Szemünk az egyik legfontosabb érzékszervünk: általa kapjuk a legtöbb információt a külvilágról. Szemünk világának elvesztése nemcsak testileg, hanem lelkileg is rettentően megterhelő tud lenni. Az ember látása a korával együtt változik, és biztosra vehetjük, hogy előbb vagy utóbb valamilyen korrekcióra szükségünk lesz. Ezért nem árt, ha tisztában vagyunk egy-egy komolyabb beavatkozás mibenlétével.

Manapság kiváló modern eszközök és műtéti eljárások vehetők igénybe a látás javítására, valamint a szem betegségeinek kezelésére. Szemészeti klinikára kerülve biztosak lehetünk abban, hogy a számunkra legmegfelelőbb kezeléseket kapjuk. Nézzük, mi a kínálat!

latasjavito-indito.jpg

PRK

Felszíni lézerkezelés. A PRK kezelés során az excimer lézer az ideális fénytörés érdekében a szaruhártya felszínén átalakítást végez. A legrégebben alkalmazott eljárás a lézerrel végzett beavatkozások között. Miután érzéstelenítő szemcseppekkel kezelték a szemet, előbb mechanikusan eltávolítják a szaruhártya felületéről a laphámréteget, majd az orvos formázza a szaruhártyát (eltávolítja a szaruhártya felső rétegét). Ez a korrekciós módszer enyhe vagy közepesen erős rövidlátás esetében alkalmazható.

A LASEK a PRK beavatkozás egyik változata, szintén felszíni lézerkezelés. Az orvos egy lemezt alakít ki a sztrómaállományban, azután a lézerrel eltávolítja a szükséges mennyiségű szövetet, amivel helyrehozza a dioptriahibát. Manapság ritkábban használt módszer, főként olyan betegek esetében alkalmazzák, akiknek túl vékony vagy lapos a szaruhártyájuk.

LASIK

Lebenyes kezelés, a gyógyulás gyors és fájdalommentes. Rövidlátás, távollátás és szemtengelyferdülés esetén alkalmazzák. A sebész az eljárás során egy speciális mechanikus eszköz segítségével védőlebenyt képez a szaruhártya felső rétegeiből. Ezt felhajtja, majd a lebeny alatti fájdalommentes rétegben lézerkezeléssel korrigálja a dioptriahibát. Végül visszahajtja a lebenyt, amely visszafekszik a műtött területre. Ezt a beavatkozást manapság felváltotta a FEMTO-LASIK vagy az EPI-LASIK kezelés.

A lézeres szemműtétek mindegyike olyan szemsebészeti eljárás, melynek során ún. excimer lézerrel kijavítják a szem fénytörési hibáit.

A FEMTO LASIK ma a leggyakrabban alkalmazott gyógyító eljárás, kétlézeres, védőlebenyes kezelés. A dioptriában mérhető eltérés kezelése ugyanúgy lézerrel történik, a különbség a lebeny képzésének módjában van. A LASIK során a szaruhártya hagymahéjszerűen elhelyezkedő lemezeit egy mechanikus eszközzel keresztülvágva képezik a lebenyt. A FEMTO-LASIK esetében viszont nem mechanikus kés, hanem lézer végzi a lebenyképzést. Ez a módszer sokkal biztonságosabb és kímélőbb, mint a LASIK eljárás. A sebész a szaruhártya lemezeivel párhuzamosan haladva íves lebenyt alakít ki, amelynek a felszíne nem lapszerű, hanem peremmel rendelkezik. A későbbiekben ez a perem óvja meg a lebenyt az elmozdulástól.

Az EPI-LASIK egylézeres felszíni, teljesen fájdalommentes beavatkozás. A szaruhártya felszínén a felső hámrétegből lebeny készül, ezt a sebész felhajtja, majd alatta lézerrel elvégzi a dioptria-eltávolítást. Ezután a hámlebeny visszafekszik és visszanő. Az EPI-LASIK hátránya a műtét utáni enyhe fájdalom és a lassúbb látásjavulás.

Relex smile

A beavatkozás során lézer segítségével eltávolítják a szaruhártya belsejében levő dioptriahibát. A Smile nevű beavatkozással a szem szaruhártyájában létrehoznak egy vékonyka réteget, amelyen megtörik a fény. Ezután a szaruhártya alján parányi, néhány milliméteres bemetszést ejtenek – erről a kis szmájliformáról kapta nevét az eljárás. A vágást a szaruhártya ép részén végzik, amelynek nincs köze a látásért felelős szaruhártya-struktúrához. A lézerrel létrehozott lencsécskét végül a vágáson keresztül kihúzzák. Mivel ez hihetetlenül vékony, a szaruhártyát csupán kismértékben érinti a beavatkozás. Az eljárás előnye, hogy minimális méretű heg marad utána, és a szem felszínét nem érinti a beavatkozás. Egyelőre a rövidlátás és a szemtengelyferdülés korrigálására használják, távollátás esetében nem alkalmazható.

latasjavito.jpg

Műlencse-beültetés

Fiatal páciensek esetében alkalmazzák, akiknél zavartalan a látásélesség. A műlencsét a sebész általában a szivárványhártya és a páciens saját szemlencséje közé ülteti be – ilyenkor a szemben két szemlencse található.

Monovision

A monovision korrekciós lézeres kezelés, melynek során a szaruhártyát formálják át úgy, hogy a két szemet különbözőképpen kezelik: az egyiket távolra, a másikat közelre állítják be élesen. A Monovision korrekció után szükséges bizonyos hozzászokási idő, mialatt a két szem megtanulja a különböző látást. Utána a beteg mind távolra, mind közelre nagyon jól lát.

Raindrop

A gyengénlátás gyógyítására használják. A Monovision elve alapján működik, amikor a domináns szem korrekció nélkül is jól lát távolra, a nem domináns szemet pedig közellátásra állítják be, mégpedig úgy, hogy a nem domináns szem szaruhártyájába speciális mikrolencsét ültetnek.

Lézeres szemműtéttel több mint 125%-os javulást is el lehet érni, tehát a jól látó, vagy szemüveggel, kontaktlencsével „támogatott”, szemhez képest is minőségibb lesz a látásélesség.

Multifokális lencse beültetése

Gyengénlátás és szürkehályog-műtét esetén alkalmazzák. Lényege az, hogy a természetes szemlencse helyére speciális műlencsét ültetnek be. A legújabb fejlesztésű trifokális műlencse lehetővé teszi a pontos távoli, középtávolsági és közeli látást, és megfelel napjaink egyik legfontosabb igényének, a szemüveg nélküli monitorhasználatnak és olvasóképességnek is.

Kapcsolódó írásunk: Gyógyszerre már enni sem szabad?

Varga Klára
Cookies