A Családi Könyvklub rózsakalendáriumban gyűjtötte össze a dunaszerdahelyi Győry Szilveszter rozáriumának legszebb nemesített rózsáit. (A tulajdonos, Győry Attila ezzel adózott édesapja sokévi nemesítői tevékenységének.)

Győry úr nyugalmazott hajózási gépésztiszt, aki olyasmit vitt véghez, amit tájainkon kevesen: az évtizedek során sok-sok gyönyörű rózsát nemesített ki, melyeket általában a szülőföldjéhez köthető hírességekről nevezett el.

rozsak-kozt-egesz-evben-kezdo.jpg
,,Rózsát csak teljes odaadással, türelemmel és odafigyeléssel lehet termeszteni. Nekem most már közel 700 fajból álló gyűjteményem van, amiből hetvenhetet én magam nemesítettem ki."

– A hajósok többet vannak távol, mint otthon. Hogy alakult ki Önnél ez a helyhez kötött hobbi?

– Tengerészként, majd dunai hajósként is a világ sok olyan pontján megfordultam, ahol különleges rózsák nyíltak. Mikor a nyolcvanas évek végén vettünk egy kis kertet, szerettem volna pár rózsatővel színesebbé tenni. Katalógusból válogattam, majd türelmetlenül vártam, milyenek lesznek. Hát, majdnem teljesen egyformák lettek... Következő alkalommal ugyanígy jártam.

Ez így nem mehet tovább, gondoltam, és nekifogtam tanulmányozni a szakirodalmat. Ma már több mint 70 szakkönyv sorakozik a polcomon.

– Mikor lett a hobbiból szenvedély?

– Talán, mikor kivágtam az utolsó haszonnövényt is a kertben, hogy helye legyen az újabb rózsámnak – mondja nevetve. – Attól kezdve lettem igazán „függő”, hogy elkezdtem nemesítéssel is foglalkozni. Egy alkalommal két összefonódó futórózsára tévedt a tekintetem. Mi lenne, ha keresztezném a két fajtát? Az egyik a New Dawn, a másik az Ilse Krohn Suerior volt. Az eredmény sok száz magonc lett – de az egyik közülük megdöbbentő szépséggel bírt! Évekig szaporítottam, mire el mertem hinni: tényleg egy új faj született a kezeim között! Ez lett az első rózsám, amelyet a feleségemről neveztem el. GyőRy Ilona – Rylona.

rozsak-kozt-egesz-evben-amade.jpg
Amadé Lászlóról egy lilába hajló vörös rózsát nevezett el Győry úr, melynek „földöntúli” színekben pompázó szirmai elegánsan fodrozódnak. A várkonyi Amade László rokokó költészetünk legnagyobbja volt.

– Utána jöttek a kudarcok. Évekig nem sikerült új fajtát kinemesíteni, de ez nem szegte kedvem. Katalógusokban, interneten, más gyűjtőknél keresgéltem fajtaazonos rózsákat, hogy azokat aztán tovább keresztezzem. Mígnem megtört a „gonosz varázs”, és sikerült egy, kettő, három fajta... Azóta nincs megállás.

rozsak-kozt-egesz-evben-neti.jpg
A Neti nevű rózsa: ,,A legmélyebb nyomot a Vaskapunál lévő, ma már víz alá került Ada Kaleh-sziget egyik rózsája hagyta bennem. A helyiek úgy mesélték, itt rejtőzködött annak idején a szamarkandi Miskin herceg, akit a törökök Miskin Babának neveztek. Az ő türbéje mellett virágzott egy szép sárga vadrózsabokor."

– Voltak példaképei?

– Hogyne. Idővel én is rátaláltam a példaképeimre. Az egyik a legnagyobb magyar rózsanemesítő, Márk Gergely, aki több mint 600 új fajtát nemesített ki. Rendkívül büszke vagyok rá, hogy az évek során barátjául fogadott. Tiszteletem jeléül a 85. születésnapján egy baracksárga miniflórát neveztem el róla.

A másik nagy példaképem pedig az amerikai Ralph S. Moore (520 új fajta), akit az amerikai minirózsák atyjának neveznek.

– Mi dönti el, hogy az újabb rózsa kinek a dicsősségét hirdeti majd?

– Mindig is nagy irodalomkedvelő voltam, sőt, fiatalabb koromban novellákat is írtam. Így magától értetődő, hogy magyar kultúra kimagasló alakjairól neveztem el a virágaimat. És mostanra szinte az összes családtagomnak megvan a saját rózsája. A feleségemé a Rylona, a fiamé a Ryttila, a lányomé a Rynde, de van Sára, Imola, Anna Boróka és Zóra Lili is. Az egyik vérpiros rózsámat pedig az 1996-ban a Bécs alatti Freudenau vízi erőműnél elsüllyedt Ďumbier tolóhajóról neveztem el, az odaveszett legénység emlékére.

rozsak-kozt-egesz-evben-dumbier.jpg
Ďumbier

– Hogyan ismerhetik meg ezeket a rózsákat a külföldi rózsatenyésztők?

– Az információátadás elsődleges fórumai a szaklapok – ilyen hazánkban a Krása ruží –, valamint a nemzetközi szövetségek kongresszusai. Tagja vagyok a zólyomi és a prágai Rózsaklubnak. És amire igazán büszke vagyok: Szlovákiából egyedüli tagja vagyok az angol Királyi Rózsaszövetségnek (Royal National Rosa Society). Ennek köszönhetően emailen kapcsolatban vagyok a világ legjelentősebb rozáriumainak szakembereivel: rózsagyűjtőkkel és nemesítőkkel egyaránt.

web-bannerek-instagram.jpg

Janković Nóra
Kapcsolódó írásunk 
Cookies