Szamos Géza (Fülek) minikönyv-gyűjtő. A gyűjtés szenvedély! A gyűjtő ember sok mindent gyűjthet, például miniatűr könyveket. Szamos Gézánál úgy éreztem magam, mintha Gulliverként egy órácskára Lilliputba utaztam volna. Egy vitrinben közel 350 apró könyvecske csücsült.

Az üvegen túlról bámultam őket, mert minden gyűjtő féltve őrzi kincseit. Kering egy történet, miszerint egy feleség véletlenül felporszívózta az egyiket. Szét is kellett szedni a porszívót darabjaira, hogy megleljék a pici könyvecskét! Ezért Szamos Géza mindig csak az íróasztalra teszi őket, s mindjárt vissza a tárlóba, nehogy nyomuk vesszen. Ezeknek az alig pár milliméteres könyveknek még a lapozása sem egyszerű, oly parányiak.

minikonyv-kezdo2.jpg
(© Charlie Rubin for The New York Times)

– Nagyon régen kezdtem a gyűjtést, a hetvenes évek elején – mondja Szamos Géza. – A füleki könyvesboltban láttam először minikönyveket, hatéves koromban. Már akkor megtetszettek.

Könyvszerető Mátyás királyunk is gyűjtött minikönyveket. El is tudja őket olvasni?

– Nem mindegyiket. Mérettől függ. Sokan megkérdezik, hogy akkor mire jók. Hát mert ez is egy hóbort, mánia – és örömforrás, mint minden gyűjtés. A minikönyveket 5 cm-ig nagyító nélkül el lehet olvasni, de vannak olyanok, amelyeket szabad szemmel már nem lehet olvasni. Én se olvasom el mindegyiket. Inkább csak gyönyörködöm bennük.

minikonyv-szamos-geza.jpg
Szamos Géza

Milyen témakörökben gyűjt?

– Én általában szépirodalmat vagy a miniatűr könyvekről szóló szakirodalmat gyűjtöm. Vannak elfogultak, akik kizárólag csak egy adott témakörben gyűjtenek Az én gyűjteményemben találhatóak szépirodalmi, vallási, történelmi, tudományos, politikai, de még sport témájú kiadványok is. A külalakban már válogatósabb vagyok. Janka Gyula híres magyarországi miniatűrkönyv-gyűjtő, aki már nincs az élők sorában, a „Magyar miniatűrkönyvek bibliográfiája” című köteteiben katalogizálta a 1692-től 1980-ig kiadott mikro-és minikönyveket. Ezeket a köteteket olvasgatom szabadidőmben.

Melyik a legkisebb és a legméretesebb könyv a gyűjteményében?

– Ugye, három méretet különböztetünk meg: törpe-, mini- és mikrokönyveket. A törpekönyvek 70 és 95 milliméter közöttiek, a minikönyvek 30 és 70 milliméteresek, a mikrokönyvek pedig 30 milliméternél kisebbek. Én inkább mikro- és minikönyveket gyűjtök, bár vannak törpekönyveim is.

A legkisebb könyveim 5x5 mm-esek, és egy dobozkában tárolom őket. A Miatyánkot hét nyelven írták le az egyik könyvemben. A legnagyobb könyveim 9-10 cm-esek, ezek az úgynevezett törpekönyvek.

Milyen nyelvű könyveket gyűjt?

– Van magyar, angol, orosz, német, cseh, szlovák, arab, francia, spanyol könyvem is – az utóbbit most rendeltem meg. Háromszázig számoltam a könyveket, de azóta már gyarapodott az állomány.

Mennyi a kitűzött cél?

– Nincs kitűzött cél. Nem a mennyiségre hajtok, hanem a minőségre. Sok apró, minél értékesebb könyvet begyűjteni az utókor számára – ez a cél!

Melyiket tartja a legértékesebbnek?

– Számomra mindegyik: kincs. Függetlenül attól, hogy áron alul vagy tetemes összegért jutottam hozzá. Az árat általában a kiadási év és a példányszám szabja meg. Arany János Toldijára és a Buda halálára három évig kellett várnom, mert alig 40 példányban jelent meg. De legalább ennyire fontos számomra Képessy Imre barátom könyve, aki az Országos Széchényi Könyvtár könyvkötő mestere. Ez a könyv egyetlenegy példányban jelent meg, és kizárólag nekem kötötte.

hirlevel_web_banner_2.jpg

Melyik a legidősebb és a legfiatalabb könyve?

– A legidősebb az 1900-as évekből származik, s van egy tálcanaptáram is, 1899-ből. Nagyon picike naptár, még a tenyérben is elveszik. A legfiatalabb pedig ötéves lehet. Az interneten minikönyvgyűjtőkkel ismerkedem. Blogokat böngészek, és antikváriumok, hirdetések útján szerzem be kincsimet. Tari Józseffel, a legnagyobb magyarországi könyvgyűjtővel is vásárlás során ismerkedtem meg. Az ő gyűjteménye meghaladja a több mint ötezer darabot. A világ egyik legkisebb könyvének is ő a tulajdonosa: mindössze 2,75x1,75 mm-es, és a "könyv" szót tartalmazza 15 különböző nyelven.

Ma még jelennek meg ilyen miniatűr könyvek?

– A remekművek visszaszorulóban vannak. Már elég gyér a „termés”. Ma inkább a 10-12 centis könyvek divatját éljük. Ezekben mondások vannak barátságról, szerelemről, de ezeket már gépek gyártják.

Tervezi kiállítani a gyűjteményét?

– Nem. Az időmből nem futja. Viszont szívesen járok mások kiállításaira.

Varga Henrietta
Cookies