A nyugati világ szilveszter napján, december 31-én búcsúzik el az óévtől. Nevét I. Szent Szilveszter pápáról kapta, akit 314-ben választottak a keresztény egyház vezetőjének, és aki 335-ben december 31-én hunyt el Rómában.
E két napon, szilveszter és újév napján hagyományok és szokások biztosítják az emberek számára a következő esztendőre a termény bőségét, a jó szerencsét, az egészséget, a boldogságot és régen az állatállomány szaporaságát is.
Ezen a napon fontos szerepet kap a zaj: a sípok, a dobok, a kolomp és a duda. Célja, hogy a rossz, rontó, ártó erőket és szellemeket távol tartsa az emberektől. Régen, a szilveszter éjjeli „csengőzés” volt szokás, hogy az embereket munkára szorgalmazza, továbbá hogy az állatokat a másik oldalukra fektesse, hogy egészségesek, szaporák legyenek (ún. nyájfordítás). Van, akinek a szilveszter éjjel igazán különleges alkalom. Bálozni, mulatni indul, talpig aranyban. S van, aki otthon, családi körben tölti az év utolsó napját, bőséges vacsorával az asztalon. És hogy milyen újévi babonákat, szokásokat és hiedelmeket ismerünk még?
Szeretet, bőség
- Szilveszter éjjelén az összes ajtót ki kell tárni, hogy az újév bejöhessen.
- Az újévet bőséggel kell kezdeni, jó ételekkel és italokkal, hogy egész évben jólét legyen.
- Az év első napja meghatározza milyen lesz az egész évünk. Távol kell tartani magunkat a civakodástól, veszekedéstől és a haragtól.
Aki szilveszter éjjel megcsókol minket, az szeretni fog bennünket egész évben.
Szerencse és egészség
- Újév napján friss vízzel mosakodjunk meg, hogy egészségesek legyünk az egész évben.
- Az év első napján malachúst kell enni, mert az kitúrja a szerencsét. A szárnyas elkaparja, vagy egyszerűen csak elröpül a szerencsénkkel együtt.
- Ollót ne használjunk az újév napján, mert elvágjuk a szerencsénket.
- Az sem mindegy, milyen az első vendégünk az újévben. Ha szomorú, akkor az egész évünk az lesz.
- Legjobb, ha férfi vendég érkezik elsőként a házhoz. Az szerencsét hoz, a nő viszont szerencsétlenséget.
- Az év utolsó napján mosni, takarítani, varrni és fonni nem szabad, mert elviszi a szerencsénket!
Pénz
- Az újévet nem szabad adóssággal kezdeni, mert az egész évünk veszteséges lesz. Minden tartozásunkat rójunk le, legyen az pénz, könyv vagy egy kölcsönkért apróság.
- Kamrát, zsebet és pénztárcákat meg kell tömni még az óévben, hogy a következő évben is bőség legyen.
- Bab, rizs, lencse, köles – étkezésnél szemes, apró terményeket részesítsük előnyben, hogy ne ürüljön ki a pénztárcánk a következő évben sem.
- Arany öltözetben, arany díszítéssel cicomázzák magukat az emberek szilveszter éjjelén, hogy a következő év anyagilag sikeres legyen a számukra.
- A pezsgő az urak itala – így, ha azt iszunk szilveszter éjjelén, a folytatás, a következő év is gazdag és fényűző lesz.
Szilveszter és újév napján az időjárásból is jósolnak még mai napig az emberek, továbbá fogadalmakat tesznek, és természetesen sikerekben gazdag új évet kívánnak egymásnak! Ha mást nem, legalább ennyit kívánjunk a másiknak. BÚÉK!