Egyre több ország léptet érvénybe dohányzást korlátozó törvényt; szabályozza, szigorítja a cigarettához való hozzáférést. Ennek oka jól ismert: a nikotin nemcsak függőség kialakulásához, hanem az egészségkárosodás számos formájához (szívés érrendszeri, daganatos betegségek stb.) vezet. Pár éve úgy tűnt: a dohányzás elleni küzdelem előbb-utóbb győzelemmel végződik. Ám megjelent az elektromos cigaretta (e-cigi)…

Az egyre erősödő reklámkampány legfontosabb érvei: az e-cigi az egészségre ártalmatlan termék, segít leszokni a káros hagyományos dohányzásról, a várandósok is használhatják. S mivel mindezt a fiatalok körében kedvelt médiák tálalják, az e-cigaretta térhódítása megállíthatatlannak látszik. A témával foglalkozó szakembereknek azonban más a véleménye.

nevtelen_terv_19_1.jpg

Először is tisztázzuk, mi is az az e-cigaretta. Az e-cigi egy elektronikus nikotinbeviteli rendszer: egy fűtőszál a készülék tartályában lévő folyadékot felmelegíti, és párává (aeroszollá) porlasztja. S most jön a lényeg: az e-cigipatronokban lévő folyadék legfontosabb összetevője a nikotin. Emellett vizet, oldószert és különféle ízesítő aromákat tartalmaz. Már e felsorolásból nyilvánvaló, hogy az e-cigi ártalmatlanságáról terjesztett állítások nem felelnek meg az igazságnak.

Egy gyakorlott e-cigiző esetében a vérének nikotinszintje megfelel a hagyományos cigarettázóknál mért koncentrációnak.

Tudományosan bizonyítottnak tekinthető, hogy az e-cigaretta nem ártalmatlan termék! Ráadásul a készülék páraképzéséhez szükséges magas hőmérséklet hatására az oldószerből rákkeltő, nyálkahártyát ingerlő és tüdőszövetet károsító vegyületek keletkezhetnek. Valószínűsíthető, hogy az e-cigi hosszú távú használata ugyanúgy károsítja a tüdőt, mint a hagyományos cigaretta. S mivel a kilélegzett párában jelen levő részecskék „letelepednek” a bútorra, szőnyegre, veszélyeztetik a kúszó-mászó kisgyermekeket is.

Nem hiteles az a reklámfogás sem, hogy az e-cigi leszokást támogató eszköz. Vizsgálatok bizonyítják, hogy hatékonysága nem haladja meg a többi „nikotinpótló” készítményét. Sőt, kialakulhat a kettős használat gyakorlata: zárt térben az e-cigit, épületen kívül a hagyományost használják majd. Nem igaz az sem, hogy a várandós nő azért szívhat e-cigit, mert annak nincs magzatkárosító hatása. De van: semmivel sem kisebb, mint a hagyományos cigizésnek!

nevtelen_terv_20_1.jpg

Nem meglepő tehát, hogy az amerikai szövetségi államok több mint fele már korlátozta az e-cigaretta használatát. Ennek egyik oka: az e-cigit nemcsak a nikotin, hanem egyéb, rászokást, függőséget okozó (kábító)szerek bevitelére is kezdik használni. Érthető tehát az aggodalom és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azon törekvése, hogy az e-cigarettára ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a hagyományos dohánytermékekre. Nem kicsi a média felelőssége sem! Nem lenne szabad népszerűsítenie egy olyan terméket, az e-cigarettát, amely semmivel sem ártalmatlanabb a hagyományos cigarettánál, és reklámja az egészségkárosító szokás újabb térnyeréséhez vezet.

Dr. Kiss László
Cookies