Mit csinál egy tanár nyáron? Hogy látja az iskolahelyzetet? Olyan tanárokat szólítottunk meg, akik véleményüket nem rejtik véka alá.

A nyári szünetben a tanár nem csak nyaral. Táboroztat, képzésekre jár, kreditet gyűjt, tantervet ír, óravázlatokat készít. Emellett pihen is, hogy újult erővel tudja kezdeni a következő tanévet. 

a-tanar-nyaron-kezdo.jpg

Szabó Andrea (41) a Kürti Alapiskola magyar–angol–polgári szakos tanára

Andrea 21 éve tanít. Pozbán kezdte, majd 13 évvel ezelőtt a Kürti Alapiskolában folytatta. Kétszer volt osztályfőnök, 2008-tól pedig igazgatóhelyettes.

– A lelkesedés a mai napig megvan, a nélkül nem is menne a tanítás – kezdi a beszélgetést Andrea. – A tanító viszont elfárad az év végére. A gyerek és a szülő is belefárad, és mindenki számolja a napokat és a perceket. Az év végi hajrá kész romantika. Ilyenkor már kevesebb a türelmünk, és mióta folyamatosan reform reformot követ a dokumentációt illetően, minden évben vannak változások. Iskolai kötelezettségeink június végével lezárulnak, addigra az összes dokumentumot elkészítjük és leadjuk. 

Hat éve minden év július első hetében napközis nyári tábort szerveznek Kürtön. A szülők és az alsó tagozatos gyerekek egyaránt igénylik. A felügyeletet a 35 gyerek számára a tanárok biztosítják, és Andrea is közöttük van.

a-tanar-nyaron-szabo-andrea.jpg
Szabó Andrea

– A szusz megvan bennünk, mert érdemes, a gyerekek szeretik, és jövőre is visszajönnek. Minden iskolának meg kell tartani azt a színvonalat, amit kialakított. Lejjebb adni lehet, de nem érdemes – magyarázza. – A nyári tábor nemcsak megőrzőként szolgál a gyerekeknek, hanem szórakozást, tudást, világjárást ad. Idén voltunk kerékpártúrán, fürödni, a budapesti állatkertben, a tatai tónál és interaktív játszóházban. A gyerekek a kézműves foglalkozásokon apró ajándékokat alkottak. Felelevenítettük a régi idők játékait, mint az ugróiskola, a gumizás, a kacsingatós, a csocsó. Az utolsó napon pedig tábortűzzel zárult a hét. Vannak gyerekek, akik a szüleikkel el sem jutnak ilyen helyekre. A falunak köszönhetően anyagilag mindenkinek elérhető. 

Andrea azt is elárulja, hogy vannak tanárok, akik inkább letanítanak öt órát, mint hogy elmenjenek a gyerekekkel kirándulni, mert az sokkal igényesebb, a figyelemnek a helyén kell lennie.

– Július további hetei mentálhigiénés szempontból szigorúan a szabadság jegyében teltek. Idén megfogadtam, a skandináv krimiknek szentelem energiámat – mondja nevetve, és azt is hozzáteszi, hogy minden évben részt vesz a pedagógusoknak szervezett komáromi nyári egyetemen. Augusztusban átnézi az órajegyzeteit, az angol szakkörhöz pedig érdekes játékokat, mesét keres, amit majd felhasználhat. Az igazgató és a helyettesei előbb beállnak munkába, hogy minden olajozottan működjön.

– Most nyáron nagy szükség van a töltődésre, mert májusban leadtam a második atesztációmra a vizsgamunkát. A vizsga pedig októberben lesz. A mindennapos tanítás mellett időigényes és megterhelő egy szakmunka írása. 

A 8 évvel ezelőtti iskolareform bevezetésétől a tanárnak krediteket kell gyűjtenie. Ezeket a pontokat továbbképzéseken tudja elérni, amelyek évközben munka után vagy szombatonként szoktak lenni, illetve a nyári egyetemek is ezt a célt szolgálják. Ezt nevezik egész életen át tartó tanulásnak. A jó pap holtig tanul, ez érvényes a pedagógusra is. 

elofizetes_uj_no_0.png

Gyurík Julianna (52) matematika szakos tanár az Érsekújvári Jedlik Ányos Elektrotechnikai Szakközépiskola és Kereskedelmi Akadémián

Júlia 30 éve tanít töretlenül ugyanazon a középiskolában.

– Szerencsém volt ebben. Matematikát tanítani a legjobb technikai beállítottságú szakközépiskolában – vallja Júlia. – Ezek a diákok értenek hozzá, és érdekli őket. A fiúk gondolkodása logikus. Igaz, nem tanulnak, és lajhárok, de az órán lehet velük dolgozni. Szeretem variálni a tanítási módszereket, és interaktív órákat tartok. A diáktól nem a memorizálást kell elvárni, hanem azt, hogy gondolkodjon, tudjon következtetni, és lássa az összefüggéseket. 

A nyitrai régió legnagyobb szakközépiskolájában a tanárok még dolgoznak július első hetében.

a-tanar-nyaron-gyurik-julianna.jpg
Gyurík Julianna

– Év végére minden tanár elfárad. Nekünk is fontos a pihenés, nem csak a diáknak. Szünet nélkül hosszú távon nem bírnánk, mert lelkileg fárasztó. Aki pedig csak azt látja, milyen jó tanárnak lenni, mennyi szabadságunk van, mindig mondom, tessék kipróbálni – magyarázza Júlia. – Miután július első hetével lezártuk az évet, egy kéthetes családi nyaraláson pihentük ki magunkat. A két hét ideális, mivel a második héten valóban el tudom felejteni az iskolát, és megpihenek. A kirándulást követően Pozsony és Érsekújvár között ingázom. A férjem és a lányom is a fővárosban dolgoznak. A lányom ott is él, ilyenkor gyakrabban meglátogatom. Mindeközben az otthoni családi ház kertjében is szeretek kikapcsolódni. 

A tanárok augusztus utolsó hetében lépnek be a munkahelyükre. A vezetőségnek viszont már hamarabb el kell kezdeni a munkát.

– Éppúgy ezt a pályát választanám ma is, mint annak idején. Hazudnék, ha azt mondanám, nem voltak kilengések az elmúlt 30 évben. Amikor a pedagógus sokat tanít, elérheti a kiégés határát.

Egyszer nekem is volt egy ilyen mélypontom, de sikeresen túllendültem rajta. A nyári szabadság erre is nagyon jó megoldás, hogy újból felfrissüljünk. Szeretek fiatalok között mozogni, velük dolgozni. 

Nagy Krisztina (22) napközis tanító néni az Udvardi Majthényi Adolf Alapiskolában

Krisztina idén kóstolt bele először a pedagógiába. A harmadikos, negyedikes és ötödikes tanulók új napközis tanító nénije.

– Számomra is furcsa, de jó érzés volt szeptemberben, amikor tanító néniként kezdtem – mondja bemutatkozásként Krisztina. – Az elejétől kezdve jó tanácsokat kaptam a kollégáktól. Hálás vagyok nekik. 

A fiatal pedagógus Sopronban végzett óvodapedagógiát. A múlt évtől pedig Komáromban folytatja tanulmányait, az alsó tagozatos tanító szakot szombatonként távúton végzi. Nem titkolt célja, hogy a jövőben osztályfőnök lehessen.

– A mostani munkám nagyon jó felkészülés a tanításhoz. Naponta látom a gyerekek fejlődését, ami tapasztalatnak kiváló. Kihívásnak éreztem a 9-10 éves korosztályt, de aggodalmam gyorsan elszállt, mert nagyon jó velük dolgozni. 

a-tanar-nyaron-nagy-krisztina.jpg
Nagy Krisztina

Krisztina számára a tanulmányok és a munka jól kiegészítik egymást. Januártól másodállásként egy nyelviskolában angol alapszintet tanít. Júniusban, ahogy a tanító fárad, kevesebb az energiája, a diákok dupla lángon égnek. A nyári szünetet mindenki várja, de a tanítónak még van pár feladata. Július első hetében a tanárok lezárják a dokumentációt, és megtartják utolsó értekezletüket. A második hét az önképzésről szól, a komáromi nyári egyetemen. A harmadik héten tartják a nyári tábort, amit az iskola és a község negyedik éve szervez.

– A programot mi, nevelőnők állítottuk össze. Idén 37 alsó tagozatos diák jött a napközis táborba. A változatos programokkal ügyeltünk arra, hogy a szórakozásról és a kikapcsolódásról szóljon. Egy hétre egy nagy család voltunk – magyarázza a tanító néni.

A programok között szerepelt lovardai látogatás, kirándulás a pozsonyi lézerarénába és a dévényi várhoz, fürdőzés és a győri állatkert. A hét kézműves foglalkozással és sportjátékokkal zárult.

– A gyerekek számára nagyobb a szabadság, lazábbak a keretek, és ettől lehet erősebb kapcsolatot kiépíteni a tanító és a gyerek között. 

A tábort követően Krisztinának egy hónap valódi szabadsága van a nyáron.

– Július utolsó hetét nyaralással töltöttem. Továbbá augusztusban szeretném körbetekerni a Balatont. A nyári hónap utolsó hetében pedig újból munkába állunk. A másik két napközis tanító nénivel kidekoráljuk közösen az iskola folyosóját, és mindenki a maga osztályát. Újból összeül a pedagógusi kar, és az éves terveket is ilyenkor készítjük – mondja Krisztina. A napközinek is napi lebontással kell rendelkeznie. – Hiszek a sorsban, hogy a tanítás az én utam. Az, hogy iskolában kezdtem dolgozni, és tanítói szakon folytatom a tanulmányaim, ezáltal szélesebb területen is helyt tudok állni.

M. Ando Krisztina
Cookies