Egy kezünkön meg tudjuk számolni azokat a nőket, akik tudják, hogy mire szolgál az esztétikai nőgyógyászat. Wagner Katalin (Komárom) szülész-nőgyógyász és esztétikai orvos az intimesztétika mellett tette le a voksát, hogy felkapcsolja a lámpát, ami segít a nőknek, lányoknak világosan látni. (Fotók: Dömötör Ede)
Wagner Katalin (Komárom) a komáromi kórház nőgyógyászati osztályán dolgozik, de saját orvosesztétikai szalonja is van (WEM). Férje személyi edző, egy kisfia van.
Az orvoslás kétszáz éve foglalkozik nőgyógyászattal, ám még mindig rengeteg a szorongás a nőkben. A régi korok tabusítását – amikor ilyesmiről szégyen volt beszélni – nehéz levetkőzni. A nők zöme még mindig hallgat, nem mer kérdezni. Pedig a sok tudás, amelyet az emberiség felhalmozott, semmit nem ér, ha nem jut el a felhasználóhoz. Anyáinkhoz hasonlóan a mai nő sem tudja, mit tegyen, ha fáj az intim együttlét, vagy épp hüvelyszárazsággal küzd. Pedig ma már léteznek gépi kezelések, amelyeket igénybe lehet venni, csak hiányzik melléjük az edukáció.
– Téged mi vezetett a nőgyógyászathoz? – kérdezzük Katalint, aki arra esküdött fel, hogy segíteni fog a nőknek.
– Én nem akartam olyan munkát, amiben egy élet elveszik, én életet akartam adni – kezdi. – Azt akartam, hogy izgalmas munkában legyen részem, ahol egészséges nők egészséges gyermekeknek adnak életet. Nyilván nem minden esetben történik így, de mindig jelen van egy élet érkezésének szépsége. Amikor elkezdtem dolgozni a komáromi kórházban, nagyon élveztem, egyre több éjszakai ügyeletet vállaltam. Készültem a szakvizsgámra, sűrű volt az életem.
– Gondolom, ekkor jött a képbe az orvosi esztétika. Hogyan sikerült ezt is kitanulni?
– Időközben megszületett a kisfiam. Gyereket neveltem, tanultam, ügyeltem, mert az anyaság mellett figyeltem arra is, hogy ne essek ki az orvosi gyakorlatból. Az orvosi esztétika új kapukat nyitott ki előttem, hogy egy kicsit kikerüljek a mókuskerékből. Ott jött velem szembe a ginekológiai esztétika.
Gyerekkoromban atletizáltam – és még hittem a nyomtatott sajtóban és a könyvekben. Főleg az emberi testről szóló cikkeket és könyveket bújtam. Kutatásokat végeztem, hogyan növelhetném a sportteljesítményemet, és végül rájöttem, a leginkább az érdekel, hogyan működik az emberi test.
– Hogyan látod, mi, nők foglalkozunk-e azzal, hogyan néznek ki intim tájékaink?
– Tévhit, hogy a hölgyeket nem érdekli az intimesztétika. Sokan keresnek fel azzal, hogy nem tetszik nekik az, amit ott lenn látnak, és emiatt esetleg szégyenkeznek is a párjuk előtt. Előfordul, hogy valaki nem elégedett a természetes adottságaival. Szülés előtt és után is számos változás következik be az intim régióban – sok nő emiatt is szorong. A testünk helyet csinál a babának, s nemcsak a belső szervek elhelyezkedése tud megváltozni, de esztétikai változások is bekövetkezhetnek a vaginális területen. Egy szép fiatal nőnek ezt sokszor nehéz elfogadni. Ilyenkor hasznos tud lenni például a hialuronsavas feltöltés, ami a szeméremajkak formáján is alakíthat. Mindenesetre mi a nőgyógyászaton mindig megkérdezzük a kismamáktól, hogy érzik magukat, minden rendben van-e, elégedettek-e a szexuális életükkel.
– Miről szól igazából a ginekológiai esztétika? Tudjuk, hogy nem csak arról, hogy a hölgyek szépek akarnak lenni odalent.
– Az intimesztétika nyilván a szervek fiatalításával foglalkozik, de megelőzésre is szolgálhat, energiát adhat a hüvelyi szöveteknek, vagy például javíthatunk vele a hüvelyszárazságon. Fiatal nők is panaszkodnak, hogy fájdalmas számukra a nemi aktus. Ennek gyakori kiváltó oka a hüvely elégtelen hidratáltsága. Ezen tud segíteni például a hüvely bejáratának hialuronsavas feltöltése, ami hosszú távú megoldást nyújthat; egyben növeli a komfortérzetet a szexuális együttlét során. Szép eredményt érhetünk el a lézeres rejuvenációval is, mely növeli a hüvely vérellátást, feszesít, és bársonyosan puhává teszi a megújult nyálkahártyafelszínt.
– A nőket az is érdekli, mennyire fájdalmas egy lézeres kezelés.
– Inkább csak kellemetlen. A lézerfejet hasonlóképpen kell elképzelni, mint a szondát, mellyel a nőgyógyász az általános kivizsgálást is végzi. A fejet felvezetik a hüvelybe, és megégetik vele a nyálkahártya felületét, kontrollált mélységig terjedő mikrosérülést okozva. Ezáltal tulajdonképpen gyógyulásra és kollagéntermelésre ösztönzik a szöveteket. Ez a kezelés – ahogy a nevében is benne van – rejuvenál, azaz fiatalít. Sokat segíthet hüvelyszárazság, inkontinencia vagy enyhe méhsüllyedés esetén.
– A nők gyakran panaszkodnak Streptococcus-fertőzésre. Elég hozzá egy wellnesslátogatás...
– Ilyenkor kialakul egy diszkomfortérzet, állandó égő, viszkető érzés. Ezen is segíthetnek a lézeres kezelések. A kezelést három egymást követő hónapban kell elvégezni, évente egyszer. Idősebb és fiatalabb korban is alkalmazható.
– Apropó: milyennek kell lennie az egészséges hüvelyváladéknak?
– A bacilusok egy speciális csoportot alkotnak a baktériumcsaládon belül. Normál esetben a hüvely közege enyhén savas – a savasságért a jó baktériumok, vagyis a laktobacilusok felelősek. Ezekből a bacilusokból több milliárd található az emberi szervezetben: feladatuk, hogy megakadályozzák a káros baktériumok elszaporodását. Ha számuk lecsökken, nem termelnek elegendő savat, és bizony megjelennek a káros baktériumok. Ilyenkor a hüvely ellúgosodik, ez pedig fertőzéshez vezet. Jelentkeznek a különböző gombás fertőzések, melyek felfázáshoz hasonló tüneteket produkálnak, azaz égést, viszketést, erőteljes folyást. A leggyakoribb a Candida.
– A szülés során a nő fizikai megterhelése elképesztő méreteket ölthet, amely során meglazulhat a gátizomzat, illetve meg is sérülhet. A gátszakadás után maradt hegen lehet segíteni?
– Ha a baba feje túl nagy, vagy a gát szövetei nem bírják a terhelést, akkor megrepedhetnek. A sérülések a végbél záróizmára is ráterjedhetnek, így maradandó szövődményeket, akár székletürítési panaszokat is okozhatnak. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) nem támogatja a gátmetszést, pedig sok esetben orvosilag indokolt. A szülészorvos feladata felmérni a gátszakadás esélyét. Minél nagyobb a gát és a végbélnyílás közti távolság, annál szűkebb a bemenet, annál nagyobb a gátszakadás esélye.
Az orvosesztéta a nem jól beforrt hegekbe vérplazmát szúrhat, ami elősegíti a sejtek és a szövetek megújulását, de a hegszövetek hialuronsavas feltöltése is megoldás lehet. Rosszabbik esetben sebészeti úton kivágják a heges szöveteket, mert a heg például szexuális együttlét során is problémát okozhat.
– Mennyire tudnak megnyílni a nők a párjuk előtt? Beszélnek például arról, hogy szűk a hüvelybemenet a varrás miatt, és fáj a szex?
– Sokszor nem mernek róla beszélni, és nemcsak velem, de még otthon a párjukkal sem. Inkább elutasítják a közeledést, mint hogy bevallják tartózkodásuk valódi okát. Idősebbeknél a menopauza idején akár a házasság is rámehet a hüvelyszárazságra.
– Apropó: mennyire használja ki a szépészeti beavatkozásokat az idősebb generáció?
– Idősebb korban is élvezetes a szex, sőt! Sokat segíthet a hialuronsavas feltöltés, és a lézeres hüvelyműtéttel tényleg helyre lehet állítani a hüvelyrostok kollagénszintjét, valamint a hüvely nedvességtartalmát. Ezután a szex legalább annyira élvezetessé válik, mint fiatalon.
– A menopauzával megváltozik a nő élete, megszűnik a hormonok védőhatása. Ez egy nagyon súlyos mondat, mert azt jelenti, hogy azontúl a nő egészségét nem védik tovább. Nyitva áll a kapu...
– A legsúlyosabb menopauzával összefüggő kórkép az ösztrogénhiány és az oszteoporózis, vagyis a csontritkulás. Ez utóbbi vezethet csigolyatöréshez, combnyaktöréshez. Megjelennek a szív- és érrendszeri panaszok is, illetve a magas vérnyomás. A női hormonnak nevezett ösztrogénnek egyfajta védőszerepe van az említett betegségek ellen. A nők halálozási aránya ezért fiatalon alacsonyabb a kardiovaszkuláris megbetegedéseket tekintve, mint a férfiaké. A menopauzával gyakran kéz a kézben jár a méhsüllyedés. Sok esetben a méh annyira megereszkedik, hogy szabad kézzel kitapintható: ezt csakis műtéttel lehet helyrehozni. Ezek azonban már nem intim esztétikai műtétek: itt már a sebész-nőgyógyász lép működésbe.
– Utolsó kérdésünk szóljon a nőgyógyászhoz. Az idősebb korosztály főleg a menopauzás tünetekre panaszkodik. A fiatal korosztály milyen tünetekkel keres fel?
– A leggyakoribb probléma, amikor ég, viszket, csíp, fáj. Először megvizsgáljuk a pácienst, hogy nem valamiféle fertőzés vagy baktérium áll-e a háttérben, és ennek alapján állítjuk fel a kezelési tervet.
– Ezt nevezik „nászutas betegségnek”?
– Igen. Én is ezt a betegséget választottam a diplomamunkám témájául, pont a betegség feltáratlansága miatt, és személyi érintettség okán is, mert az egyik barátnőm ebben szenvedett. Ez nem olyasmi, ami váratlanul csap le rád. Ebben a betegségben az a legrosszabb, hogy pontosan tudod, mikor fogja megkeseríteni az életedet. Krónikus hólyaghurutról van szó, amely szexuális együttlét után keletkezik: égő, fájdalmas érzéssel jár, és állandó vizelési ingert okoz. Kialakulásának valószínűsíthető oka, hogy sem a hüvely, sem pedig a végbélnyílás nem steril, így amikor a férfi behatol, felszabadítja az ott található baktériumokat (ilyen az E. coli). Ezek aztán bejutnak a húgyutakon keresztül a húgyhólyagba, és erős gyulladást okoznak. Mivel ezek a baktériumok a testünkön élnek, így megszabadulni sem egyszerű tőlük. Hiába védekezünk, hiába használ a partner óvszert az együttlét során; semmi nem nyújt védelmet. Szervezetünk természetes védekező mechanizmusa tudja csak kiszűrni a betegséget, ezért a gyengébb immunrendszerrel rendelkező nők hamarabb esnek áldozatául.
– Mégis mi segíthet rajtunk?
– A gyulladás következtében a húgyhólyagban lévő felső nyálkahártyasejtek megfertőződnek és leválnak; ezeket aztán nekünk ki kell pisilni. Ilyenkor állandó vizeletürítési kényszert érzünk, miközben erőteljes görcsök jelentkeznek a vesénél és a has alsó részében. A tünetek enyhítésére meleg vizes ülőfürdő, illetve antibiotikumos kezelés javasolt. Megelőzés szempontjából különböző áfonyakivonatok használata segíthet. Hatásos lehet az is, ha megnöveljük a húgyhólyag természetes védekezőképességét. Az Uro-Vaxom nevű készítmény például legyengített E. coli baktériumot tartalmaz, s rendszeres szedésével rákényszerítjük a szervezetünket arra, hogy saját maga termeljen ellenanyagot a baktériummal szemben. Ez úgy működik, mint egy természetes védőoltás.
– Köszönjük a beszélgetést!