Ha egy olyan helyre vágyunk, ahol a lélek megpihen, a látvány rabul ejt, és az élmények minden érzékszervünkre hatással vannak, akkor irány az észak-olasz tóvidék! A Garda-tó, a Tenno-tó és a Ledro-tó vidéke ilyenkor, ősszel mutatja legszebb arcát – festői tájak, kristálytiszta víztükrök, mennyei ízek és illatok várnak ránk. Csatoljuk fel a kerékpárossisakot, készítsük elő a fényképezőgépet – és indulhatunk is Trentinóba!
A kora ősz a legalkalmasabb időszak az olasz tóvidék felkeresésére, ahol a természet, a történelem és a nyugalom találkozik. A környék nemcsak szép tájakat, hanem számtalan szórakozási lehetőséget is ígér.
Mennyei nyugalom, viruló természet, édesen melengető napsugarak, a tó színén tükröződő hegyormok – ez a Garda-tó és a Tenno-tó. Az olaszországi Trentino tartományban épp most kezdődik az év legszebb időszaka, az ősz. Ismerkedjünk a tájjal, ízlelgessük, csodáljuk – és pihenjünk.
Egyedülálló a világon
Trentino különleges tájegység, nincs párja az Alpok vonulatában, ugyanis a Dolomitok égbe nyúló csúcsai között terül el, amely különleges természeti adottságai révén felkerült az UNESCO világörökség-listájára. Ezek a hegyek több mint kétszázmillió évvel ezelőtt keletkeztek a tropikus tenger korallzátonyaiból, innen ered kivételes látványuk és nem mindennapi természeti környezetük. Itt kétezer méter magasságban még ma is láthatók megkövesedett kagylómaradványok. Három másik nemzeti parkkal együtt olyan területet alkot, amilyet sehol máshol nem találunk a világon.
A tavak környékén hajókiránduláson, szörfvitorlázáson (windsurfing) és más vízi sportokon kívül kerékpárutak és turistaösvények várják a látogatókat, ahol a természet közelségén kívül kiváló ételek és helyi borok kényeztetik a turistákat.
A vidék lakossága is említést érdemel, mert az itt élő emberek szívélyesek, kedvesek az idegenekhez. Utunk során érdemes minél többet ellesni békés életstílusukból.
Lago di Garda – az olasz romantika
A híres Lago di Gardáról már mindenki hallott. Leginkább a tó északi csücskében fekvő bűbájos középkori falu, Canale di Tenno érdemel figyelmet, amely a Garda-tavat körülölelő hegycsúcsok között bújik meg, s amelyet a legszebb olasz falvak között tartanak számon.
Macskakővel kirakott kis utcái, a házak nyíló virágokkal díszített ablakai és a festői hegyvidéki táj nemcsak a turistákat vonzza, hanem a művészeket is a világ minden tájáról. Itt található a falu szülöttéről, a festő Giacomo Vittoneról elnevezett művészház, továbbá minden augusztusban itt rendezik meg a Rustico Medioevo nevű, a középkort megidéző fesztivált. Canale di Tenno kitűnő kiindulópont a környék megismeréséhez – közel van a Garda-tó, a Tenno-tó pedig alig húszperces sétával gyalog is elérhető.
A Garda Trentino tájegység központja a bájos Riva del Garda városka, amely a Garda-tó és a Brentai-Dolomitok közé ékelődik be. Sziklaszirtek között kanyargó úton lehet feljutni a Bastione di Riva erődhöz, ahonnan madártávlatból tekinthetünk le a lüktető városra.
Milyen szórakozások várják az ide látogató turistát? Elsősorban hegymászás, szörfvitorlázás, szabadtéri múzeumok, különféle koncertek, de keresettek a sajt- és borkóstolók is. Fel lehet menni a Monte Baldo hegyen található parkba, a Giardino d’Europába, ahol májusban és júniusban virágzik az árnika, a liliom, az orchideák sok fajtája, illetve más ritka virágkülönlegességek, amelyek ugyan kora nyáron mutatják legszebb arcukat, de a növényvilág ősszel sem okoz csalódást.
A Ledro-tó – vadon és történelem
A Garda-tó és a Valle del Chiese völgy között fekszik Valle di Ledro, az UNESCO védelme alá tartozó bioszferéra-rezervátum, ahol a Ledro-tó partjai közelében, erdők, rétek ölelésében tizenhárom falu található. Ez a rész Észak-Olaszország legszebb és legérintetlenebb vidékei közé tartozik. Mondhatni ez a zajos Garda-tó nyugodt változata.
Itt is van fürdési lehetőség, a szörfdeszkázáshoz hasonló paddleboarding, lehet kajakozni és csónakázni, felfedezni a környező természetet, kerékpározni. Van egy nem szokványos múzeum is, ahol a cölöpházakat mutatják be: ezek a cölöpökre épült házak az ember és a természet együttélését szemléltetik négyezer évvel ezelőtt.
A legszebb kilátásra Mezzolago falu közelében számíthatunk. Az oda vezető út mentén nemcsak virágos mezőt, hanem első világháborús lövészárkokat is találunk. Ilyen szokatlan módon kapcsolódik össze a történelem az érintetlen vadonnal...
Kerékpárutak
Sokan kedvelik a kerékpáros kirándulásokat, mert két keréken több látnivalót lehet felkeresni, mint gyalogosan. A Riva del Gardát kerékpárút köti össze a Valle dei Laghival, azaz a tavak völgyével. Az út hozzávetőleg 50 km hosszú, és a Sarca folyó mentén halad a romantikus Toblino-tóhoz, ahol egy mesebeli kastély, a 16. századi Castel Toblino is található.
Útközben tarka táj és illatos mediterrán növényzet üdíti fel a turistákat. Érdemes egy megállót beiktatni Linfanóban, ahol gasztronómiai élvezetekben lehet részünk.