A csapból is a natúrkozmetikumok használatának fontossága folyik: de vajon mi derül ki, ha elolvassuk a címkét? Mennyire natúr is az adott termék, és mennyi az igazságtartalom abban, hogy a krémet nem tesztelték állatokon... Sőt, minden tekintetben újrahasznosítható a csomagolása, és az összetevők csakis fenntartható forrásból származnak?

A fejekben mára kissé már összemosódtak a határok a natúr, bio, organikus kifejezések tekintetében. Tényleg kapunk is a termék után, ha jól látható helyen feltüntetik rajta, hogy,,természetes összetevőkből” készült?

naturkozmetikum-kezdo.jpg

A gyönyörű, természetességet hirdető üvegcsék és növényi szérumok hátulján sokszor olyan neveket találunk felírva, hogy a legtöbb bájitalkeverő boszorkány is megzavarodna tőlük. Mégis, hogyan döntsük el, hogy mit kenjünk az arcunkra?

Biztos bio?

Vannak, akik kimondottan a natúr termékeket kedvelik, és természetesen olyanok is léteznek, akik éppen az ezekben lévő illóolajok miatt kerülik a hasonló kozmetikumokat. Az érzékeny bőrre ezek akár irritáló hatással is lehetnek, így hamar kellemetlen tapasztalatokkal „gazdagodhatunk”. Bizonyos, hogy nem érdemes csak a natúr szó alapján intézni vásárlásainkat, mivel az ezzel kapcsolatos szabályozások mindenhol eltérnek. Magyarországon például egy olyan termék kaphatja meg a natúr címkét, amelynek növényi összetevői legalább 50%-a biogazdálkodásból származik, s ez az összetevő legalább 5%-át teszi ki a terméknek. Vagyis, ha jobban átgondoljuk, ez nagyon kevés: ezek a termékek már akkor is ,,natúrnak” számítanak, ha 5%-ban növényi összetevőt tartalmaznak! S ennek csak a fele kell, hogy biogazdálkodásból származzon!

A bio vagy organikus termékek már egy fokkal jobb megbízhatósággal rendelkeznek. Valójában a ,,bio”, az ,,öko” és az ,,organikus” szavak ugyanarra a termelési rendszerre utalnak, amelyben természetes és környezetbarát technológiákat kell alkalmazni. A különbség csupán annyiból áll, hogy az organikus szó főleg az angol nyelvterületen – jellemzően Amerikában – terjedt el, míg a bio inkább a német szóhasználatban.

Itt a termék növényi összetevőinek már legalább 10%-os arányúnak kell lennie, s ezeknek 95%-a biogazdaságból kell származzon. Azonban itt sem érdemes csak a feliratokra hagyatkozni. Ha hosszú távon szeretnénk használni egy terméket, érdemes utánanézni, hogy valódi-e a minősítés, amely a csomagoláson szerepel.

A natúr tehát nem feltétlenül jobb, mint a kémiai alapú kozmetikum – főleg, ha nincs rendesen tartósítva, és tele van alkohollal vagy illóolajjal. Ha azonban megfelelő minőségű és hiteles tanúsítvánnyal rendelkező termékeket választunk, akkor egy-egy növény természetes, jótékony hatása sokat dobhat a bőrápolásunkon! Nézzük meg, melyek az igazi természetes jolly jokerek egy bőrprobléma esetén!

web-bannerek-instagram.jpg

Nyugtató, gyulladáscsökkentő növények

Bár a következőkben csak a három leggyakrabban megtalálható nyugtató, gyulladáscsökkentő hatású növényi összetevőket részletezzük, jócskán léteznek még ilyenek. Ha hasonló hatású készítmények között keresgélünk, a körömvirágot, a hársfavirágot és a fekete nadálytövet is érdemes számba venni!

Az egyik legismertebb nyugtató hatású növény a kamilla (hatóanyagai, amelyek alapján tájékozódhatunk a címkén: azulén/kamazulén, bisabolol). Virágának gyógyhatását számtalan vizsgálat alátámasztja, s elsősorban a benne található illóolaj az, ami csökkenti a gyulladást. Ugyanakkor gombaellenes és antibakteriális hatásáról is ismert, sőt, akár sebgyógyításnál is bevethetjük!

Az aloe vera is hasonló hatással bír a benne található vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, enzimek és esszenciális, illetve aminosavaknak köszönhetően. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, gyorsítja a sebgyógyulást, és segíti a bőrsejtek regenerálódását. Ha a termékek címkéin megtaláljuk az aloin, a monoszacharid vagy a poliszacharid feliratokat, akkor már jó nyomon járunk, ugyanis ezeknek köszönhető az aloe vera hatékonysága.

A cickafark is a gyógynövényeknek ebbe a csoportjába tartozik, bár rengeteg olyan hatása van, amely miatt sok területen felhasználható. Nehezen gyógyuló sebekre, ekcémára, érzékeny bőrre tökéletes választás, s pórusösszehúzó hatása miatt kiváló a vízhiányos arcra is! Szintén kamazulént, azulént keressünk az összetevők listájában!

Összehúzó hatású növények

Ide soroljuk például a zsályát, amely bőrkondicionáló, tisztító, fertőtlenítő, izzadásgátló, bőrvédő és összehúzó anyag. A zsíros, tág pórusú, aknés és pattanásos bőrre tökéletes ellenszer lehet.

A másik nagyon jó védekezés a tág pórusok ellen a nagylevelű varázsmogyoró, más néven hamamelisz kivonata. Bár ez éppen úgy hangzik, mint egy tökéletesen beszerezhetetlen anyag, valójában nagyon sok tonikban megtalálható. Nagy mennyiségben tartalmaz antioxidánsokat, és gyulladáscsökkentő hatással is bír, viszont vigyázzunk vele: mivel 70-80%-ban etanolt (vagyis alkoholt) tartalmaz, ezért túl nagy mennyiségben szárító, irritáló hatással lehet a bőrre.

Folthalványító növények

Az ebben a csoportban található növények nagy segítségünkre lehetnek abban, ha bőrünkön sok folt található: rendszeres használatuk segít kiegyenlíteni az arcbőr színeinek egyenetlenségét, halványítja a pigmentfoltokat. A legfőbb hatóanyag itt az arbutin, egy növényi eredetű bőrfehérítő, depigmentáló összetevő, melynek még antioxidáns tulajdonsága is van. Legnagyobb mennyiségben a medveszőlőben, a fehéreperben és a vörösáfonya levelében találkozhatunk vele, s a távol-keleti kozmetikai termékekben akár 3%-os mennyiségben is használják. Nekünk azonban nem kell olyan messzire mennünk érte: számos drogériában kapható termékben is megtalálható.

naturkozmetikum-belso.jpg

Anyagcsere-fokozó növények

Mivel az anyagcsere gyorsasága fontos szerepet játszik abban, hogy bőrünk vérellátása oxigéndúsabb legyen, ezért érdemes figyelembe venni az arcápolás során a sejtek megújítását célzó krémeket, szérumokat is. Ilyen például a ginkgo biloba, amely értágító és keringésjavító hatásával élénkíti a véráramlást, s ezáltal a sejtek tápanyagellátását is – rendszeres használatával gyorsulnak a bőr regenerációs folyamatai, és természetes megújulási képessége is megmarad. Hasonló eredményeket érhetünk el mezei zsurló, vadgesztenye, gyömbér és ginzeng használatával is.

Láthatjuk tehát, hogy fűben-fában orvosság van, s nem is olyan nehéz visszatérni a természetes alapanyagokhoz. Ha okosan válogatunk a kozmetikai termékek kínálatában, minőségi márkákat és hiteles tanúsítványokat keresünk (s még arra is szánunk pár percet, hogy elolvassuk az összetevőket), akkor könnyedén beépíthetjük a természet csodáit napi arcápolásunkba!

Slávik-Varga Virág
Kapcsolódó írásunk 
Cookies