Tudjunk meg mindent a miómáról és más női betegségekről!

Mi az a mióma? Egy kinövés. A méh falát alkotó simaizomszövetből nő ki – igazából egy tokkal körülvett, jóindulatú daganat. Nagysága terjedhet a néhány milliméterestől egészen a labda méretűig. Nem is sejtenénk, hogy milyen gyakori, hisz sok esetben nem fáj. Általában az ultrahangos kontrollon fedezi fel a nőgyógyász, hogy itt bizony mióma van. Mióma vagy miómák, hiszen egyszerre akár tíz mióma is lehet a méhünkben.

tudjunk-meg-mindent-a-miomarol-kezdo-2.jpg
(© Meg Loeks)

Túl sok ösztrogén

Az ösztrogén magas szintje elősegíti a mióma kialakulását. Az ösztrogéndominancia hormonális egyensúlyvesztést jelent. Ilyenkor a petefészek még termeli az ösztrogént, de sárgatesthormont (progeszteront) már egyre kevesebbet. Ez okozhat elhúzódó erős vérzést is. A hormonháztartást ez esetben is rendezni kell, hisz a szervezetben egyensúlyra van szükség.

A stressz nem tesz jót!

A lelki egyensúly megbomlása, a stressz is befolyásolja a mióma kifejlődését, ahogy minden más női betegség kialakulását. Emellett sokkal szennyezettebb világban élünk, mint akár ötven évvel ezelőtt. Vannak ösztrogént utánzó hormonok is: ezek az  ún. xenoösztrogének, melyek szintén lerakódhatnak a szervezetben.

S bizony, ott vannak mindenütt a környezetünkben,  például a műanyag edényekben, bizonyos kozmetikumokban, festékekben és így tovább. De ha nem működik megfelelően a bélrendszer, az is lassíthatja az ösztrogén kiürülését a szervezetből.

Mióma esetén

A krónikus stressz sokkal többet árt a szexualitásunknak, mint magának a göbnek a mechanikai hatása. Amikor a mióma nincs közel a méhnyakhoz, nem igazán görcsöl, menstruációkor esetleg. Mi mégis szorongunk, panaszkodunk – pedig a miómák 70 százaléka tünetmentes. Ám ha van egy ilyen betegségképünk, akkor sok mindent rá lehet fogni – a meddőséggel kapcsolatos szorongásunkat, a párkapcsolati problémáinkat is.

A miómák nagy részét (ha szükséges, mert nem mindig az; van, hogy elég figyelni) – a méh konzerválása mellett – hüvelyi úton történő műtéttel el lehet távolítani egynapos sebészeti ellátás keretében.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Egy hasonló tünetű betegség

Endometriózisnál a méh nyálkahártyája máshol is megtalálható lesz a szervezetben (már az agyban is találtak endót). Sajnos, az is előfordulhat, hogy egyszerre jelentkezik a mióma és az endometriózis.

Érdekesség viszont, hogy a fiatalkori terhesség meg tudja akasztani a mióma, de az endometriózis kezdeti rossz folyamatait is. Tehát a terhesség olyan hormonális változásokat hozhat, hogy valahol elakad a betegség. Sok más betegséggel kapcsolatban is megfigyelték már, hogy a várandósság teljesen megújítja a szervezetet. Hegesedésből, császármetszések utáni összenövésekből is kialakulhatnak miómák... 

tudjunk-meg-mindent-a-miomarol-belso.jpg
(© Patrizia Burra)

Nem fáj. De miért nem?

Nem mindegy, hogy merre kezd nőni a mióma (bár nem mindig nő). A méhfalból kifelétüremkedő miómákkal akkor van baj, ha már nyomni kezdik a környező szerveket. Ha kicsik, és nem nőnek, akkor sokszor nem érzünk semmit. Az ilyenfajta miómákat elég rendszeresen ellenőrizni. A nagyok már nyomják a környező szerveket, a húgyhólyagot, de akár derékfájást is okozhatnak. A méhbe befelénövő mióma egy kicsit más. Erős menstruációs vérzést válthat ki, de a cikluson kívül is vérzés léphet fel, erős görcs és fájdalom jelentkezhet.

A hosszú, erős vérzés vashiányt okoz, a nő szédül, ezért gyengeség miatt nem képes ellátni a napi feladatait. Ilyenkor nem érdemes várakozni, minél korábban fel kell keresni a nőgyógyászt.

A mióma, az endometriózis és a meddőség

Aki a mióma diagnózisával szembesül, az megrémül. Pedig a mióma csak a meddőségek 5,5 százalékáért felelős. Az endometriózisosok zöme is teherbe tud esni. Nem szabad azt hinni, hogy ezek a betegségek jelentik a világ végét. Az endometriózisos beteg azt mondja, hogy a menzesz fájdalommal jár, utána meg jön a lehangoltság: ezért nincsenek együtt a párjával. Pedig ha fél éve egyáltalán nem élnek szexuális életet, akkor nem fog a nő teherbe esni. Holott van peteérése, gyönyörű beágyazódási fázisa, s igenis teherbe eshetne. „Jó, de hát én beteg vagyok, doktor úr...” – mondja sokszor a nő.

–néva–
Cookies