Amikor a világhírű kortárs magyar festőművészekre gondolunk, jó, ha az elsők között ugrik be Sam Havadtoy, avagy Havadtőy Sámuel neve. A most 72 éves művész filmbe illő története Londonból indult (itt született emigráns magyar szülők gyerekeként), 56 nyarán azonban az édesapjának honvágya lett, s a család néhány hónappal a forradalom kitörése előtt visszaköltözött Magyarországra.
Samnek végül csak 19 éves korában, nagy nehézségek árán sikerült visszatérnie Nagy-Britanniába (ezt megelőzően a szülei elváltak, s nyomorúságos körülmények között tengődtek).
Havadtőy pincérként dolgozott, amikor összebarátkozott egy New Yorkban élő angol lakberendezővel és régiségkereskedővel, bizonyos Stuart Greettel – akinek a meghívására Amerikába látogatott.
Kezdetben az ő kiállítótermében dolgozott segédmunkásként, majd néhány évvel később megnyitotta a saját kis lakberendezési üzletét.
Sam Havadtoy, azaz Havadtőy Sámuel
A hetvenes évek végén kezdett festeni, valamint a később munkássága védjegyévé vált csipkével kísérletezni: párnákat vásárolt, átfestette őket különböző színekre, az amerikai vásárlók pedig rajongtak a munkáiért (a tengerentúlon ugyanis – a magyar háztartásokkal ellentétben – nem volt elterjedt a csipke).
Egyik nap egy nem mindennapi pár – John Lennon és Yoko Ono – tért be az üzletébe. A közös munka (Yoko irodáját Havadtőy rendezte be) barátokká tette őket, a Beatles frontemberének halála után pedig még inkább elmélyült a kapcsolatuk Yokóval: lelki- és élettársak lettek. A 80-as években bekapcsolódtak New York pezsgő művészéletébe.
Olyan legendákkal kerültek szoros baráti viszonyba, mint Keith Haring vagy Andy Warhol.
Egyszer, amikor Sean (Yoko és John fia – a szerk. megj.) születésnapját ünnepelték, egy férfi jelent meg a házuknál, s hozott a fiúnak egy narancssárga laptopot. Warhol – aki ugyancsak ott volt az ünnepségen – megjegyezte: valaki mostanában azzal hívogatja, hogy egy laptopot szeretne neki ajándékozni. Mire az ismeretlen férfi így szólt: „Az én voltam. Steve Jobs vagyok.”
1992-ben Havadtőy Sámuel Budapesten megalapította a Galéria 56-ot. A nevet Yoko Ono adta, aki a forradalmi számmal a képzőművészetben bekövetkező forradalmi változásra utalt. A galéria a rendszerváltás utáni magyar művészeti élet egyik központjává vált: az amerikai legendák mellett olyan kortárs magyar művészóriásokat is felvonultatott, mint Moholy-Nagy László.
Havadtőy Sámuel 20 éven át élt együtt Yoko Onóval: az ezredforduló után visszaköltözött Európába, s jelenleg is a magyar fővárosban él. Stílusa – mely egyedi ötvözete a közép-európai stílusjegyeknek és az amerikai pop-artnak – korosztálytól függetlenül bárki számára befogadható.
Ugyanakkor a vidám színek és a Disney-figurák mögötti mély rétegek felfejtése jócskán igényli az elmélyülést. Havadtőy főleg olajjal, akrillal és vegyes technikákkal fest, illetve szitanyomatokat készít.