Nagyanyáink nem csináltak nagy ügyet a főzésből. Nem vitték túlzásba a húst, se a zöldséget. Néha-néha lepényt sütöttek. És mégis egészségesek voltak. Vajon hogyan csinálták?

Talán, mert mindenből ettek, de mértékkel. És csak friss, egészséges ételt fogyasztottak: a zöldséget maguk termesztették, a jószágot maguk hizlalták. Nem volt akkor még se vegyszer, se mesterséges ételízesítő. A fűrészpor fűrészpor volt, nem hamburgert gyártottak belőle.

etelekkel-kapcsolatos-mitoszok-kezdo.jpg
(Kép forrása: vickiarcher.com)

1. A zöldség minden mennyiségben egészséges

Minden zöldség, főleg a káposztafélék (káposzta, karfiol, kel és a hozzájuk hasonló, ún. keresztesvirágúak) sok rostot tartalmaznak. A rostos ételek úgy viselkednek a belekben, mint a súrolókefe, ami nagyon jó, csakhogy felfúvódást is okoznak. Senki ne csodálkozzon, ha egy tálkánál több káposztafélét elfogyasztva hasgörcsöt kap. Ajánlatunk: Fogyasszunk el naponta három adag zöldséget, de egy adag se legyen nagyobb egy kis tálkánál: egy kompótostál saláta, egy paprika vagy egy nagyobb uborka. Ez bőven elég.

2. Az embernek nincs szüksége vörös húsokra

Ha azt hiszi, hogy szervezetének nem kell a vas, csak hagyja el a vörös húsokat. Téved, ha úgy gondolja, hogy hús nélkül is túlteng majd önben az energia. Vörös húsok nélkül vérszegény és fáradékony lesz, mégpedig azért, mert a vörös húsokban olyan összetételben fordul elő a vas, mint semmilyen más élelmiszerben. Akárcsak a Q10 ko-enzim, amelyre az élénkséghez szükségünk van. Elegendő azonban, ha hetente egyszer kerül csak vörös hús a tányérunkra. Ha mindennap ezt ennénk, szörnyű betegségek támadnának ránk – a sokféle daganatos betegség és a szívbaj. Nagyanyáink mindenféle elmélet tanulmányozása nélkül is tisztában voltak ezzel. Pénzük sem volt rá, hogy mindennap húst egyenek, amely általában csak vasárnap jelent meg az asztalukon...

A szomszéd bácsi 88 éves. Nem tudja, mi az a magas koleszterinszint, és emésztési problémái sincsenek. A vérképe olyan, hogy vörös vérsejtjeit a boltban árulhatná... Ajánlatunk: Hetente egyszer tegyen az asztalra egy darab jó minőségű marhahúst valamilyen főzelékkel. Váltogassa a húsokat, legyen köztük vadhús is.

3. Gyümölcsöt ehetünk reggeltől estig

Ehetünk, de ha nem akarunk hízni, este inkább ne fogyasszunk gyümölcsöt. A legtöbb gyümölcs sok cukrot tartalmaz (főleg a szőlő és a banán). Ha este cukros ételt eszünk, felszökik a vércukorszintünk, s ez nemcsak feltölt bennünket kalóriákkal, amelyet már nem tudunk elégetni, hanem egy órán belül újra éhesek leszünk. Ajánlatunk: Naponta együnk meg három adag gyümölcsöt. Részesítsük előnyben azokat, amelyek a környezetünkben teremnek, például együnk almát, szilvát, körtét. Ezek még az emésztésünknek is jót tesznek.

4. Ha pékáru, akkor legyen teljes kiőrlésű és fekete

Hiba volna a sokfajta pékárut fekete kenyérrel és magvas péksüteménnyel helyettesíteni. Erre főleg azoknak kell gondolniuk, akik könnyen felfúvódnak. A teljes kiőrlésű lisztből készült termékek nagyon nehezen emészthetőek. Nem igaz az az állítás sem, hogy minél feketébb egy pékáru, annál egészségesebb. Téves és káros ez a nézet. A fekete kenyér elsősorban azért fekete, mert több benne a festék, mint a fehérben. Nem a rost több benne. Ajánlatunk: Ne bántsa a lelkiismeret, ha egyszerű fehér kiflit eszik. Akkor teszi jól, ha a fehéret váltogatja a teljes kiőrlésűvel. És ha csak kevés kenyeret eszik, tehát nem viszi túlzásba!

minden_reggel_ujno.sk_252.png

5. A mogyoróféléktől hízunk

Az olajos magvak zsírosak, és hizlalnak, de olyan olajok vannak bennük, amelyek jót tesznek szervezetünknek. A pisztácia például jótékony hatással van a vérképzésre, a mogyoró és a mandula csökkenti a koleszterinszintet. A szellemi erőnlétet is javítják. Ajánlatunk: A diót, mogyorót, mandulát stb. natúr állapotban fogyasszuk, tehát nyersen, sótalanul. Ne feledjük, sokkal kevesebbet fogyasztunk el belőlük, ha evés közben magunk törjük fel a csonthéjas magvakat.

6. A kukoricapehely maga a csoda

Igen, ha a kukoricapehely semmi mást nem tartalmaz, csak kukoricát és vizet. Csakhogy: az üzletekben kapható kukoricapehely bonyolult folyamatokon megy keresztül. Magas hőfokon kezelik, sok adalékanyagot kevernek hozzá, végül már alig hasonlít a kukoricára. Nézzük csak, mi minden található a bolti kukoricapehelyben: cukor, só, emulgeálószerek, ízjavítók, festékek. S az eredmény – sok cukor, kevés ásványi anyag és rost.

Ajánlatunk: Vásároljon natúr kukoricapelyhet, amelyet nem kezeltek. Ízesítse otthon mézzel, házi dzsemmel, gyümölccsel, és öntsön rá éltető probiotikus joghurtot.

7. Minden reggel egy adag probiotikus ital

A reklámok azt ígérik, hogy az apró üvegekben levő éltető baktériumok milliói felvértezik immunrendszerünket. Csakhogy az üvegben levő probiotikus italban a jó baktériumok mellett – amelyek a beleinkben harcolnak immunrendszerünk tökéletesen működéséért – rengeteg cukor is van. A szakemberek szerint cukortartalomban csak a Coca-Cola előzi meg! Ajánlatunk: Sok éltető baktérium található az íróban, a natúr joghurtban, az aludttejben és a kefirben. Ezeket fogyasszuk.

8. Minden egészséges, ami nem zsíros

Igaz, hogy a zsíros ételektől hízunk, de nem igaz, hogy egy gramm zsiradékot sem szabad elfogyasztanunk. Zsírokra szüksége van a szervezetnek, hiszen zsírban oldódnak egyes vitaminok, például az A-, a D- és a K-vitamin. Mindössze két dologra kell odafigyelnünk: az egyik, hogy milyen zsiradékot eszünk, a másik, hogy mértékkel együk. Olívaolajat és a halakban levő olajokat szinte korlátlanul fogyaszthatjuk. De akkor sem történik katasztrófa, ha itt-ott megeszünk egy félzsíros tejből készített joghurtot. Nem kell minden terméknek lightnak lennie! Ajánlatunk: Hetente legalább háromszor fogyasszunk halat. Dobozos szardíniát és füstölt halat is ehetünk! Ezekben pont olyan zsiradék van, amelyre nagy szükségünk van.

etelekkel-kapcsolatos-mitoszok-belso.jpg
(Kép forrása: vickiarcher.com)

9. A margarin határozottan egészségesebb, mint a vaj

A táplálkozástudománnyal foglalkozó szakemberek szeretik a margarinokat, mert azok sok omega-3 zsírsavat tartalmaznak, ami jót tesz a szívnek, az ereknek, szemben az állati eredetű vajjal, amely tele van egészségtelen koleszterinnel. Az ám... Csakhogy újabban a szakemberek olyanokat mondanak, hogy ne fogyasszunk margarint, és ne használjunk keményített étkezési zsiradékokat. Hogy miért? A gyártási eljárásuk miatt, amelyek vegyi anyagok gyártására emlékeztetnek. Újabban már a vajat sem kárhoztatják, csak arra figyelmeztetnek, hogy vajban nem ajánlatos sütni az ételeinket. Ajánlatunk: Ebben az esetben is a régi aranyszabály érvényes: mindent mértékkel. Egyszer margarinnal, másszor vajjal kenjük meg a kenyerünket.

10. A sonka diétás étel

Sonkája válogatja. A füstölt húsok nagyon finomak, ez kétségtelen. Ugyanakkor ez az egyedüli előnyük. Az orvosok gyűlölik a füstölt húsokat, és jól tudják, miért. A füstölt hús magas vérnyomást, meszes ereket, vastagbélrákot okoz. A szalámik, sonkák, felvágottak, virslik stb. általában kövér húsok, zsír, liszt, cukor, kukoricaszirup, festékanyagok, ízesítők, tartósítószerek, nitrátok és só keverékei. Hús alig van bennük.

Ajánlatunk: Ha már valami hasonló hústerméket kívánunk, készítsünk otthon húspástétomot. Vegyünk húst, daráljuk le, sózzuk és borsozzuk meg, ízesítsük, tegyünk bele majoránnát, hagymát, fokhagymát és tojást, és süssük meg.

11. A méz univerzális gyógyszer

Igen, a méz egészséges, csak az allergiások legyenek óvatosak vele. Ne együnk mézet, ha köhögünk, mert a méz kiszárítja a torok nyálkahártyáját. Ajánlatunk: Ha őstermelőtől vásárolunk virágmézet, ne dobjuk ki a méz felszínén levő fehér réteget, mert sok hasznos anyagot tartalmaz.

12. Mindennap igyunk meg egy pohár tejet

Az ember nem csecsemő, tehát felejtse el a tejet. A felnőtt embernek már nincs szüksége tejre! A mészhiány megelőzésére fogyasszunk inkább sárgabarackot. Édes tej helyett savanyított tejet, joghurtokat együnk, mert ezek olyan baktériumokat tartalmaznak, amelyek a bélben hatva erősítik az immunrendszert. Ajánlatunk: Aki nem szereti a fenti termékeket, legalább tabletta formájában adja meg szervezetének a szükséges lactobacillusokat.

Varga Klára
Kapcsolódó írásunk 
Cookies