Szeptemberben az Új Nővel Tirol felé vesszük az irányt. Címbeli kérdésünkre – Miért érdemes Tirolba utazni? – munkatársunk, Jády Mónika válaszol, aki egy ideje a csodásan lila Milka tehenek hazájában él.

Tirol tartomány – akárcsak Ausztria más részei – bővelkedik a természeti szépségekben és más látnivalókban: csodás hegyek, alpesi tavak, patakok és vízesések, régi arculatukat megőrzött takaros kisvárosok és hegyi falucskák, rendben tartott kastélyok... De nem csupán e miatt érdemes útnak indulni legalább egy minivakáció erejéig.

tirol-kezdo.jpg

Elsősorban azért ajánlom, mert a tiroliak híresek vendégszeretetükről. Bár a régióban rengeteg turista fordul meg, nem veszítettek szívélyességükből, továbbra is fontosnak tartják a személyes odafigyelést. Az odaérkező érzi, hogy tényleg örömmel fogadják, és igyekeznek a kedvében járni.

A szállók, éttermek vezetői és alkalmazottjai tisztában vannak vele: minden nap jó benyomást kell tenni a vendégekre, hisz tőlük függ, hogy továbbra is lesz-e munkájuk.

Hosszú távon gondolkodnak: az elégedett ügyfél – ha teheti – valamikor még visszatér, és biztosan másoknak is ajánlja a helyet, ami tetszett neki. Ha viszont nem, azt is elmondja: a felmérések szerint minden elégedetlen vendég akár tíz ismerősének is beszámol negatív tapasztalatairól!

hirlevel_web_banner_2.jpg

Az asztalra itt mindig finom étel kerül, friss alapanyagokból elkészítve – nem pedig mikróban felmelegített félkész áru, a farkaséhes turistáknak az is jó lesz jelszó alapján. Sok étteremben kóstolhatunk hagyományos tiroli kosztot: gombóclevest, árpalevest (nagyon finom és laktató), „Gröstlt“ (burgonyából, felkockázott marha- vagy disznóhúsból készítik úgy, hogy a hozzávalókat vajon és hagymán megpirítják, gyakran tükörtojással tálalják), tiroli borjúmájat, vadhúsból készült specialitásokat, halételeket (például pataki pisztráng), szalonnás gombócot, sajtos nokedlit, fánkot.

Legjobb a helyieket kérdezni, ők jól tudják, hová érdemes menni.

tirol-grostl.jpg
A híres „Gröstlt“ (© spar.at)

A tipikus tiroli termékek közé tartoznak a hegyi parasztudvarokban készült, kiváló minőségű sajtok, a különféle szalonna- és sonkafajták, vadhúsból készült szalámik és kolbászok, a helyi sör- és pálinkafőzdék specialitásai.

A sok szép látnivaló közül a Salzburg és Tirol tartomány határán található Krimml-vízesést emelném ki (Európa legnagyobb vízesése: 4 km hosszú túraösvényen haladhatunk végig, részesülve a finom vízpermetből, közelről szemlélve a víztömeget, amely 3 szakaszban összesen 380 métert zuhan alá), valamint az Innsbruck déli részén található Ambras kastélyt, melyet a XVI. században II. Ferdinánd fejedelem reneszánsz székhellyé alakíttatott át.

tirol-krimml.jpg
A Krimml-vízesés (© www.wasserfaelle-krimml.at)

A pompázatos Spanyol terem, mely 43 méter hosszú, és 27 tiroli fejedelem egész alakos portréját sorakoztatja fel, az 1500-as évek másik felében készült. Az ünnepi összhatást fokozzák az intarziás ajtók és a fakazettás mennyezet.

tirol_ambras.jpg
Az Ambras kastély

II. Ferdinánd reneszánsz uralkodóhoz méltóan támogatta a művészeteket és a tudományokat. Híres gyűjteménye számára saját tervezésű kiállítóhelyiségeket hozatott létre, melyek a mai múzeumok ősének tekinthetők.

A kastély egy részében megpróbálták rekonstruálni a herceg múzeumát: műgyűjteményét, a Távol-Keletről származó tárgyakat, nem mindennapi hangszereket és más különlegességeket összefogó „csodakamráját”, fegyvertárát és antikváriumát.

A gyűjtemény nem teljes, egy része a bécsi Szépművészeti Múzeumban látható. Másutt egy különleges képgaléria kapott helyet: több mint 200 portré a Habsburg-család tagjairól, köztük olyan neves festők művei, mint Tiziano, Van Dyck, Velázquez...

tirol-spanyol-terem.jpg
A kastély beli Spanyol terem (© commons.wikipedia.org/Zairon)

A fejedelem a fegyvertárát világos koncepció szerint rendeztette el. Az volt a célja, hogy kiemelje a Habsburgok történelmi szerepét, és emlékeztesse az utókort a jelentős személyiségek kitűnő tetteire. Előtte még senki nem vásárolta össze szisztematikusan neves földesurak páncélzatát, fegyvereit és portréit.

Abban szintén első volt, hogy az elrendezésnél az esztétikai szempontokat is figyelembe vett, és képekkel ellátott leltári listákat készíttetett.

A legérdekesebbek a ritka, lovagi tornákon használt páncélok, az udvari ünnepségeken viselt, különféle mintákkal gazdagon díszített páncélok, neves földesurak felszerelései, és nem utolsósorban a hadi zsákmányokat tartalmazó „Türkenkammer” (török kamra). Ha tehetik, látogassanak el Tirolba. Jó utat kívánok!

Jády Mónika
Cookies