebb. Ha kötés nélküli hialuronsavat használnánk, az hamar szétterülne a bőrben, s mindjárt lebomlana. Ezért töltéshez keresztkötött hialuronsavakat alkalmazunk. A mezoterápiás kezeléseknél a kevésbé stabilizált, tehát nem teljesen keresztkötött hialuronsavat használjuk, ugyanazt, mint a kozmetikusok. A hialuronos kezelést harmincéves kortól lehet ajánlani. Hogy miért ilyen korán? A kezelések stimulálják a fibroblaszt sejteket, miáltal azok elkezdik termelni a kollagént: a kollagénnek pedig fontos szerepe van az öregedési folyamatok lelassításában. A stabilitást adó sűrűbb hialuronsavak keresztkötöttek. Ezeket a száj feltöltésekor alkalmazzuk, esetleg térfogatpótlásra vagy pedig Skin Booster kezelésekhez. Ma ezek a kezelések a legnépszerűbbek. A beavatkozás során a bőr felületi rétegébe juttatjuk be a hialuronsavat, ahol az megköti a vizet, s akár három évig is képes hidratálni a szövetet.

– Hogyan zajlik egy szájfeltöltés?

– Ahogy öregszünk, a hialuronsav-vesztés miatt a száj vonala fokozatosan elvékonyodik. Az ajkak térfogatnövelése érdekében keresztkötött hialuronsavat alkalmazunk. Vannak olyan nők, akik nem kérik a szájnagyobbítást, csupán hidratáltabb ajkakat szeretnének. Nekik kis mennyiségben kevésbé stabilizált hialuronsavat szúrunk az adott helyre. Sok kliensünk pedig csak a száj aszimmetriáját szeretné korrigáltatni (ha például ferde a szája). Ha a kliensünk ódzkodik a tűszúrástól, lézeres kezeléssel is segíthetünk rajta.

Sok nő megijed, mikor a kezelés utáni napon felduzzad az ajka. Nem kell félni, mert a duzzanat eltűnik – a végleges eredményt két hét után fogjuk látni. Másfél év elteltével azonban ajánlott az újratöltés. Aki cérnavékony szájból szeretne teltebbet, annak félévente kell rátöltésre jelentkeznie.

– Mitől csomósodik be a száj?

– A nem megfelelő anyaghasználat miatt. Sok esetben a kliens elmegy egy másik orvoshoz, aki más anyagot használ, és a kétféle töltés keresztezi egymást. Sok múlik a szúrási technikán is. Ha nem a megfelelő helyre szúrunk, és a töltőanyag talál helyet, ahová becsúszhat, akkor elmozdul. Erre az első napokban figyelni kell.

Fekete Magdolna
Cookies