Ki a legstílusosabb first lady még ma is? Sokak szemében nem Michelle Obama vagy az egykori modell, Carla Bruni Sarkozy, hanem Jackie Kennedy.

Jacqueline Bouvier Kennedynek csupán hónapokra volt szüksége ahhoz, hogy férje, John F. Kennedy oldalán teljességgel elbűvölje Amerikát, sőt, az egész világot. Estélyi toalettjeit és visszafogott, elegáns ruháit Oleg Cassini tervezte. (Cassini orosz arisztokrata családból származott, olasz anyai felmenőkkel – a tokruha, az A vonalú ruha kitalálójaként vált ismertté. Rómából érkezett Amerikába, a hollywoodi filmstúdióknak tervezett.)

jackie-taska-gucci-kezdo.jpg
Jackie New Yorkban (© David McGough)

Az elnökné a ruháihoz finom és különleges, leginkább szolid ékszereket viselt, és bevezette a bizsut a hordható ékszerek közé. Kifinomult ízlése és stílusa radikális változást jelentett Amerika asszonyainak öltözködésében, hiszen szenvedélyesen utánozták. Amikor öt évvel férje halála után, 1968-ban a görög hajómágnás, Onassis felesége lett, öltözködésmódja kicsit fellazult. A hatvanas évek vége és a hetvenes évek első fele provokatív változásokat hozott: ruhái színesebbek, merészebbek lettek.

Elhagyta ikonikus ékszerét, a háromszorosan fűzött fehér gyöngysort, megvált hagyományos Chanel kosztümjeitől. Farmert és fehér kaprinadrágot, sötét garbót és színes blúzokat hordott, haját kendővel kötötte át. Ekkor jelent meg orrán az új Jackie-re annyira jellemző, hatalmas napszemüveg, amely fél arcát eltakarta. Jackie mezítláb járkált Scorpios szigetén a kikötőben, és Kenneth Batelle tervezte egykori frizuráját is megváltoztatta.

A first lady szerepétől szabadulva a modern városi stílus ikonikus képviselője lett: a fenséges estélyi ruhákkal szemben a kötetlen, dinamikus és nonkonformista ruhákat részesítette előnyben.

Ron Galella, az amerikai paparazzók atyja fényképek százain örökítette meg az új Jackie-t. Mindenhová követte New York utcáin, olyannyira, hogy a feszélyezett asszony végül rendőri védelmet kért a tolakodóvá vált imádóval szemben.

Mi azonban hálásak vagyunk a fáradhatatlan fotósnak, mert neki köszönhetően számtalan felvételen csodálhatjuk ezt a kivételes asszonyt és elbűvölő stílusát. (Onassis halála után könyvszerkesztőként élt, s egy zsidó pénzember barátnője volt. Férje után eltemette hőn szeretett fiát is – az özvegy megjárta a fájdalom minden bugyrát.)

jackie-taska-gucci-ff.jpg
(© Shutterstock)

Jackie O. öltözetének elmaradhatatlan tartozéka volt a Gucci táska, amelyet ma már csak Jackie-táska néven emlegetnek. Olyan jellemző volt rá, mint Grace Kelly-re a legendás Hermès! Amikor a GUCCI 1958-ban piacra dobta, még a prózai G1097 nevet viselte. Akkoriban eszébe sem jutott senkinek, hogy pár éven belül a világ egyik legkeresettebb retikülje lesz, hiszen éveken keresztül kínálta magát a márkabolt kirakataiban – számottevő siker nélkül. Akkor változott meg minden, amikor Jackie Onassis egyszeriben hordani kezdte, méghozzá egyre gyakrabban. Úgy tetszett, mintha nem tudna meglenni nélküle! A táska ezentúl arra ítéltetett, hogy a Jackie nevet viselje.

A trapéz alakú táska ihletője a lovak nyakába akasztott abrakostarisznya volt. A luxusholmikat gyártó híres firenzei Gucci cég lószerszámokat idéző imázsához remekül illett ez a forma. (A cég annak idején védjegyévé a könnyen megjegyezhető kengyel és zabla motívumot választotta. )

A táska eredetije nyomtatott textilből készült, reneszánsz díszítéssel, vörös bőr rávarrásokkal, fémkapoccsal. 1961-ben aztán alakítottak és „javítottak” rajta. A híres push-lock kapocs a G1244-es modellen jelenik meg először.

A Jackie-táska sikerének titka az, ami első pillanatban a hátrányának tűnik. Ez a retikül ugyanis a „mindennap hordható” jelszó jegyében született: alkalmazkodik minden divatirányzathoz. Sőt, titokban „egy életen át hordható” táskának szánták. A hatvanas években dívó szokásoktól eltérően nem kötődik semmilyen konkrét alkalomhoz.

minden_reggel_ujno.sk_0.png

Legömbölyített sarkainak, szerény díszítésének és természetes vonalainak köszönhetően nem képvisel jellegzetes, tolakodó vagy feltűnő stílust. Épp ellenkezőleg – alkalmazkodik mindenfajta öltözékhez.

A Jackie-táska a modern retikülök archetípusa, amely a nő hű társa a nap minden órájában: öblös, de nem bugyros, modern hatású, de mégis állandóságot sugall. Használja anya és lánya, mint Jackie lánya, Caroline, aki sokáig igyekezett utánozni édesanyja ellenállhatatlan stílusát.

jackie-taska-gucci-piros-taska.jpg
(© Gucci/ @gucciofficial/ Instagram)

Az időtlenséget sugalló Jackie-táska átlépett a 21. századba, persze némileg átstilizálva! 50. születésnapján csodásan megújulva lépett színre. Ez 2009-ben történt, amikor Frida Giannini, a Gucci cég újonnan kinevezett kreatív igazgatója bemutatta vásárlóközönségének az Új Jackie nevű táskát. Az egymásba fonódó G be-tűkkel díszített kultikus táska hű maradt eredeti szelleméhez, de volt benne valami többlet is: egy csipet elegancia. Pillanatok alatt sikert aratott.

Arányain finomítottak, és valamivel nagyobb méretű lett. Mindez lágyabb megjelenést kölcsönöz neki, ami eddig, valljuk be, azért hiányzott belőle. Apró részletei jellegzetesebbé váltak, a bőrtűzés szembetűnőbb lett, és megjelentek rajta a divatházra jellemző bőrbojtok és bambuszbetétek.

jackie-taska-gucci-uj.jpg
Alessandro Michele tervező is újított az ikonikus darabon (© handout / Gucci)

Luxusdarab a szó legmodernebb értelmében. Igényes kivitelezés és kivételes minőség jellemzi, a legfinomabb bőröknek, például a krokodil- és tigriskígyóbőrnek, valamint a Gucci ház mesteri és precíz kézi munkájának köszönhetően. Neve, az Új Jackie is jelent valamit. Például azt, hogy ma is vannak csodálatos nők, akik a nagy divatikon, Jackie nyomába léphetnek.

Varga Klára
Cookies