Nem, mi nem vagyunk a botox ellen, hisz az bizony jótékony is lehet. Ha például pont két csúnya, haragos ránc csúfítja el a tekintetünket, amitől a gyerekeink azt hiszik, hogy anya örökké mérges: nem baj, ha a tettek mezejére lépünk. Vagyis felkeressük az esztétikai orvost (s nem valami kóklert, aki egy hétvégi kurzuson tanulta meg, hova kell szúrni a tűt). A nagy tudású esztétikai orvosok ugyanis mindig bőrorvosok, nem körzeti orvosok.

Mi most egy új beavatkozásról adnánk hírt botoxtémában: ez a „baby botox”. A kezelés ugyanazzal a hatóanyaggal, botulinumtoxinnal történik, csak a hatóanyag mennyisége kisebb. A hatás viszont ugyanaz. Mit gondoljunk a baby botoxról?

baby-botox-kezdo.jpg

Új trend született, amikor Anna Paul ausztrál influenszer posztolta a TikTokon a baby botoxot bemutató videóját. A közösségi háló akkor huszonkét éves sztárja (hétmillió követője van!) képeket mutatott be arcáról a botulotoxinos kezelés előtt és után. „Istenem, hiszen tizennyolc évesen úgy néztem ki, mint egy hatvanéves!”– nevetett a kamerába, és bizonyításképpen felvételeket tett fel magáról a hálóra, hogy látható legyen a változás. Baby botox előtt és után... Ettől kezdve egyre több baby botoxos fotó jelent meg a világhálón. Mivel a fiatal generáció sokkal nyitottabb az esztétikai beavatkozások iránt, mint anyáik, ezért (ahelyett, hogy a bőrét ápolná) húszévesen már botoxoltat. S nem, nem szégyenkezik miatta, mint az anyukák és nagyik nemzedéke – nekik aztán nem okoz gondot, hogy eldicsekedjenek az eredménnyel a harmincon aluli követőiknek. Ők a menők a neten!

Nagy száj, nagy szem

A szakemberek azt állítják, hogy a fiatal korosztályt az úgynevezett Instagram-arc megszerzése hajtja. A fotón tökéletesen kell kinézni, mindennek nagyobbnak kell lennie, mert úgymond a képen „másképp nem mutat”. Igen, talán a szelfifotón igen, de az életben rettenet lesz a többségük mellett felébredni. Az összevissza beavatkozások ugyanis elrajzolt vonásokat és kontúrokat eredményeznek.

Csak egyet felejtenek el elmondani a fiatal influenszerek: ha ilyen korán elkezdjük a botoxot, mire ötvenévesek leszünk, a kötőszöveteink megereszkedhetnek, s a korunknál tízszer idősebbnek fog kinézni az arcunk. A kötőszövet renyheségét ugyanis semmi praktika nem tudja orvosolni.

Kérdezzük meg akkor: milyen is az ideális Instagramarc? Jia Tolentino, a The New Yorker újságírója így jellemezte: „Az Instagram-arc széles arccsontú, fiatal arc, amelyet nem rútítanak pórusok. Macskaszem, extra hosszú szempillák, csinos orrocska, nagy, telt ajkak tartoznak hozzá.” Tehát olyan arc, amelyet nem a természet hoz létre, csupán csak filterrel vagy esztétikai beavatkozásokkal lehet megteremteni. A FaceTune filter segítségével jótékonyan hazudhatunk az arcunkról, hamis valóságot kreálhatunk – de a mai Z-generáció szerint az az igazi, mikor a valóságban is extra nagy mindenünk, a szemöldökünk a homlokunk sarkáig ér, a szájunkat megcsípte a méhecske és így tovább. A klinikák egy része pedig csak szolgáltat, bárkit átoperál.

Testképzavar

A gyermekpszichiáterek figyelmeztetnek a testképzavar veszélyeire: „Nemcsak az jelenti a kockázatot a fiatalokra nézve, hogy a celebekhez és az influenszerekhez hasonlítják magukat, akikről azt sem tudni, hogyan néznek ki a valóságban. Hanem az is, hogy az utóbbi időben saját feljavított arcukhoz hasonlítják a valódi arcukat.”  Magyarán ez azt jelenti, hogy nem tudnak azonosulni a saját, igazi arcukkal: kisebbrendűségi érzéssel küzdenek, amikor a filter nélküli, valóságos arcukat látják. A végén már azt sem tudják, mi az igazi, illetve mi nem az: jobb helyeken ezt hívják testképzavarnak. Vannak ugyanis lányok, akiket a klinikák közelébe sem szabadna engedni, mert a beavatkozásokat nem tudják abbahagyni. Sajnos mindig van orvos, aki jó pénzért bárkit elcsúfít.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Nem a kor, hanem a látvány számít

Az ezredforduló szülöttei egyszerűen nem akarják megvárni, amíg megjelenik arcukon az első halvány betörés. A baby botox pontosan ezért ennyire népszerű! Ma a legtöbb kliens a húszas évei elején jár, és azzal a kívánsággal jelentkezik a beavatkozásokra, hogy az ideáljához szeretne hasonlítani. „Amikor megjelenik egy új arc a közösségi hálón, végigfut a világon, mint egy vírusfertőzés, és szünet nélkül cseng a telefon...” (Mondja egyik interjúalanyunk, egy ügyes orvos esztéta.) A baby botox nálunk, Szlovákiában is kezd normává válni – bár az itteni klinikák nem ajánlják mindenkinek. „A beavatkozás alsó korhatára a 18. életév, tehát amikor a lány nagykorúvá válik. Viszont mindig egyénileg kell megítélni, hány éves korban végezhető el az első botoxkezelés. Vannak nők, akiknek már huszonnyolc éves korukban van pár mélyebb gyűrődés az arcukon – és vannak harmincöt évesek, akiknek a homlokán egyetlen ránc sincs.”

„A baby botoxot akkor ajánlatos elkezdeni, amikor megjelennek az arcon az idősödés első jelei” – jegyzi meg egy népszerű vidéki körzeti orvos, aki keresetét zugbotoxolással egészíti ki, és boldog-boldogtalannak botoxot szúr. „A jó időben kezdett kezelés megakadályozza a mély ráncok kialakulását. Azok eltüntetése ugyanis már nehezebb – és többe is kerül, mint a baby botox...”

Orvosunk csak azt felejti el hozzátenni, hogy aki elkezdi a botoxot, az nem fogja abbahagyni. Tehát etikátlanság úgymond a spórolás jelszavával a baby botoxra biztatni a tizenéveseket.

Felfutóban

Tíz évvel ezelőtt a nők még meggondolták, hogy elmondják-e otthon vagy a barátaiknak, hogy „ezt-azt” rendbe hozattak az arcukon. Mára megduplázódott azoknak a száma, akik kertelés nélkül bevallják, hogy szépségklinikán jártak. Ennek oka nemcsak az, hogy a kezelés elérhető lett bárki számára, hanem az is, hogy a társadalom már sokkal elfogadóbb az esztétikai beavatkozásokkal szemben.

baby-botox-belso.jpg

Ne vigyük túlzásba!

Mint mindenben, a botoxkezelésben is érvényes a szabály, hogy a kevesebb néha több. Vannak nők, akik orvostól orvosig járnak, és soha nem elégedettek az eredménnyel – nem várják meg a 4-6 hónapot, míg kimegy a botox hatása. Ezektől a nőktől már félnek az esztétikai orvosok, jobb helyeken névsort vezetnek róluk, és elutasítják őket. (Ők ugyanis betegek: testképzavarosak.) A botoxkezelésnek – akár a klasszikus, akár a baby változatról van szó – megvannak a maga szabályai és kockázatai.

Azt tudjuk, hogy nem mindenki végezheti el a beavatkozást. A botulotoxin szakképzett orvos kezébe való. De még ekkor is bekövetkezhetnek nem várt kellemetlen mellékhatások, például az, hogy a szúrás helye megduzzad vagy elkékül, leesik a száj, esetleg fejfájás alakul ki vagy megereszkedik a szemöldök. Ritka esetben fáradtságérzet, homályos látás, gyomorpanaszok vagy allergiás reakció is megjelenhet. Ilyen esetben mindig orvoshoz kell fordulni.

Varga Klára
Cookies