A legtöbb ember élete során megtapasztalja, milyen az, amikor sajog a dereka, hasogat a háta, vagy reggelre leblokkol gerincének nyaki szakasza. A háttérben sokféle probléma húzódhat meg. Ezekről a panaszokról kérdeztük dr. Vincze Katalin ortopéd szakorvost.
– A gerincproblémák ma már civilizációs betegségnek számítanak, hiszen egyes statisztikák szerint a lakosság 80-90 százalékát érintik. Mi ennek a nagy számnak az oka? Visszavezethető a gyermekorra?
– A gerincbetegségek korunk civilizációs betegségei között az első helyen állnak. Sajnálatos tény, hogy a felnőtt lakosság 80-90 százaléka szenved gerincproblémák következtében kialakuló nyak-, hát- és deréktáji fájdalmaktól. Ezeket a panaszokat az esetek nagy részében a helytelen testtartás, a mozgásszegény, stresszes életmód és nem utolsósorban az örökletes betegségek okozzák. A tényezők egy részének a megváltoztatásával sok esetben jelentős javulást lehet elérni. Mivel a gerincoszlop csontos csigolyákból, porckorongokból, szalagokból és izmokból áll, ha ezen alkotóelemek közül akár egy is károsodik, az maga után vonja a gerincproblémák kialakulását.
– Mennyire gyakori a gerincbetegségek kialakulása a gyermekkorban?
– Számos gerincbetegség már a serdülőkorban kialakul, ezért ebben az időszakban nagyon fontos a rendszeres ellenőrzés. Az elmúlt évek felmérései alapján a serdülők 2/3 részénél már fellelhető valamilyen tartáshiba, amelynek következtében súlyos gerincproblémák jöhetnek létre. A gyermekek gerincének fejlődésére negatív hatással van az iskolakezdés, hiszen ekkor a mozgás mennyisége csökken, és a nehéz iskolatáskák cipelése megterheli a hát csontozatát.
A környezeti ártalmak és a helytelen, mozgásszegény életmód is hozzájárul a gerincbetegségek kialakulásához. Ez főleg a tinédzserkorban, a hirtelen növés, megnyúlás, testsúlynövekedés időszakában fenyegeti a fiatalokat. Ilyenkor a gerinc élettani görbületei megváltoznak. Megbomlik a törzs és a hátizom közötti egyensúly, ennek következtében az izmok legyengülhetnek vagy megrövidülhetnek.
– Milyen módon lehet elkerülni a gerincbetegségek kialakulását?
– A gerincbetegségek megelőzésének leghatékonyabb módja az elváltozásokra való hajlam, valamint a kis elváltozások korai felismerése. A helyes testtartás megtanulásával és a törzs izomzatának erősítésével a legtöbb gerincbetegség már korai stádiumban kezelhetőés teljes mértékben gyógyítható. A gyermek életében fontos a rendszeres mozgás és a megfelelően kiválasztott sport. Abban az esetben azonban, ha a gyermek a helytelen testtartást nem tudja aktív izomerővel korrigálni, maradandó gerincproblémák alakulnak ki. Felnőttkorban, mint már említettem, az örökletes betegségeken kívül a mozgásszegény, stresszes életmód, a gerincoszlop helytelen túlterhelése okozza a krónikus gerincfájdalmakat. Itt kell megemlítenem, hogy a betegek gyakran nem veszik komolyan a gerincbetegségre utaló tüneteket. „Majd elmúlik!”– mondogatják, és gyakran már csak a betegség előrehaladott állapotában fordulnak orvoshoz. Gyakran tapasztalom azt is, hogy a beteg nem akar vagy a munkaköre miatt nem tud együttműködni az orvossal. Sok beteg azzal érvel, hogy „most nem írathatom ki magam“, „nincs időm befeküdni a kórházba“, stb. Számtalanszor tapasztalom, hogy a betegek nem képesek belátni, hogy a fekvőkúra néha többet jelent bármilyen gyógyszernél vagy kezelésnél.
– Mit tudhatunk a porckorongkopásról?
– A gerinc esetében a porckorong kulcsszerepet játszik. A porckorong a gerincoszlop csigolyái között elhelyezkedő rugalmas, korong alakú lemez, amely a gerinc rugalmasságát és hajlékonyságát biztosítja. A porckorongok belső része rugalmas, kocsonyás anyagból áll, amelyet rostos porcréteg vesz körül. Ennek károsodása elindít egy folyamatot, ami végül különböző mértékű kóros állapotokhoz vezethet. Legtöbbször a porckorong vastagsága csökken a reszorpciós folyamatok következtében. Ezáltal csökken az ízületek feszessége, mozgás közben a csigolyák és a korongok helytelenül érintkeznek, ami további elváltozásokat okoz. Amikor a külső, meggyengült rostok között a belsőkocsonyás anyag előboltosul, akkor porckorongsérvről beszélünk.
– Ez az elváltozás a gerinc mely részét érinti leggyakrabban?
– Porckorongkopás elméletileg a gerinc bármely szakaszán kialakulhat, de leginkább a deréktájon jelentkezik. A porckorongsérvet egy hirtelen mozdulat is kiválthatja, de fokozatosan is kialakulhat. A tünetek változóak. Amennyiben a porckorongsérv a deréktájon alakul ki, a tünetek kezdődhetnek lumbágóval, vagyis a derék izmainak a fájdalmával. Ezt követi az isiász kifejlődése, azaz hasogató, nyilalló fájdalom az egész alsó végtagban, amelyet érzészavarok és mozgászavarok is kísérhetnek. Súlyos esetben a húgyhólyag és a végbél funkciójának zavara is bekövetkezhet.
– Milyen formában történik a porckorong betegségeinek kezelése?
– Ez természetesen a betegség súlyosságától függ. A kezelést rendszerint gyógyszerrel, esetleg infúzióval és fekvőkúrával kezdjük. A tünetek enyhítése után következik a fizioterápiás módszerek alkalmazása. A gyógytorna is lényeges része a kezelésnek, hiszen a gerinc nyújtásával a fájdalom és az izomfeszülés csökken, így felgyorsul a gyógyulás folyamata. Azokban az esetekben, amikor eredménytelen a kezelés, a műtéti eljárás a következő lépés.
– Megelőzhető a porckorongsérv kialakulása?
– Az esetek többségében fizikai megterhelés, súlyos terhek helytelen megemelése, cipelése, ütés, esés, de a súlyfelesleg is előidézheti a heveny vagy idült derékfájást.
Megelőzni leginkább úgy lehet, ha igyekszünk kizárni a fent említett tényezőket. Ajánlatos nem alábecsülni a tüneteket, és fájdalom esetén szakorvoshoz fordulni.
– Egyes szakorvosok szerint a gerincproblémák jelentős részének hátterében pszichoszomatikus okok, lelki feszültségek húzódnak meg. Erről mi a véleménye?
– A pszichoszomatikus betegségek, amelyeket felderítetlen kapcsolatoknak is nevezhetünk, a test és a lélek kölcsönhatásának zavarára utalnak. Pszichoszomatikus betegségekben az emberek 10-30 százaléka szenved. Néhány esetben a lelki és testi tényezők összefüggése tisztázott, nagyon sok esetben azonban még ma sem világos, hogyan okoz a lelki probléma testi tüneteket. Kialakulásában fontos szerepet játszik a szociális környezet. Nem zárhatók ki a civilizációs betegségek sem (menedzserbetegség, elhízás). A pszichés zavarok szervi megbetegedéseket okozhatnak: gyomorfekélyt, magas vérnyomást, infarktust stb. Magam ide sorolnám a krónikus gerincfájdalmakat is. Egy orvosi szakcikkben nagyon érdekesen az én összhangjának hiányával magyarázták a betegség kialakulását.
– A hagyományos felfogás szerint énünk olyan fejlődés során alakul ki, amelynek egyfajta középpontja van. Az énfejlődés lényege, hogy az ember az érettség során egyre közelebb kerül ehhez a központhoz. A legújabb elméletek szerint nincsen ilyen állandó énközpont, hanem sokféle súlypont létezik. Ezek a társadalmi, szociális és kulturális hatásoktól függően folyamatosan változnak. Azok az emberek, akik nem tudják kialakítani saját énjüket, testi tünetekbe menekülnek. Leegyszerűsítve azt mondhatjuk: azáltal jelzik saját maguk és a külvilág számára létezésüket, hogy kialakítanak valamiféle betegséget, és az által definiálják önmagukat. A fájdalom a létezésük bizonyítékául szolgál számukra. Ezeknek a betegségeknek a kezelése mindig komplex: különböző pszichoterápiás eljárásokat kell kombinálni a testi betegségek gyógyításával.