Néha az ágyban sem úgy működnek a dolgok, ahogy szeretnénk. Ennek nem csupán a stressz – munkahelyi problémák, gyerekek körüli gondok, túl kevés idő – lehet az oka. Nem egyszer testi bajokat kell keresnünk a háttérben.
„Aki elárulja az ágy titkait, nem érdemli meg a szerelmet” – vélte Ingeborg Bachmann, az osztrák irodalom egyik legjelentősebb alkotója. Néha viszont muszáj beszélni a szexről – főleg, ha valami nem stimmel az ágyban, pedig korábban minden jól működött. Ha a nő nem érez nemi vágyat, bár ugyanúgy szereti a kedvesét, mint addig, fájdalmai vannak, vagy egy ideje már nem jut el a csúcspontra -- tisztázni kell az okokat. Gyakran először arra gondolunk, hogy a probléma a munkahelyi stresszre vagy valami vitára vezethető vissza.
Pedig a legújabb kutatások szerint a kedvetlenség és a fájdalom mögött elég sokszor nem lelki, hanem testi okok állnak. Számos nőnek vannak olyan testi panaszai, amelyek korlátozzák a nemi vágyat. Egy USA-ban végzett felmérés szerint a megkérdezett 18-59 év közötti nők 43 %-a már találkozott ezzel a problémával. Sokan viszont nem fordulnak orvoshoz – vagy azért, mert szégyellnek erről beszélni, vagy azért, mert nem tudják, kihez forduljanak. A női szexualitás olyan bonyolult jelenség, hogy többféle szakorvos is illetékes lehet a baj felderítésében: a vérellátási zavarokkal a belgyógyász foglalkozik, a hormonproblémákkal az endokrinológus, a lelki okokkal a szexuálpszichológus…
Libidócsökkenés
Korábban minden rendben volt, az utóbbi időben viszont egyre ritkábban van kedve az együttlétekhez. Természetesen a megerőltető hétköznapok miatt is alábbhagyhat a kedv, vagy azért, mert valami nincs rendben a párkapcsolatban. Ha viszont nem erről van szó, szervi ok áll a háttérben, és a libidócsökkenés valamilyen betegség – cukorbaj, pajzsmirigyproblémák, magas vérnyomás, depresszió – kísérő tünete. Az alacsony tesztoszteronszint ugyancsak negatívan befolyásolja a libidót (a nőknél is ez a hormon felelős a nemi vágyért), és egyes gyógyszerek is kiválthatnak ilyen reakciót. Amilyen sokféle az ok -- ugyanolyan sokfélék a kezelés módjai is. A változókorban vagy a petefészek eltávolítása után férfihormonokat lehet juttatni a szervezetbe a bőrön keresztül, egy alhasra helyezett ragtapasz segítségével. Cukorbaj esetén a gyógyszerek beállítása jelenti a megoldást, akárcsak a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése esetén.
Jó tudni, hogy egyes nőknél a fogamzásgátló tabletta libidócsökkenést okoz. Ilyen esetben érdemes más védekezési módokkal próbálkozni. Sok nő a szoptatás időszakában nem vágyik a szexre. Ez a prolaktinnal, a tejelválasztást biztosító hormonnal függ össze, amely elfojtja a libidót. A szakember szerint az is problémát okoz, ha a nő ezen időszak vége után túl sokáig vár, mert egyszerűen „elszokik” a nemi élettől. Ha a probléma csak időről időre lép fel, jó szolgálatot tehetnek a természetes afrodiziákumok, mint például a koffein vagy az osztriga.
A vaginizmus okozta erős fájdalmak esetén nem hoz enyhülést a fájdalomcsillapító. Ilyenkor a hüvelyfal izmai görcsösen összehúzódnak, megnehezítve a behatolást. Lehet ez tudat alatti védekezés, de terhesség, fertőzés vagy egy operáció következményként is felléphet.
Nem elegendő izgalom és orgazmuszavar
Az előjáték során tulajdonképpen minden úgy van, ahogy lennie kell, ám ennek ellenére nem okoz örömet a közösülés. Világos, hogy a bennünket ért ingerekre nem reagálunk mindig egyformán, és van úgy, hogy nem jövünk (gyorsan) izgalomba. Ám ha ez a probléma több mint fél évig tart, és már terheli a kapcsolatot -- érdemes szakemberhez fordulni.
Néha testi akadályai vannak annak, hogy a klitorisz és a szeméremajkak megduzzadjanak, illetve hogy a hüvely kész legyen a nemi aktusra. A hiányzó izgalom az orgazmuskészséget is befolyásolhatja. Egyes gyógyszerek csökkenthetik a hüvely érzékenységét. És az egészen normális öregedési folyamat is gondot okozhat – a szövetek már nem olyan rugalmasak, mint korábban. Vérellátási zavarokkal elsősorban a magas vérnyomásban szenvedők, illetve a dohányosok küszködnek, mivel náluk az erek gyakran össze vannak szűkülve. A hiányzó izgalom különféle operációk (például méh-, vastagbél-, porckorong-műtét) következménye is lehet.
A női alsótest anatómiájáról ugyanis még mindig sokkal kevesebbet tudunk, mint a férfi alsótestéről, így a beavatkozások során nem egyszer feleslegesen sérülnek idegek vagy erek. Ugyanez érvényes a szülésekre: ha szülőfogót vagy más szülészeti eszközt alkalmaznak, elkerülhetetlen a gátmetszés – a kevésbé jól sikerült varrat vagy a nem megfelelő gyógyulás következtében károsodhatnak az idegek, és a női alsótest veszíthet az érzékenységéből. Sőt – a közhiedelemmel ellentétben –, a császármetszés is negatív hatással lehet a szexuális életre. Igaz, hogy a hüvely feszes marad, ám a műtét következtében bizonyos idegek megsérülhetnek.
Száraz nyálkahártya esetén érdemes kipróbálni a gyógyszertárakban is kapható vizes alapú síkosító zseléket (az olajosak vagy zsírosak nem ajánlottak, mert irritálják a bőrt). A változókorban, amikor a szövetek már nem olyan rugalmasak, a hiányzó nedvesség pótlására ösztrogén tartalmú hüvelykúpokat írhat fel a nőgyógyász. Szélsőségesen alacsony hormonszint esetén ösztrogéntablettákat ajánlanak. Egyes esetekben a Viagra is megérne egy próbát: ugyanis nemcsak a férfiaknál, hanem a nőknél is fokozza az intim testrészek vérellátását. (Minden közösülés előtt egy tablettát kell bevenni.) Ugyanilyen hatása van a klitorisz-vákuumpumpának. Gyakran más eszközök is hatékonyak: például a gésagolyók vagy a vibrátorok edzik a medencefeneket.
Fájdalom
Inkább a fiatalabb (20-40 év közötti) nőket érinti ez a probléma. A vaginizmus okozta erős fájdalmak esetén sajnos nem hoz enyhülést a fájdalomcsillapító. Ilyenkor a hüvelyfal izmai görcsösen összehúzódnak, megnehezítve vagy lehetetlenné téve a behatolást. Lehet ez tudat alatti védekezés, de terhesség, fertőzés vagy egy operáció következményként is felléphet. Sok szakember különböző nagyságú stifteket tartalmazó hüvelyedző készletet ajánl, de bevált módszer az eredetileg medencefenék-gyengeség kezelésére szolgáló Epi-No-Trainer is – egy kis ballont helyeznek a hüvelybe, és lassan felpumpálják.
Naponta érdemes medencefenék-erősítő gyakorlatokat végezni (összehúzni az izmokat, mint a vizelet visszatartásakor, majd elernyeszteni). Vérbőségfokozásra ajánlott a ginszeng- és a ginkokivonat.
Sok nő ismeri az aktus közben a hüvelyben és az alhasban fellépő görcsszerű vagy égető fájdalmat. Ezeknek lelki okai lehetnek, illetve krónikus húgyúti vagy gombás fertőzésből eredő gyulladásokra, a szülés közben szerzett sérülések hegeire és az endometriózisra is visszavezethetőek. Ilyenkor az aktus előtt nyálkahártyán keresztül felszívódó helyi érzéstelenítőket lehet alkalmazni. Könnyebb esetekben érdemes lazító gyakorlatokat végezni. Ajánlott a medence energiaellátását támogató Tai-Chi vagy a jóga, valamint a medence vérellátására jótékonyan ható meleg borogatások vagy rózsaolajos fürdő.
Hogyan beszéljünk a szexuális problémákról?
A kedvesünkkel semmi esetre sem az ágyban próbáljuk megbeszélni ezt a témát, mert ott túl sebezhetőek vagyunk. Olyan helyet kell választani, ahol zavartalanul beszélgethetünk – például a nappaliban ülve. Valahogy így vágjunk bele: „Én sem tudom, mi van velem mostanában. Tudom, hogy az ágyban nem úgy működik minden, mint korábban, de még mindig szükségem van a közelségedre.” Gyakran megkönnyebbülést hoz egy ilyen vallomás. A nőgyógyász előtt sem kell szégyenkeznünk, nem mi leszünk az elsők ilyen jellegű problémával.