A riport előtt úgy képzeltem, hogy az optikusok egész életüket egy csillogó Tükörországban élik. Csak a hátsó műhelyekben lett világos számomra, hogy mennyi tudás, finom érzék és tapasztalat szükséges ehhez a munkához. Bepillantást nyerhettem a lencsegyártás mozzanataiba, és az is kiderült, hogy egy tökéleteshez közelítő szemüveglencse csiszolása – maga a színtiszta varázslat. Nem hittem volna, mennyi sok munkába kerül, hogy orrunkra biggyeszthessük azt a bizonyos pápaszemet.

Pedig gondolhattam volna. Mert a szem a lélek tükre. Vigyázz rá, mint szemed világára, szokta volt mondogatni jó édesanyám. Szemünk épsége nagy kincs. Mindenki azt szeretné, ha a szeme épen maradna, amíg csak az utolsó fénysugár meg nem törik a lencséjén.

fokuszban-a-latszereszek-kezdo.jpg

Az idő természetes ellensége az éleslátásnak, ám az sem mindegy, hogyan őrködünk mi magunk a szemünk világa felett. Biztosan úgy vigyázunk rá, mint legbecsesebb kincsünkre? Védjük az erős sugárzástól? Hiszen éjjeleken át ott tévézünk, ülünk a számítógép, a notebook, a tablet, az okostelefon előtt. A szemünk közben nagyokat erőlködik, a finom kis gépezet igyekszik megfelelni az elvárásoknak. Egyszer csak aztán elkezd fáradni.

Ezért nem árt, ha néhanapján felkeressük a látszerészt. Lehet, hogy megnyugtat minket, hogy nincs ok az aggodalomra – ámde előfordulhat, hogy meglepetésben lesz részünk. Mindenesetre a jól megválasztott szemüvegkeret ma már a modern, céltudatos és komoly nő egyik „ismertetőjegye”.

Riportunkban látszerészeket kérdeztünk a szakmájukról. S láss csodát: optikus családokat találtunk, amelyekben a tudás generációról generációra öröklődik.

Hatan vagyunk testvérek, mindannyian látszerészek. Oros Zsolt (41), Oros Optika, Somorja

– A legidősebb bátyám példáját követve választottam pályát. Érettségi után Brünnben kaptam optikusi képzést, ma már optometriával is foglalkozom. Hatan vagyunk testvérek, mindannyian látszerészek! Külön-külön működünk, ám szakmailag segítjük egymást. Országszerte megtalálhatók az Oros Optik névvel jelzett üzleteink, nemrégiben Rozsnyón nyitottunk. Ma már úgy néz ki, családi tradíciót építünk, mert a családban apáról fiúra öröklődik a szakma, a fiatalabbak is ezt tanulták.

fokuszban-a-latszereszek-oros-zsolt.jpg
Oros Zsolt

– Egy optikusnak értenie kell a keretekhez, a szemüveg legyártásához, a lencsékhez. Ha valaki hozzánk fordul, először időpontot egyeztetünk vele, és megnézzük, milyen dioptriára lenne szüksége. Sokszor ahány orvos, annyiféle mérési eredmény, ezért ha a beteg kész lelettel jön, mi készségesen átmérjük a szemet, mert az a jó eredmény, amelyikből kiindulva elő lehet állítani a megfelelő dioptriát. Hiába a legklasszabb keret, ha „nem ül” a dioptria. Mi hosszú évek tapasztalatával rendelkezünk, és garantáljuk a sikert. Egy német céggel dolgozunk együtt: hozzájuk továbbítjuk az eredményeket, ők készítik el a lencsét.

A cégben folyamatosan tovább képezzük magunkat, értjük az idők szavát, és a legmodernebb felszereléssel dolgozunk. A mi munkánk az emberekről – és a tapintatról szól.

– Sok megdöbbentő esetünk van. A múltkor bejött egy 30 éves fiatalember, és mosolyogva közölte, hogy úgy érzi, nála „horizonttól lefelé mindent elönt a feketeség”. Tapintatosan közöltük vele, hogy sorvad az ideghártyája, és kezd megvakulni. Máskor egy apukának kellett megmondani, hogy 7-8 éves kisgyermeke az egyik szemére majdnem vak. Elmondható, hogy sokszor szinte családi optikusok vagyunk: kis páciensek a szemünk előtt nőnek fel.

– Egyébként a kicsikkel érdemes már 4-5 éves korban elmenni vizsgálatra, mert az ingerszegény környezet hatására tompán látás alakulhat ki náluk. Gyakori eset, hogy a gyerekek gyorsan nőnek, és a látásfejlődés ezt nem tudja követni. Ilyenkor előfordulhat, hogy a gyerek nem lát jól közelre, de távolra igen. Igyekszünk ismereteket terjeszteni, felvilágosítani. A jókai általános iskola igazgatónőjével közösen kidolgoztunk egy projektet a Föld napja alkalmából. Több kategóriában indultak a gyerekek, és bemutatták prezentációjukat. Nagyon ügyesek voltak! Sőt, még én is tanultam tőlük. Meglepett például, hogy vannak állatok, melyek komplett 360 fokban látnak. 

hirlevel_web_banner_1.jpg

Ne ugorjunk, sose kezdjük erősebb dioptriával! Poór Márta (56) és Klaudia (29), Klaudia Optika, Galánta

– A szüleim 1991-ben indították az üzletet – kezdi Klaudia. – A családban mindenki optikus, szorosan együttműködünk, és a kollégák is a kezdetektől velünk vannak. Én a gimi után elvégeztem a szükséges képzést, ma már optometriával is foglalkozom. Miben vagyunk jók? Talán azt mondhatnám, hogy nem csupán „értékesítünk”, a vevőkkel a későbbiekben is törődünk. Az elmúlt 25 év a legjelentősebb változást a mérési módszerekben hozta. Manapság sokkal pontosabban és egyszerűbben mérünk. Egy komplex mérés 25 percig tart. Fontos megemlíteni, hogy a szemüveg ma már divatcikké vált. Éppen a minap húztunk elő egy régi Ray Ban katalógust, és konstatáltuk, hogy a szemüvegdivat önmagát ismétli! 

fokuszban-a-latszereszek-poor-marta-klaudia.jpg
Poór Márta és Klaudia

– Jómagam is szemüvegrajongó vagyok, mert imázst ad, és öltöztet – teszi hozzá Márta. – Most jön a napszemüvegszezon. Érdemes az alapján választani, hogy mire használjuk a napszemüveget. Nem mindegy, hogy vezetéshez vagy vízparton fogjuk viselni. Manapság nem csupán optikusnál kapható dioptriás szemüveg.

Megesik, hogy valaki hirtelen felindulásból vesz egy 3,5-dioptriás szemüveget, mert „jól lát” vele, és az orrnyergére is illik, aztán hordja, míg rá nem jön, hogy valami bibi van vele. Mégsem tesz jót a szemének.

– Ezek után én hiába adok neki megfelelő dioptriát, azzal már nem fog olyan jól látni, mivel az erősebbel kezdte. A szem pihentetésére általában szemjógát ajánlunk. Egyébként, ha öregedéssel kapcsolatos látásromlást érzékelünk, fölösleges mindjárt orvoshoz futni. Elég, ha elmegyünk egy optikushoz. Az orvoshoz szembetegségekkel – gyulladások, hályog – kell fordulni.    

fokuszban-a-latszereszek-pupillatavolsag.jpg
Pupillatávolság mérése 

A gyerekem is optikus lesz! Koniček Gabriela (45), Monza Optika, Komárom

– Kisgyerekként rengeteg időt töltöttem a nagynénémnél, aki látszerész volt. Eleinte szemész szerettem volna lenni, hogy én lehessek az, aki előírja a szemüvegeket, ő pedig majd legyártja. Nem teljesen így alakult, mást tanultam, de mindig besegítettem neki az üzletben. Végül aztán mégis itt kötöttem ki: optikus lettem. Ez egy kézügyességet igénylő szakma. Keretbe kell illeszteni a lencsét, majd apró változtatásokat kell eszközölni rajta, hogy a szemüveg illeszkedjen. Ezek aprólékos munkák, de én szeretem csinálni. A mai napig imádok hátul, a kis műhelyben pepecselni, ugyanakkor a kliensekkel való munkát is szeretem. Reményeim szerint a gyermekem is ezzel foglalkozik majd. A rendszerváltást követően mi voltunk az első magánoptika az országban.

fokuszban-a-latszereszek-konicek-gabriella.jpg
Koniček Gabriela

– Manapság amellett, hogy a hagyományos látszerészeti munkákat végezzük, méréssel is foglalkozunk. Teljes körű tanácsadást nyújtunk. Sokféle lencsével dolgozunk: van fényre sötétedő bifokális, multifokális, polarizált dioptriás lencse és a többi. Ahogy beérkezik a fény a szembe, úgy a rétegeken áthaladva megtörik. Attól függően, hogy a recehártyához viszonyítva hová esik, lehet valaki rövidlátó vagy távollátó. A technológia a lencsegyártást illetően nagyon gyorsan fejlődik. Egy multifokális lencsénél például első ránézésre úgy tűnik, hogy egy egyszerű szemüveget látunk, miközben az összes lehetséges távra használható dioptriával rendelkezik, és a napra is sötétedik.

fokuszban-a-latszereszek-meretre-csiszolas.jpg
Méretre csiszolás

– A testvérem egy lencsegyárat üzemeltet itt a városban: ő foglalkozik a különféle technológiákkal. Készít lencséket más optikák számára is, és külföldre is dolgozik. A bárhol kapható gyorsszemüvegeknek van előnyük, ha például otthon hagyjuk a sajátunkat. Hosszú távon egyáltalán nem ajánlom ezeket, mivel nem a mi egyedi paramétereinkre vannak szabva.

Kontaktlencsét is forgalmazunk, bár az közel sem olyan „népszerű”, mint a szemüveg, ami mára igazi divatkellék lett. Minél nagyobb a dioptria, annál fontosabb, hogy kényelmes és esztétikus legyen – éppen ezért drágább is.

– Szerintem manapság több a szemhibával, látásromlással küzdő ember, mint régebben, ugyanakkor sok szemhibát lehet már lézeres beavatkozással korrigálni. Egyébként az optikusképzés fellegvára sokáig Brünnben volt, én is ott tanultam. Manapság sokan járnak Budapestre, ahol egyetemi szinten képeznek optometrikusokat. Kassán is van lehetőség tanulni, de nem mindig indul képzés. 

fokuszban-a-latszereszek-probakeret.jpg
Próbakeret

Hogyan készül a lencse? Koniček Rudolf, Ko-lens, Komárom

Az, hogy lencsegyártással is foglalkozzunk, még a nénikénk ötlete volt. Az elején sok akadályon kellett átküzdeni magunkat. Mit lehet tudni a ma használatos lencsékről? A lencsegyártás technológiája a világban majdnem minden cégnél ugyanaz. Az árnál pedig a márkanév a mérvadó. Talán azzal kezdeném, hogy vannak raktári lencsék és gyártott lencsék. A raktári lencsék egy polimerizációs folyamat során tömeggyártásban készülnek, többnyire Ázsiában – és relatíve olcsóak.

fokuszban-a-latszereszek-konicek-rudolf.jpg
Koniček Rudolf

– Mi a gyártáshoz 6 különböző törésmutatójú anyagot használunk. Minél alacsonyabb a törésmutató, annál egyszerűbb, minél magasabb, annál szebb, esztétikusabb lencsét lehet készíteni belőle. A szebb lencse persze drágább is. Érdekes maga a gyártás folyamata. A vevő kiválaszt egy keretet, majd a látszerész a keret és az egyéb paraméterek alapján leadja a rendelést – és mi legyártjuk a lencsét. Ez több lépésben történik. A félkész lencse le van maratva, majd egy bonyolult számítási folyamat során megkapjuk, hogy milyen görbület kerüljön belé.

fokuszban-a-latszereszek-lencsegorbulet.jpg
Görbületmérés

– Utána jönnek egyéb felületkezelések. Minél magasabb a törésmutatója, a keménysége egy lencsének, annál jobban karcolódik, ezért is kap felületkezelést. A kiszabott lencséket ezt követően kisütjük. Ezzel kikeményedik a felület, karcmentesítést kap bizonyos mértékig. Manapság már nem adunk el lencsét antireflexiós réteg nélkül.

fokuszban-a-latszereszek-ellenorze.jpg

– Általában zöld rétegre van kalibrálva, mert az emberi szem erre a színre a legérzékenyebb. (Az úgynevezett Bluecut réteg levágja az UV-fénysugárzás bizonyos spektrumát, és ez a monitor előtt ülőknek lehet a hasznára.)

fokuszban-a-latszereszek-lencse-szinezes.jpg
Lencsék színezése

– Ezek után jön még egy speciális, vízlepergető réteg. A polarizált dioptriás lencsék színezhetők, illetve gyárthatók, de a fényre reagáló, fotochromatikus lencsék is. A legvégső mozzanat a „sokkteszt”. A lencsének ki kell bírnia fizikai elváltozás nélkül öt alkalommal, miután forró sós vízbe, majd ezt követően szobahőmérsékletűbe mártják.

fokuszban-a-latszereszek-kemenyitofurdo.jpg
Keményítőfürdő

– Üveget már csak ritkán használnak gyártásra. Olcsóbb, magasabb a törésmutatója, ám nehéz, kényes – a műanyagok sokkal képlékenyebbek, kevésbé törékenyek. Magas dioptriáknál viszont még mindig üveget használnak, mert vékonyabb, esztétikusabb lencsét lehet belőle készíteni. 

Flaska Katalin
Cookies