Kevés szülő tudja, mit is néz a gyermeke... Így történik meg, hogy a gyerekek egy része vécécsészékben tölti a gyermekkorát.
Gyermekeink jó része ma már nem labdával játszik a természet lágy ölén, hanem vécécsészékben kutakodik. Vajon az ébredező gyermeki lélek milyen élményekkel dúsul, miközben órákra beragad a vécécsészébe...?
(© YOUTUBE/DAFUQ!?BOOM!)
A Skibidi Toilet egy akciómémjáték, melyet 3-4 éves gyerekek is játszanak. A játékban ők a titkos ügynökök, akiknek az a feladata, hogy lerombolják a Skibidi Toilet-szörnyeket, azaz a vécékből kikandikáló fejeket. A környezet apokaliptikus (itt a világvége), ám a fülbemászó zene extra energiákat ad.
Gyermekünket vécécsészék veszik körül, a parazita fejek a célpontok. És mindenhol ott vannak.
A gyerek el tud futni előlük, de ne szaladjon messzire, mert annál jobban fogják bombázni a skibidi vécék. Az egyetlen kiút, ha megöli ezeket a fertőző fejeket, lehúzza őket a vécén...
(© YOUTUBE/DAFUQ!?BOOM!)
Barátai segíthetnek ebben a nagy munkában, de őket is meg kell védenie, miközben egyre több vécével kerül szembe. Az első pár szinten csak a kezével tudja elpusztítani ezeket a szörnyeket, a harmadik szinttől már kap egy parazitaellenes fegyvert...
(© YOUTUBE/DAFUQ!?BOOM!)
Miközben, ugye, kint hét ágra süt a nap, madarak trilláznak, és mókusok ugrálnak a fákon. Az apokaliptikus játékban az erőszak minden formája megjelenik, a villogó fények és a váltakozó képek sokkot okoznak. Pörög a géppuska, a test remeg, az agy beáll... Közben dopamin szabadul fel – a hatás összemérhető a drogok rombolásával. A vécécsészés játék ugyanúgy függőséget okoz és károsítja az agysejteket.
(© YOUTUBE/DAFUQ!?BOOM!)
Brain rot
Ma nem csupán a felnőttek, a gyerekek is értelmetlen és káros tartalmakat fogyasztanak. Nem véletlenül választotta az Oxford Dictionary a múlt év kedvenc szavává az agyrohadást. A kifejezés nem mostani, arra kezdték használni, mikor valaki az egyszerűbb megoldásokat választja, és nemigen gondolkodik.
(© YOUTUBE/DAFUQ!?BOOM!)
SKIBIDI GYEREKEK
Mondják, hogy a mai gyerekek már telefonnal a kezükben születnek. Szívesen rácáfolnék erre, de nem tudok. Gyermekeim (noha alig múltak 6, 7 évesek) ma már jobban értenek a technikai kütyükhöz, mint én magam. Pedig még csak nem is tartozom azon szülők közé, akik lépten-nyomon telefont adnak a gyerek kezébe. Olyan ez nálunk, mint valami nyomozós játék.
Mi kitaláljuk a képernyőzárhoz a legújabb jelszót (remélve, hogy majd megjegyezzük), gyermekeink pedig kinyomozzák. Bármit képesek dekódolni, legyen az egy számsor vagy egy mintazár. Sokszor bizony nem elég a heti egyszeri jelszóváltás, szüntelen résen kell lennünk a férjemmel.
Egyre nehezebben kivitelezhető, hogy gyermekeinket eltiltsuk a virtuális világtól – így aztán korlátozni próbáljuk a hozzáférésüket. Próbáljuk megszabni, hogy mennyi időt tölthetnek telefonnal, tablettel a kezükben, milyen tartalmakat nézhetnek, milyen játékokat játszhatnak. Vajon az alfa-generáció szülöttjei képesek lesznek még ember módjára létezni? A vécécsészékben élősködő parazita szörnyjátékról ez a kérdés jutott az eszünkbe. Gyermekeim ugyanis előszeretettel mesélik, hogy kis pajtásaik milyen tartalmakat néznek az interneten. Sokkolókat!
Táblagép a gyermek kezében
Nem tartom magamat mintaszülőnek. Sőt. Bizony sok hibát elkövetek a gyereknevelés során. Körülbelül négyévesek lehettek a gyermekeim, mikor a nagyapjuktól megkapták az első tabletjüket. Akkoriban még örültem is neki, mivel úgy gondoltam, hasznos lehet majd abban a tizenvalahány percben, amíg felteszem az ebédet főni. (Kövezzenek meg, de én nem szeretem, ha rajtam kívül más is sündörög a konyhában!)
Annak rendje és módja szerint beállítottam a táblagépen a szülői felügyeletet, amellyel korlátoztam, hogy milyen tartalmak tölthetők le a Google-ről a gyerekek életkorának megfelelően. Ezt a korosztálykorlátot azóta sem oldottam fel. Hogy miért? Egyszerű a magyarázat. Nem szeretném ugyanis, hogy a gyermekeimet olyan elfajzott horrorszörny riogassa, mint Huggy Wuggy, aki látszatra egy plüssállatka, de valójában egy ragadozó, aki az emberek húsára vágyik.
Elképesztőnek tartom, hogy miután valaki ezt a kék szörnyet a gyermekei kezébe adja, képes nyugodt szívvel feltenni a kérdést: Miért fél a gyerekem a sötétben? Hát, talán nem kellene szörnyeket bevinni a gyerekek ágya alá...
Pelenkás szörnybaba
Nem mondom, egyszer én is beleestem a szennygödörbe, amikor a kislányom megkérdezte: Anya, letölthetjük ezt a kisbabás játékot? (Én balga, azt hittem, hogy a játékban egy cuki kisbabáról kell gondoskodnia. Hát nem.) Szent igaz, tüzetesebben elolvashattam volna a leírást, de mentségemre szóljon, hogy azonnal töröltem, amint letöltöttem. Azóta sem értem: egyáltalán hogyan került az utunkba egy ilyen sátánista játék?! A cuki pelenkás babát valójában megszállta az ördög, s a szemei pirosan villogtak. Azóta jobban odafigyelek, és nem hagyom, hogy a gyermekeim belefussanak hasonló, nem ildomos tartalmakba, sőt még a felröppenő reklámokat is megreguláztam a csatornájukon, nehogy belerondítsanak gyermeki kis világukba.
Tudom, persze, az lenne a legjobb, ha a gyerekeim a kezükbe se vennének semmilyen okoseszközt, bár a tablet így is sokszor a szekrény tetején szunnyad, ahol még székről sem érik el. Ám kérik, örökké kérik, mert az online világ ördöge már elkapta a frakkjukat. Gyerekeim ugyanis nem csak otthon, de az óvodai környezetükben is találkoznak olyan tartalmakkal, melyek a szellemi és lélekmérgek kategóriájába sorolhatóak.
Skibidi, az erőszakos vécé
Vegyük például a legújabb őrületet, a Skibidi Toiletet! A felugró reklámokban nekem is volt alkalmam már megcsodálni azt a torz emberfejet, amelyik egy vécécsészéből mászik elő, és mindent felrobbant, ami mozog. Gyermekeink jó részema már nem labdával játszik a természet lágy ölén, vagy épp mókusokat keres, hanem vécécsészékben kutakodik... Vajon ébredező gyermeki lelkük milyen élményekkel dúsul, mikor órákra beragad egy vécécsészébe? A videókban az erőszak minden formája megjelenik, a villogó fények és a váltakozó képek sokkot okoznak. Pörög a géppuska, gyerekeink teste remeg, agyuk beáll... Dopamin szabadul fel, a hatás összemérhető a drogok rombolásával – a vécécsésze ugyanúgy függőséget okoz, és károsítja az agysejteket.
Olvass tovább: Skibidi gyerekek