Dubničková Nikoletta (Vága) szép, fiatal nő, hibátlan alakkal: „Még zsákruhában is jól mutatna!” – mondogattuk egymás között. Bizony volt idő, amikor inkább örült volna néhány kiló plusznak, mintsem a betegségével járó karcsúságnak, levertségnek és heves szívdobogásnak.

Dubničková Nikoletta (30, Vága) titkárságvezetőként dolgozik Budapesten. Pajzsmirigy-eltávolítása történetét osztotta meg olvasóinkkal, rengeteg megpróbáltatáson ment keresztül pajzsmirigy-túlműködése miatt. Jó tanácsa: vizsgáltassuk meg a TSH-értékünket, ha hasonló tüneteket tapasztalunk! Az endokrinológusnál azonban hosszas várakozási idővel kell számolnunk

elet-pajzsmirigy-nelkul-belso.jpg

Niki története intő példa lehet minden fiatal olvasónknak, aki hasonló tüneteket tapasztal. „18 éves voltam, amikor elkezdődtek a problémák: szapora szívverés, izzadás, fáradékonyság... Idővel annyi gyógyszert szedtem, hogy a doktornő azt javasolta, inkább távolítsuk el a pajzsmirigyemet” – vág a közepébe Niki. „Rengeteg nő érintett, mégsem beszélünk erről eleget. Pedig a kezeletlen pajzsmirigyproblémák nemcsak az életünket keseríthetik meg, de komoly szövődményeket, akár meddőséget, vetélést is okozhatnak!”

– Kezdjük a legelején. Mi volt az a tünet, amivel orvoshoz fordultál?

– Szaporán dobogott a szívem, nyugalmi állapotban is. Ezt úgy kell elképzelni, hogy a fülemben hallottam a saját szívverésemet... Állandóan izzadtam, alig kezdtem tornázni, és máris kimerültem, kapkodtam a levegőt. Vékony voltam, szinte zörögtek a csontjaim, mert „túlműködött” a pajzsmirigyem. Ez akkor még nem zavart, hisz minden 18 éves lány sovány akar lenni.

Ám a szemem is furcsán kidülledt: a kidülledő szem szintén a pajzsmirigybetegség tipikus tünete (csak akkor még ezt nem tudtam). A hangulatom is ingadozott: egyszóval nem éreztem magam egészségesnek.

– Gyanakodtatok, hogy mi állhat a háttérben?

– Az általános vérvizsgálat nem mutatott semmit. Anyukám viszont jó érzékkel ragaszkodott hozzá, hogy a TSH-értékeimet is megvizsgálják. Gyanította, hogy a pajzsmirigyhormonjaimmal lehet baj. Ez, ugye, vérvétellel történik. A gyanú beigazolódott: borzalmas értékeket kaptunk. A diagnózist a gyerekorvosom állította fel. Közben – pedig a betegségem is nagy pofon volt – jól leszidott, hogy miért nem jöttem korábban. Már rég kezelni kellett volna a pajzsmirigyemet... Dehát, ugye, én nem vagyok orvos, s már előtte is sokat panaszkodtam.

– Gyógyszeres kezelést kaptál?

– Igen, eleinte gyógyszereket szedtem. Napi három pirula Thyrozolt, hogy lelassuljon a metabolizmusom, s egy másik tablettát a szívemre. Szlovákiában sajnos nincs könnyű dolga annak, aki endokrinológust keres: kevés a jó szakember, végtelen várólisták vannak. Szerencsém volt, mert egy ismerős ajánlásával sikerült bekerülnöm Špirková doktornőhöz Nagyszombatban, aki remek szakember. Azóta is ő kezel. Végül is ő javasolta a tireoidektómiát, a teljes pajzsmirigy-eltávolítást. Akkorra már annyira leromlottak az eredményeim, hogy ellenkező esetben életem végéig gyógyszereztek volna, de még akkor sem lettem volna jól. Nem beszélve a meddőségről, mert ilyenkor fennáll ennek is a veszélye.

minden_reggel_ujno.sk.png

– Mit jelentett fiatal lányként ezzel szembesülni?

– Akkoriban másról sem szólt az életem, mint a vizsgálatokról: vérvételről vérvételre jártam. Én, akinek tűfóbiája van, aki irtózik a tűtől! (Mosolyog.) Voltak nehéz pillanatok, de a jövőmre gondoltam, és a legkisebb rossz mellett döntöttem. Végül 22 éves koromban Nagyszombatban egy négyórás műtét során eltávolították a pajzsmirigyemet. Alapesetben másfél óráig tart egy ilyen beavatkozás, viszont a pajzsmirigyem befelé nőtt, térfogata a normális kétszerese volt: orvosaim ezzel csak műtét közben szembesültek. Szerencsére minden rendben lement, viszonylag hamar felépültem. A családomnak rengeteget köszönhetek, végig ott álltak mellettem.

– Ma már nyoma sincs a nyakadon a vágásnak...

– A beavatkozásnál jelen volt egy plasztikai sebész is, tehát az esztétikára is odafigyeltek. Két évbe telt, mire a heg rendbe jött: folyamatosan fertőtlenítettem, szilikonos krémmel kenegettem. A sebtisztulás volt a legkellemetlenebb: a nyakamba vezettek egy dréncsövet, hogy azon keresztül távozzon a váladék; ezzel közlekedtem a folyosókon.

A műtét után mindkét karom szinte zsibbadt: a kalciumszintem azonnal lezuhant, ahogy eltávolították a pajzsmirigyemet. Először infúzióval a vénás keringésbe juttatták a kalciumpótlást, majd legalább fél évig tabletta formájában szedtem.

– Mára sikerült elhagyni a rengeteg gyógyszert?

– Műtét után nagyjából egy évig tartott, mire beállították a hormonszinteket. Továbbra is vérvételekre jártam, de szép fokozatosan elhagytam a gyógyszereket. Mivel nincs pajzsmirigyem, életem végéig gyógyszert kell szednem: de már csak napi egy Euthyroxot szedek. Ez egy szintetikus hormon, hatása megegyezik a természetes módon termelődő pajzsmirigyhormonéval. (Mivel a biztosító által támogatott tablettáról van szó, egy csomag ára mindössze 25 cent.) Szóval, nem lehet nagy baj, ha jól van beállítva a gyógyszer. Azóta minden kellemetlen tünetem megszűnt, teljes életet élhetek, fogamzásgátlót is szedhetek. Évente egyszer járok kontrollra: ilyenkor a doktornő ultrahanggal átvizsgálja a műtött területet. Ha a jövőben gyereket szeretnék, vagy bármilyen hormonális változás történik a szervezetemben, értelemszerűen változtatni kell a kezelésen.

– Mi a helyzet a kilókkal? Tapasztaltál változást a mérlegen?

– Nyilván lassabb az anyagcserém, mint a műtét előtt, de az orvosom szerint jót tenne még pár pluszkiló. A rendelőben mindig ráállítanak a mérlegre. Hálás vagyok, hogy végre sportolhatok: nemrég elkezdtem lovagolni, és imádom – bírom a tempót, mint bármelyik egészséges ember.

elet-pajzsmirigy-nelkul-2.jpg

– Van sejtésed, hogy mi hívhatta elő nálad a betegséget?

– Talán a genetika, egyidőben a húgom is küzdött túlműködéssel. Neki gyógyszerekkel sikerült stabilizálni az állapotát. Én a stresszre is gyanakszom: abban az időben volt egy rossz párkapcsolatom, rengeteget vívódtam, a tartós stressz pedig súlyosbítja a tüneteket.

– Úgy érzed tehát, jó döntést hoztál a műtéttel?

– Most is a műtét mellett döntenék: ezzel fizettem meg az árát annak, hogy teljes életet élhessek. Jól érzem magamat a bőrömben. Sokkal nehezebb szabályozni egy beteg pajzsmirigy működését – vagy egy olyanét, aminek csak bizonyos részeit távolítják el. Hisz bármikor keletkezhetnek rajta göbök, elváltozások. Egyébként tartottam a citológiától, rengeteg nő ült a váróteremben beragasztott nyakkal. De nálam mintavétel nélkül is látták, hogy „itt műteni kell”.

– Mit üzennél azoknak, akik hasonló tünetektől szenvednek, mint te annak idején?

– Fontosnak tartom, hogy edukálódjunk, tájékozódjunk a témában. Ezért is döntöttem úgy, hogy elmesélem a történetemet. Sokan nem tudják, hogy itt minden mindennel összefügg. Ha a hormonegyensúlyunk felborul, a hajhullástól kezdve a depresszióig sokféle mellékhatást tapasztalhatunk. Ezért kérjünk laborvizsgálatot, ne várjuk meg, hogy nagyobb baj legyen!

Olláry Ildikó
Kapcsolódó írásunk 
Cookies