Hideget, és még sok más csúnyaságot hord kint a szél. Benne vagyunk jócskán az őszben. Fogadjuk meg a Nyitrai Angelika (Nána) gyógynövényszakértő tanácsait immunerősítésre.

Nyitrai Angelika jól tudja, hogy fűben, fában orvosság van. Arra viszont ügyeljünk, hogy a gyógyteákat kúraszerűen, csupán 4-6 hétig fogyasszuk!

angelika1.jpg

Az ősz ajándékai

Ki hinné, hogy van pár növény, amiből hideg áztatással érdemes teát készíteni? Ilyen a fagyöngy, amit ősszel vagy tavasszal szedhetünk – míg meg nem jelenik rajta a fehér bogyós termés. A fehér bogyók ugyanis mérgezőek. Teához a növény szára legfeljebb ceruzavastagságú legyen.

Bársonyos leveleit összeaprítjuk, kiszárítjuk. Éjszakára áztassuk be, reggel szűrjük le és máris fogyaszthatjuk.

Kiváló vérnyomásra – a magas és az alacsony vérnyomást is szépen beállítja. Nagyon jó az erekre, javítja a vérkeringést és a vérellátást. Nőknél terhesség előtt a méh vérellátását segíti, illetve változókorban is ajánlják.

fagyongy.jpg
Fagyöngy

Idén bármerre induljunk, rengeteg csipkebogyót találhatunk. Ha teának szánjuk, akkor ősszel, még az első fagyok előtt szedjük, ha pedig lekvárnak, akkor várjuk meg, míg a fagy megcsípi. A bogyók begyűjtését követően félbevágjuk, és a szőrös belsejét kiszedjük – vagy csak egészben megszárítjuk. Ha természetes C-vitaminra vágyunk, ami az immunerősítés alfája és ómegája, ezt is hideg áztatással készítsük. Hiszen a forró víz hatására illa berek, nádak, erek – elillanna az értékes C-vitamin! Egy púpozott evőkanálnyi szárított csipkebogyót adjunk egy liter vízhez és hagyjuk 12 órán át ázni. Addigra a bogyók megpuhulnak, majd az egészben lévőket érdemes fakanállal átnyomkodni, leszűrni és kész is a csipkebogyó limonádénk, amit langyosra melegíthetünk, és mézzel ízesíthetünk. Továbbá kiváló vizelethajtó – a teakeverékek összetevőjeként gond nélkül forrázhatjuk.

csipkebogyo-pirosan_0.jpg
Csipkebogyó

Csalánt tavasszal, de ősszel is szedhetünk. Tavasszal a friss hajtások a legerősebbek, de ősszel is érdemes szárítani. A csalántea erős vértisztító. Allergiásoknak tavasszal a rügyező fák, augusztusban pedig a parlagfű keseríti a mindennapjaikat. Nekik mindenképp érdemes csalánkúrát tartani. Az allergiások többségének a szervezetében méreganyagok és rárakódott pollenek, szennyeződések okozzák az allergiát. A vértisztító hatású csalán viszont megtisztítja a szervezetet, így az allergiás tünetek sokkal enyhébbek lesznek. A csalánkúrát már a tavaszi és a nyári időszak előtt pár héttel érdemes elkezdeni, és vagy 4-6 hétig folytatni. (Én tinédzserkoromtól hajhullásra praktizálom a főzetét. Egy csoda!)

A csalán a kerti növényeken megjelenő tetvek ellen lemosó permetként is jól működik. Ebben az esetben a csalánt 24 órán keresztül áztassuk hideg vízben és hetente többször permetezzük le vele a növényeket, a gyümölcsfákat. A növények szépen megerősödnek és ellenállóbbak lesznek a kártevőkkel szemben. Ezért érdemes a kiskertben csalánt tartani. Ahol megjelenik, ott nitrogénben gazdag talaj található.

Immunerősítésre és köhögésre

A mályva fontos alkotóelem az immunerősítő és köptető teakeverékekben, mert nyálkás anyaga bevonja és védi a légutakat. Száraz köhögés esetén hidegen készítsünk teát belőle. 3-4 órás áztatást követően szűrjük le és melegítsük langyosra. Kiskertünkben bátran termeszthetjük. A szurokfű (ismertebb nevén az oregánó) levele fűszerként ételízesítő, virága pedig teaként nagyon jó köhögéscsillapító. Bátran keverhetjük citromfű, menta, mályva és kakukkfű keverékkel. Mindegyiket egyforma arányban adagolva készíthetünk teakeveréket. Üvegben, száraz helyen, naptól elzártan tároljuk.

szurokfu-oregano.jpg
Szurokfű, más néven oregánó

A bodza virágát tavasszal virágzás előtt kell még leszedni, különben a szirmok lehullanak. A virágtányérokat szétszedve minél kisebb szárral szárítsuk. Kiváló vizelethajtó és felső légúti megbetegedésekre alkalmas. A lándzsás útifűből készült szirup szintén a légutakat erősíti, védi a torkot. Az őszi megfázásos időszakban az immunerősítő tea mellé kiváló megelőzésre. A család minden tagjának napi egy kiskanállal adhatunk belőle.

Angelika immunerősítő teakeveréke

Kék mályvavirág, kakukkfű, zsálya, izsóp és útifű keverékéből készült teakeverék, ami erősíti az immunrendszert és védi a légcsöveket. Angelika mesterien keveri az arányokat, így teája igazán ízletes. Ősszel az óvodás, iskolás gyerekek számára is főzhetünk napi egy gyógyteát, így nem lesznek fogékonyak a betegségekre.

angelika-keverek.jpg

A szürke napok napfényvirága

A lyukaslevelű orbáncfű igazi ász! A gyógyhatású orbáncfüvet a napfény felé fordított levelein látható apró lyukakról ismerhetjük fel. A növény virágait kinyílt állapotban egyenként kell szedni, illóolaja pedig pirosra festi kezünket. Virágát natúr olívaolajban tartósíthatjuk, erős színezetétől gyönyörű rubinpirossá válik. Égési sérülés esetén kiváló bőrnyugtató: hegnélküli állapotot eredményez. Bőrallergiákra is hatásos. Az orbáncfűből készült tea nyugtató, kedélyjavító hatású. Napfényvirágnak is nevezik, mert a szürke mélabús időben visszahozza a jó közérzetet. Nagyon jó epe- és májserkentő, tisztító hatású. Kiválóan hat a női hormonháztartásra, szépen szabályozza a menstruációt. Csak mértékkel fogyasztható, kúraszerűen 4-6 hétig!

A pásztortáskát sokan csak gyomnövényként tartják számon, pedig kiváló vérzéscsillapító. Mindig legyen a kiskertben, és erős menstruáció esetén érdemes bevetni.

Baktériumok és vírusok ellen!

A körömvirág, a középkori kolostorkertek nélkülözhetetlen gyógynövénye. Régebben minden kiskertben megtalálható volt. Ma sem hiányozhat! Virágját kocsány nélkül leszedve és megszárítva időnként mindenkinek fogyasztania kéne – ugyanis daganatmegelőző hatása van. Emellett tisztítja a májat, az epét, a gyomrot és jótékonyan hat a bélfekélyre. Ha simán csak körömvirág teát készítünk, akkor a szárított virágfejek egészben maradhatnak, ha pedig teakeverékhez adjuk, akkor szárított szirmokkal rakjuk tele. Körömvirágból krémek is készülnek: száraz, érzékeny bőrre és ekcémára igencsak jótékony hatású.

A fekete dióból készült tinktúra erős parazita-, baktérium- és vírusölő. Cseppek formájában érdemes fogyasztani. Németországban már a kilencvenes években gyógyszert készítettek belőle, s manapság daganatos betegségeknél is használják. Fája eltér a klasszikus diótól: szép, látványos parkfa.

koromvirag.jpg
Körömvirág

Reumás problémákra és ízületekre!

A fekete nadálytőből készült krém ízületi problémáknál, sportsérülésnél, húzódásnál nagyon jó szolgálatot tesz. A borókabogyó nem csak a vadételeknél fontos fűszernövény, hanem vérszegénység, reuma, ízületi bántalmak elleni teakeverékekben szerepel. Húsos magjának vizelethajtó, gyomorerősítő, étvágyjavító hatása van. A zöld teával érdemes vigyázni! Nem szabad literszámra fogyasztani, és a csersava miatt sokáig áztatni. Ha túl sokat fogyasztunk belőle, akkor a szervezetből képes kivonni a kalciumot.

Fotó: Dömötör Ede

hirlevel_web_banner_2_19.jpg

M. Ando Krisztina
Kapcsolódó írásunk 
Cookies