Becsöngettek! A felhőtlen nyári szünet után a lurkók újra az iskolapadot koptatják, hiszen megkezdődött az iskolai tanév, ami egyúttal azt is jelenti, hogy a gyermek és a szülő nehezebb időszak elé néz. Az iskolába való visszaszokás és a tanulás nem minden gyereknek megy olyan könnyen, éppen ezért a szülőknek mindenben a gyerek segítségére kell lenniük, és támogatniuk kell őt. Mutatjuk, mire ügyeljünk szülőként, ha becsöngettek az iskolában.

Mindent időben
Ha a gyerek nem rajong az iskoláért, és nehezen szokik vissza az iskolapadba, akkor próbáljuk meg motiválni őt azzal, hogy ha vége a tanítási napnak, és megtanulta a leckét is, akkor jöhet a játék és a szabad program. Az év elején még ne írassuk be a gyerkőcöt különböző szakkörökre, és ne legyen minden áldott nap különóra vagy olyan tevékenység, ami miatt leterheltnek érzi magát. Legyen meg az ideális egyensúly a tanulás és a játék között, s ha a gyerek igényli a különfoglalkozásokat, szépen vezessük vissza az életébe azokat.

Szorongás és félelem
Nem is gondolnánk, hogy gyermekünkben mennyi félelem és szorongás lapul az új helyzetek vagy éppenséggel az új osztálytársak miatt. Éppen ezért bátorítsuk őt, hogy mindig mesélje el a napközben történteket, mondja el nekünk, hogyan érezte magát az iskolában. Normális, ha a gyermek fél, de a szülőnek állandóan kommunikálnia kell a csemetéjével, mert az is lehet, hogy csak anya és apa hiányzik neki, akikkel az egész nyarat együtt töltötte. Igyekezzünk mindent megbeszélni gyermekünkkel, és a hétvégén minél több időt eltölteni vele.

A napi rutin
kialakítása mindennél fontosabb, nemcsak a gyereknek, hanem a szülőnek is. Éppen ezért az iskola utáni tanulás legyen a napi rutin része. A szülő is szerezzen be magának egy órarendet, így könnyebben készülhet a gyermekével a következő napokra. Ez azt jelenti, nézzük át együtt, mi a házi feladat, milyen órák lesznek másnap, és hogy mi legyen a tanulási sorrend. Ezt követően a szülő már csak felügyeli a tanulás folyamatát, és ha elakad a gyermek, akkor segít és magyaráz neki. Legyünk hát következetesek!

Ne mi tanuljunk a gyerek helyett
Célszerű elsősorban olyan tanulóhelyet választani, ami nem túl hangos és zajos. Gyermekünk is jobban tud koncentrálni a tananyagra, és mi is jobban tudunk figyelni őrá. Emellett ösztönözzük a gyereket arra, hogy magától próbálja megoldani a feladatokat, de természetesen ne utasítsuk el, ha segítséget kér tőlünk. Ha valamelyik feladat vagy vers nem megy olyan gördülékenyen, gyakoroljunk velük többet. S ne felejtsük el, hogy ha a szülő végzi el a gyerek helyett a házi feladatot, és azt gondolja, ezzel segít a csemetéjén, akkor bizony téved. Mindezzel csak hátráltatja a gyerek fejlődését a továbbiakban. Ne legyünk restek eleget foglalkozni gyermekünkkel!

Az „utálom az iskolát”
 kijelentésekre figyeljünk oda, mert a legtöbb esetben a gyerek ilyenkor egy olyan problémát jelez nekünk, amire elsőre nem is gondolnánk. Lehet, hogy nem tud beilleszkedni, bántják az osztálytársai, de az is lehet, hogy sok házi feladatot kap. A lényeg, hogy próbáljuk meg minél előbb megtalálni az okát annak, hogy a gyerek miért nem akar iskolába menni. Tudassuk vele, hogy nekünk mindent elmondhat, mert a segítségére akarunk lenni, emellett nem árt, ha az oktatókkal is elbeszélgetünk. Szerettessük meg gyermekeinkkel a tanulást és az iskolát!

Almássy Dorka

 

Új Nő csapata
Cookies