Petra Slezáková zero waste tippjei

A zero waste a gyakorlatban a tesztelésről is szól. Nem minden működik elsőre, de nem szabad feladni: vallja az ökotudatos Petra. Íme néhány hétköznapi megoldás, ami nála bevált.

petra_2_0.jpg

Petra Slezáková, a zero waste egyik jeles képviselője

Étkezőszett
Vannak napok, amikor nem tudok ellenállni az utcai ételárusoknak, de műanyag kést nem használok. Mindig velem van az utazós evőeszközkészletem. Egy pár bambuszpálca és egy kanál-villa együttes (sportüzletben könnyen beszerezhető). A készletre maradék farmertextilből varrtam csomagolást. Éljen az újrahasznosítás!

Ökotáska!
Nálam állandó kellék a textiltáska és textilzsák a zöldségre és külön a pékárura, ha beszaladnék az üzletbe vagy a piacra. Nem hiányozhat a vízzel teli ReTapüvegem se (www.bioterra.sk). Az eldobható papír zsebkendő helyett pedig textilzsebkendő van a táskámban.

Mit használjunk műanyagzacskó helyett?

A saláta tárolása: A salátafejet vizes konyharuhába csomagolom, tányérra helyezem, és már mehet is a hűtőbe. Így sokkal tovább friss marad. Méhviaszos textíliát is lehet alkalmazni.
A pékáru tárolása: A kenyeret vagy pékárut becsomagolom egy konyharuhába, majd behelyezem a kenyértárolómba. Nálam a kenyértároló egy régi süteményes fémdoboz. A friss, ropogós kenyér jól működik kenderzsákban is. Viszont a klasszikus kiflinek ez kevés, kiszárad. Ajánlom a HOJA hemp hazai gyártót, akik kenderből készítenek textíliát és öltözéket.
Pékáru a mélyhűtőben: Nekem a két konyharuha vált be. A kenyeret becsavarom a két konyharuhába, esetleg egy len vagy gyapjúzsákba, majd azt még egy konyharuhába. Mehet a mélyhűtőbe.

Nem mindenki érti, és felesleges dolgokat vásárolnak, mint a fém szívószál, a „keep cup” pohár és társai. A zero waste arról szól, hogy utasítsd el, amire nincs szükséged!

Tárolás mélyhűtőben: A különböző zöldségeknél, húsoknál a műanyagzacskót és az alufóliát helyettesíthetjük az (amúgy is meglévő) műanyag tárolóedényekkel, tároló üvegedényekkel és befőttesüvegekkel. Átláthatók, felcímkézhetők.
A használt étolaj sorsa: A használt étolajat semmiképp sem szabad kiönteni a mosogatóba vagy épp a vécébe! Eldugíthatja, vonzza a rágcsálókat, és nagy problémát okoz a szennyvíztisztításnál. Ezért otthon szűrjük át egy szitán, és öntsük műanyag flakonba. Így lehet leadni a 171 Slovnaft benzinkút valamelyikén, vagy a szelektív hulladékudvarokban. (A bioüzemanyag előállításhoz használják fel.)

Kozmetika

Arctisztítás: Smink eltávolítására ideális a textilkorong és a tengeri szivacs. Én az utóbbit használom. Egy év használat után érett a komposztra. (Az enyém az unokahúgaimnak szolgál a kreatív festéshez.) Az egy kis tengeri szivacsommal kiváltottam legalább 400 darab egyhasználatos arctisztító korongot! (www.prijemneveci.sk)
Sminklemosó: A tengeri szivacsot elég bármilyen hidegen sajtolt olajba picit belemártani – legyen az például olívaolaj –, a szemről és az arcról könnyedén eltávolítja a sminket. A textilkorongokat érdemes mosógépben tisztítani, a tengeri szivacsot pedig szappannal és folyóvízzel átöblíteni, majd hagyni megszáradni.
Koffein peeling: Pofonegyszerű, a kávézaccot kevés olívaolajjal jól összekeverem, és zuhanyozáskor átdörzsölöm vele a testem. A kávé élénkítő hatással bír a bőrre. Tiszta vízzel leöblítem, majd szappannal lezuhanyozom.

M. Ando Krisztina

Kapcsolódó írásunk: Zero waste

(További tippeket pedig a www.zerowasteslovakia.sk honlapon olvashatunk.)

 

Új Nő csapata
Cookies