Ötvenévesen húszévesnek látszani lehetetlen. Kár is álmodozni róla. De az igenis lehetséges, hogy tíz évvel fiatalabbnak látsszunk. Hogyan? Ebben ad tanácsot a dermatológus.
Harmincéves kor után az addig szilárd és ruganyos bőr váratlanul változni kezd, és... Hát igen, „érett” bőrré kezd válni. Mint a dinnye vagy a banán, amikor a héja alatt hirtelen puha és löttyedt lesz. De édesebb is!
Az előnyös középkor
Akár hiszi, akár nem, a harminc feletti kornak sok előnye van. A dundi arcon a bőr szép lassan ráfeszül az arccsontra, és sokkal bájosabb arckifejezést ad. A zsíros és pattanásos bőrű nők örülnek, mert szervezetükben helyreáll a hormonegyensúly, és bőrük lassan, de biztosan kitisztul. Még az az előnyük is megvan, hogy évekig megőrzi fiatalos jellegét. Ennek ellenére minden nő arra vágyik, hogy minél tovább távol tartsa magától az idő vasfogát. Mitől van az, hogy sok nő hiába használja a legdrágább krémeket, már negyvenévesen olyan, mint az indián öregasszonyok? Más nőknek pedig még nagymama korukban is friss a bőrük, mint a mosolygós alma, pedig csak a tiszta vizet és a szappant ismerik. Hát azért, mert bőrünk állapotát a bőrápoláson kívül sok más hatás is befolyásolja.
Mi minden látszik meg az arcon?
A bőr minőségét a koron kívül meghatározza a genetika, a hormonszint és a táplálkozás, elsősorban a vitaminok megléte vagy hiánya. Arcunkon meglátszik a dohányzás és az éghajlat is, ahol élünk. Mivel a bőr harmincéves korban kezd öregedni, már egy-két évvel azelőtt el kell kezdeni az intenzívebb bőrápolást. Az öregedés kezdetén a bőr felszíne alatt kész dráma zajlik. Csökken a nő anyagcseréje, s ezzel együtt a kollagéntermelődés, a faggyúképződés és a verejtékelválasztás.
A bőrfelszín sejtjei lassabban regenerálódnak, a bőr rétegei zsugorodnak és elvékonyodnak. A bőr elveszíti rugalmasságát, szilárdságát. Főleg amiatt, hogy a kollagénszövetnek – ennek a fontos fehérjének, amely a bőr 70 százalékát alkotja – megváltozik az összetétele.
A hormonok játéka
A hormonok nemcsak a hangulatunkat befolyásolják, hanem a bőrünk állapotát is. Látványos a változás a serdülőkorban, amikor a bársonyos gyerekbőrt ronda pattanások borítják el, vagy a terhesség alatt, amikor a szervezet összes hormonjának mennyisége megváltozik, és a legtöbb nő bőre, haja megszépül. Szülés után viszont átesünk a ló másik oldalára. Bőrünk állapota nemcsak a női nemi hormonoktól függ, hanem a pajzsmirigyhormontól, a növekedési hormontól és a tesztoszterontól is (ez a nők szervezetében szintén megtalálható, ha nem is olyan nagy mennyiségben, mint a férfiakéban).
A dermatológusok azonban óvják a nőket attól, hogy a bőr szépségének javítására hormonkészítményeket szedjenek, mert a mesterséges hormonbevitel megzavarja a mikroszkopikus mennyiségben előforduló hormonok kényes egyensúlyát. Néhány évvel ezelőtt divatos volt a DHEA nevű hormonkészítményre hivatkozni. Azt állították, hogy ez a tesztoszteronhoz hasonló hormon fiatalít. Még ma is sokat vitatkoznak a szakemberek a DHEA hatásáról, és nem kizárt, hogy a nagy gyógyszergyárak pár év múlva piacra dobnak valamilyen fiatalító készítményt. Nálunk ilyesmi egyelőre nem kapható.
A bőr a lelkiállapotról is árulkodik
A tudósok rájöttek, hogy a bőr állapotát – sok egyéb hatás mellett – a lelkiállapot is befolyásolja. Mindenki észrevette már, hogy a jólelkű, örökké mosolygós emberek bőre rózsás, üde és ránctalan. Az öregedést lassíthatják a lazítás különféle formái: a jóga, a meditálás vagy a testet ellazító finom, természetes mozdulatokkal manipuláló taj-csi. Stresszes állapotban a bőrben levő erek összehúzódnak, lelki nyugalomban viszont kitágulnak, és jól ellátják vérrel a bőrt. Ráadásul a lazítás csökkenti a neuropeptidek mennyiségét, amelyek a gyulladásokat okozzák. Amikor kellemes gondolatokkal foglalkozunk, megszűnik a stressz. Javul a bőr állapota, az arcmerevítő izmok fellazulnak. A nyugalommal éveket nyerhetünk. Egy új tudományág is kialakult már, a pszichodermatológia, amely azt kutatja, hogyan hat a bőrre a stressz és a többi negatív és pozitív indulat.
Ráncképződés
A petyhüdt bőrnél sokkal jobban izgat bennünket, nőket a bőr ráncosodása. A ráncképződésben a legnagyobb szerepet a genetika, az életstílus és a bőrápolás játssza. Keletkezésük szerint a ráncokat mimikai és statikai ráncokra osztjuk. A mimikai ráncokat a mimikai izmok gyakori és intenzív mozgása idézi elő. A statikai ráncokat a bőr ernyedése okozza. Először csak kis, vékony ráncocskák alakulnak ki, ezeket masszírozással és krémekkel el lehet tüntetni. A bőr ruganyosságának megszűnésével egyre több ránc keletkezik az arcon.
Manapság az idő vasfogának munkája azokon az arcokon mutatkozik, amelyek tulajdonosai régebben nem törődtek a napsugárzás hatásaival, és divatos, lebarnult arcbőrre törekedtek. Később már megjelentek a különféle fényvédő készítmények, amelyek azonban nem voltak túl hatásosak. Eltartott egy ideig, amíg az emberek rájöttek, hogy a napsugárzás hatására a bőr gyorsabban öregszik, sőt az ultraviola sugárzás bőrrákot is okozhat. A bőr öregedésében nagy szerepet játszik a dohányzás is, sőt mostanában felfedezték, hogy nagyobb mértékben öregíti a bőrt, mint a napozás. Az a nő, aki naponta elszív másfél doboz cigarettát, hatvanöt éves korában úgy fog kinézni, mint egy nyolcvanéves.
Azért ne szomorkodjunk
Ma divat a fiatalság. Ragyogó fiatal emberek hada mosolyog ránk az újságok lapjairól és a tévé képernyőjéről. Az öregség ma „nem menő”. Természetesen mindenki örül, ha fiatalabbnak mondják, mint amennyi valójában. Másrészt viszont nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani annak sem, hogy öregszünk. Senki sem marad húszéves. Ma már rájöttek az emberek: miért ne örülhetnénk annak, amit a negyven- és ötvenéves kor hoz magával? Miért ne örüljünk annak, hogy elegendő tapasztalatunk van, eligazodunk az élet dolgaiban, több időnk van a kedvteléseinkkel foglalkozni, megengedhetjük magunknak, hogy világot lássunk, olvassunk, és a magunk örömére tegyünk valamit?
A belső béke kifelé is sugárzik a sorsával és önmagával elégedett emberből, s ez jó hatással van a környezetére. A társadalom szereti az elégedett, kiegyensúlyozott közép- vagy időskorú nőket. Sorolja magát ön is közéjük! Ápolja a testét és a lelkét, de semmit se vigyen túlzásba!
Hogyan lassíthatjuk az öregedést...
... 20 évesen? A bőr kiváló állapotban van, sima és ránctalan. Nincs vele semmi teendő, egyedül hidratálni kell, és védeni a napsugárzástól, nehogy később kialakuljanak a pigmentfoltok. A hormonális fogamzásgátlót szedő nőknél hamarabb megjelennek a foltok, ezért nappal használjanak a napsugárzás ellen jó minőségű fényvédő krémeket.
... 30 évesen? Ebben az életkorban már nyomot hagy bőrünkön az életstílus. Megjelenik az orrtőtől lefelé húzódó mimikai ránc, és ráncok jelennek meg a szem körül és a homlokon. Ekkor kezdjük el használni az első ránctalanító krémet, elsősorban éjszakára. Vegyünk szemránckrémet is. A legjobb kezelés a megelőzés. Eljött az első vegyi peeling ideje, mert kollagéntermelésre serkenti a bőrt. A mély mimikai ráncot botulotoxininjekcióval már el lehet tüntetni, de véleményünk szerint ez azért túlzás.
... 40 évesen? A negyedik X elején még viszonylag lassan öregszünk. A mimikai ráncok viszont lassan mélyülni kezdenek, a petyhüdtség és a statikai ráncok elsősorban a szem alatt mutatkoznak. Ne sajnálja a pénzt a jó minőségű kozmetikumokra, nappalra és éjszakára is használjon ránctalanító krémet. Hetente kétszer arcvasaló pakolást alkalmazzon. A mély ráncokat eltüntetik az injekcióval bevitt hialuronsavas, feltöltő gélimplantátumok. Nagyon jó hatású a lézeres rejuvenizáció.
... 50 évesen? A hormontermelés megváltozik és csökken. A felszíni bőrréteg elvékonyodik, elveszíti rugalmasságát. Megjelennek a pigmentfoltok. Csak érett bőrre való készítményeket használjon, mert erősítik és táplálják a bőrt. Szedjen bőrerősítő táplálékkiegészítőket! Eljött a lifting ideje. Ha fél tőle, tegyen próbát az Endotine nevű szuperlágy implantátummal, amelyet sebészeti eljárással helyeznek el a bőr alatt. Az implantátumot nem érezni, látványra természetes. A lecsüngő szemhéjat egyórás műtéttel eltüntetik, és tekintete újra csillogó és fiatalos lesz.
... 60 évesen? Az öregedés jelei erősek és egyértelműek. A bőr laza, száraz és ráncos. A legerősebb anti-aging készítményeket kell használnia. A szokásosak mellett alkalmazzon bőrszérumot, ránctalanító kúrákat és feszesítő pakolásokat. Eljött az ideje az invazív beavatkozásoknak. A klasszikus lifting ideális: a sebészorvos vágást ejt a hajtőnél, a fül felé vezeti, és kimetszi a fölös bőrcsíkot. A vágás gyorsan gyógyul, és helyén csak egy vékony csík marad. Modern módszer a lézeres Skin resurfacing, amely azon az elven működik, hogy a lézersugár elpárologtatja a bőr mélyebben fekvő rétegeit. A seb a gyógyulás során regenerálódik, a bőr megújul és megfiatalodik. A beavatkozás ambulánsan végezhető, teljes érzéstelenítésben, hatása több évig tart.