Az Új Nő konyhájából válogattunk!

A főzésben van valami varázslat: a hozzávalók megválasztásában, a keverésben, a reszelésben, az olvasztásban, a töltésben, az ízesítésben, a régi könyvekből merített receptekben, a hagyományos háztartási eszközökben. Mennyi szeretetteljes előkészület, mennyi művészi tudás és tapasztalat szorul egy pillanatokig tartó élvezetbe.

kepernyofoto_2020-07-17_-_11.16.04.png

Íme a legjobb nyári körítés: a cékla

Nyári melegben nem vágyunk nehéz főételekre: készítsünk hát könnyed, de mégis elegáns köretet céklából!

cekla-indito_0.jpg

Marinált cékla elkészítése: 4-5 db zebracsíkos céklából készítjük. A céklát megmossuk, héjában hagyjuk, nem szeleteljük fel. Sóágyon (nagy szemű tengeri sót öntünk a tepsi aljába), 20 percen keresztül 160 °C-on sütjük. Miután kivettük a sütőből, egészben lehúzzuk a héját, és hajszálvékony szeletekre vágjuk.

Az öntethez:

2 dl olívaolaj
1 dl citromlé
1 tk. méz
egy pici só

Mindezt összekeverjük, és egy sűrű szaftot kapunk, melyet hűtőben tárolunk.

Tálalás: A vékony szeletekre vágott céklát a tányérra tesszük. Nagy szemű tengeri sóval, egész köménnyel megszórjuk, majd öntetet locsolunk rá.

Olvass tovább: Céklacsatni, céklapüré

kepernyofoto_2020-07-16_-_13.15.13.png

Ági kovászos kenyere

Antal Ági (Dunaszerdahely) tizenöt éve otthon süti a kenyeret. Az ő kenyere nem csak lisztből és vízből áll, ott kel benne Ági energiája is. Nyolc éve használ kovászt, mert a kovászos kenyérnek nincs párja. Az egész családot ellátja kenyérrel. Azt vallja, aki egyszer megérzi az otthoni kenyér illatát, az mást nem akar enni.

A kenyérsütés több mint munka, egyszerre nehéz és könnyű. Odafigyelésre tanít, gondoskodásra és leginkább elengedésre.

A kenyérsütés több mint munka, egyszerre nehéz és könnyű. Odafigyelésre tanít, gondoskodásra és leginkább elengedésre. Nem vitrinbe való, bár értékes portéka, s pont azért hamar lába kél. – Ahogy megsült, kitesszük az asztalra, egyétek! S a kenyér pillanatok alatt elfogy. A házi kenyérrel elődeink tudását hozzuk vissza. Sok mindenből lehet kenyeret készíteni, de rutinból nem megy – vallja Ági, miközben nekiállunk a sütésnek.

026_img_0588_csefalvay_0.jpg

A kovász
– A kovászt rozslisztből készítem, mert ebben a lisztben sok jó baktérium van, és ezek kezdik a fermentációt. Így minden kenyeremben van rozsliszt. A kovászos kenyérnek idő kell, hogy az erjedés lebontsa a szénhidrátot és a glutént. A jó baktériumok „előemésztik” a kenyeret, ezért nem fúj fel, illetve, ha módjával fogyasztjuk, nem hizlal – magyarázza Ági. Egy 70 dkg-os kenyérhez kimér 20 dkg teljes kiőrlésű búzalisztet és 30 dkg búzakenyérlisztet. Csak úgy száll a liszt! Ad hozzá egy kiskanál (8-10 g) sót, esetleg szezámmagot, köménymagot. Összekeveri, és lassan hozzáönti a közel 4 dl vizet. Legvégül következik a kovász. A kenyérsütés nem bonyolult dolog, nincs szükség sok hozzávalóra. Fontos, hogy a teljes kiőrlésű liszt aránya a kezdőknél ne legyen több, mint 20 százalék, másképp sűrű lesz a tészta. Később lehet kísérletezni magasabb aránnyal.

007_img_0098_csefalvay_0.jpg

Régen a kovászt a lányok örökölték, és hozományként vitték az új házba

Kovásszal készülnek a legjobb kenyerek, ám kevés olyan ember van, aki tudja tartani a kovásznevelés és kenyérsütés ritmusát. Ági anyakovásza nem az ő nevelése, a barátnőjétől kérte: és most ő eteti, már az övé. Mivel sokat utazik a jóga miatt (jógaoktató), és a kovászt akkor is etetni kell, amikor nem használják, elengedte a gondolatot, hogy csak saját kovásszal dolgozzon.

Olvass tovább: Ági kovászos kenyere

kepernyofoto_2020-07-16_-_13.15.13.png

Szarka Zsófi konyhájából: Ínycsiklandozó avokádós palacsinta

A palacsinta egy tökéletesen univerzális keret a kedvenc alapanyaginkhoz. Gondoljatok csak bele, mennyi minden készül belőle. A palacsintatorta, a hortobágyi, a bécsi túrós és töltheted ezen felül csirkével, sajtokkal, lekvárokkal, gyümölcsökkel, mert mindent megtart, ehető ugyanis a ’csomagolás’.

Azért szeretem, mert szállítható és hidegen is finom, ha sok zöldséggel, sajttal van töltve, az édes verziókról nem is beszélve. Én nem szoktam kihagyni a tésztából sós palacsinta esetén sem a cukrot, mert akkor ehetnék tortillát is, de ez a mi magyar tortillánk és szeretem az eltérő állagát, ízét, ezért mindig az alapreceptet készítem: tojás, tej, pici cukor, pici só és a liszt. Bizony, nálunk felvidéken egyáltalán nem teszünk bele szódát vagy olajat, mert kissé nyúlos és gumis lesz tőle a tészta érzetünk szerint, viszont sokkal könnyebben kezelhető. Én előételnek ajánlom vagy vacsorára még inkább, de persze, ha marad reggelire, egy alufóliába csavarod és már viheted is az útra.

img-0703_1.jpg

Paradicsomos-zöldfűszeres palacsintába bármilyen töltelék mehet, viszont én most az avokádót ajánlom. A tetejére minden esetben sajt kerüljön, így lesz mennyei!

Olvass tovább: Ínycsiklandozó avokádós palacsinta

kepernyofoto_2020-07-16_-_13.15.13.png

Tudod, hogyan készül az igazi rizottó?

Igazán ritkaság vájtfülű szakácsoktól titkokkal teli receptet hallani. Sidó Tamás, a Villa Rosa étterem (Dunaszerdahely) séfje a legigazibb rizottó receptjét árulta el nekünk. Lássuk!

Rizottó (4 főre)

A zöldségalaplé hozzávalók (0,7 dl)

1 fej vöröshagyma
1-2 gerezd fokhagyma
1 paprika
1 paradicsom
1 sárgarépa
1 zeller
1 petrezselyem
só, bors, szerecsendió

Elkészítés:

Az alaplé elkészítésekor a legfontosabb tudnivaló, hogy ne használjunk zöldségleveskockát! Törekedjünk friss alaplé elkészítésére. Egy fazék vízbe beleteszünk egy félig hámozott vöröshagymát (a külső réteget lehúzzuk, de az alsó, szép barna réteget meghagyjuk). Továbbá belekerül 1-2 gerezd fokhagyma, paprika, paradicsom, répa, zeller, petrezselyem. Sózzuk, borsozzuk, és mindezt 20 percig főzzük. Miután kész, félretesszük, és állni hagyjuk.

Tipp! Tegyünk a zöldséges alapléhez egy csipetnyi szerecsendiót. Új ízvilágot nyithat meg számunkra.

rizotto_1.jpg

Konyhai titok: A jobb éttermekben a főzéshez tisztított vajat használnak. Mi is készíthetünk otthon tisztított vajat, ám nem árt számba venni, hogy a 250 dkg-os tehénvajunkból a végére jóval kevesebb marad. Ha a vajat szép lassan, kisebb gázon felmelegítjük, a fehér része feljön a vaj tetejére, a sárga zsírja pedig leülepedik az edény aljára. A fehér része alkalmas krémes ételek készítéséhez, míg a szép, sárga részével tudunk sütni, pirítani.

Olvass tovább: Tudod, hogyan készül az igazi rizottó?

kepernyofoto_2020-07-16_-_13.15.13.png

Darnay Krisztina
Cookies