Az elmúlt évek során szinte minden gyermeket nevelő családban előfordult a Covid–19 és/vagy más vírusos betegség, melynek egyik fő tünete a láz. A láz csillapításának kérdése azonban nemcsak a szülők, nagyszülők, hanem a gyermekorvosok körében is élénk vitát váltott ki.

A vita lényege: kell-e azonnal csillapítani a lázat? Az alábbiakban megpróbáljuk összefoglalni a szakmai vita következtetéseit.

ujabb-ismeretek-a-lazcsillapitasrol-kezdo.jpg
(© Steven Gindler / cvatik)

Kb. a nyolcvanas évektől kezd kialakulni egy új vélemény (paradigma) a láz lényegéről, szerepéről. Mert mi is a láz? A láz a testhőmérséklet agy által szabályozott, célzott megemelkedése. Mi a haszna ennek a laikusok számára sokszor ijesztő, mert váratlan, rejtélyes reakciónak? A láz haszna, előnye az, hogy az egyenes hőhatás, valamint a védekező-, vagyis immunrendszer mozgósítása (aktiválása) gátolja a betegséget okozó baktériumok és vírusok fennmaradását, növekedését, szaporodását a testben.

Testünkben ez célratörően, az agy egyik fontos részének, az ún. hipotalamusznak az irányítása alatt történik. A tudósok szerint ez a folyamat több millió éves szelekciós-evolúciós fejlődés eredménye, amelybe csak pár száz éve kezdett az ember beavatkozni – azaz csillapítani a lázat.

De kell-e azonnal a lázat csillapítani? A lázkutatással foglalkozó szakemberek szerint: az esetek döntő többségében nem!

Igaz ugyan, hogy a lázas állapot energiaigényes; növeli a szív és a vérkeringés teljesítményét (erre utal a lázzal párhuzamosan emelkedő pulzus); folyadék- és elektrolitvesztéssel járhat (izzadás); de az egyébként egészséges gyermekeknél a láz önmagában ártalmatlan. Tegyük azért rögtön hozzá: a láz csak tünet, nem maga a betegség! Ezért kell törekedni a láz okának kiderítésére, hiszen a vírusfertőzés mellett számos egyéb oka is lehet annak, ha a gyermek belázasodik.

Az eddig elmondottak késztették a Magyar Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégiumot 2011-ben egy új szakmai protokoll megfogalmazására a lázcsillapítást illetően. E jegyzőkönyv fontosabb pontjai: A gyógyszeres lázcsillapítás rutinszerű – tehát kivétel nélkül, minden esetben való – alkalmazása jó közérzetű gyermek esetén nem indokolt. Amennyiben ugyanis szokványos vírusfertőzés áll a láz hátterében, a lázas állapot pár nap alatt spontán (magától) elmúlik.

minden_reggel_ujno.sk.png

Hangsúlyozzuk azonban: ha a lázas gyermeknek a lázon kívül más tünete is van – például hasfájás, hasmenés, fejfájás, rossz közérzet, bőrkiütés –, indokolt a gyermekorvosi vizsgálat. Ha a gyermek nehezen viseli a lázas állapotot, rossz a közérzete, indokolt lehet a gyógyszeres lázcsillapítás paracetamol- vagy ibuproféntartalmú szer beadásával. Tíz év alatti gyermeknek ne adjunk szaliciláttartalmú szert (aszpirin).

A szakmai kollégium véleménye szerint az ún. fizikális (testi) lázcsillapítás – nagyszüleink kedvelt „priznice”, azaz a törzs vagy az egész test hideg vizes borogatása, illetve a drasztikus hűtő fürdő – „elavult és káros”. Fontos figyelmeztetése a szakmai kollégiumnak: azonnali lázcsillapítással nem előzhető meg a lázgörcs! Lázgörcs, illetve rossz közérzet vagy egyéb aggasztó tünet esetén indokolt az orvosi segítség.

Dr. Kiss László
Cookies