Sokakban ott él a vágy, hogy egyszer csak irányt váltsanak. Koczkás Eszter (23, Komárom) és Bogár Fruzsina (18, Marcelháza) – bár még bűnösen fiatalok, már mögöttük van egy nagy kanyar.
Eszter többszörös országos bajnok kajakosként indult, ma pedig szuggesztív előadóként lép színpadra. Fruzsina a hagyományőrző íjászat és a versenytánc közé emelt hidat. Ezt hívják mozaikkarriernek – mikor valaki több területen is alázattal bizonyít.

KOCZKÁS ESZTER
Sokakban ott él a vágy, hogy egyszer csak irányt váltsanak. Koczkás Eszter (23, Komárom) mögött – bár még bűnösen fiatal, van egy nagy kanyar. Eszter többszörös országos bajnok kajakosként indult, ma pedig szuggesztív előadóként lép színpadra. Ezt hívják mozaikkarriernek – mikor valaki több területen is alázattal bizonyít.
Ki vitt ki a vízre? Ezt kérdezzük Esztertől, aki kicsit elképed, mikor az első fotóhoz kezébe nyomjuk az evezőlapátot. – Fura ismét evezőlapátot fogni. Amióta abbahagytam a versenyzést, nem szálltam vízre... – magyarázza.

A karakterünk meghatároz bennünket. Én túlságosan tépelődő, túl komoly ember vagyok. A dalírás nekem menedék. (Pulóver: Sinsay, nadrág: Bershka.)
– Ki vitt tehát vízre?
– Igazából a sporttársak és az én „naaagy” bátyám, Dávid. Ő ma U23-as kenuvilágbajnok. Miattuk szerettem edzésekre járni. Hat évig kajakoztam versenyszerűen, édesapám volt az edzőm, Lisa Carrington olimpiai bajnok pedig a példaképem.
– S hogy lett ebből karrierváltás?
– Minél több kilométert eveztem le, minél többször álltam rajthoz, annál inkább azt éreztem, hogy egyre távolabb kerülök a céltól.
De csak tizenhét éves koromban – mielőtt átkerültem volna a felnőtt korosztályba – szántam rá magam, hogy végleg feladjam a sportot. Az már tényleg egész embert kívánt volna. Legbelül akkor már rég tudtam, hogy én a színpadon vagyok otthon.
– Ezek szerint gyerekkorod óta énekelsz?
– Kislányként hatalmas Hannah Montana-rajongó voltam, és elhatároztam, hogy meg akarom tanulni a sorozat dalait. Éppen az egyiket énekelgettem, mikor édesanyám zongoratanár barátnője beugrott hozzánk. Kijelentette, hogy a zeneiskolában a helyem. Most felváltva élek Pesten és Komáromban. Mivel nagyon összetartó családunk van, amikor csak tehetem, vonatra szállok, és hazajövök. Ilyenkor mindig elmegyünk a szüleimmel ebédelni, és meglátogatom a két nagymamámat. Hetente egyszer pedig gitár- és énekórám van a helyi zeneiskolában – évek óta Balogh tanárnőhöz járok.
Olvass tovább: Mozaikkarrier – Koczkás Eszter
BOGÁR FRUZSINA
Sokakban ott él a vágy, hogy egyszer csak irányt váltsanak. Bogár Fruzsina (18, Marcelháza) – bár még bűnösen fiatal, már mögötte van egy nagy kanyar. Fruzsina a hagyományőrző íjászat és a versenytánc közé emelt hidat. Ezt hívják mozaikkarriernek – mikor valaki több területen is alázattal bizonyít.
Fruzsina bronzérmes íjászvilágbajnok és latin show-táncban Európa-bajnok. Első lépéseit íjak és nyílvesszők közt tette meg, szülei a Fekete Sólyom Íjászklub alapítói, nevüket Japántól Törökországig ismerik a hagyományőrzők. Minden versenyt megnyernek, ahova beneveznek, Marcelházán pedig egymásnak adják a kilincset a barátok a világ minden tájáról.

Az „ezeréves” viselet: születőben a modern femme fatale!
– Kezdhetjük a köntössel? Mit viselt egy honfoglaláskori leány?
– Korhű ruhát, ami méltóságot adott neki. Felül van a kaftán vagy köntös, mind a két nevet használjuk. Kényelmes a szabása, büszkén lehet hordani. Az alap a kézzel szőtt vászon, a piros díszítések brokátselyemből készültek. A gomb pici. Régebben anyuék fekete kaftánban versenyeztek, később cserélték le bézsre. Süvegből is van többfajta, vékonyabb a nyári, és bélelt a téli napokra.
– Te nem ezüstkanállal a szádban, hanem magyar íjjal a kezedben születtél...
– Szüleim a Fekete Sólyom Íjászklub és a Tradicionális Íjász Szövetség megalapítói. Huszonnégy év íjászkodással a hátuk mögött már ez a megélhetésük... Apu a nyílvesszőket saját kezűleg festi meg mókusszőr ecsettel. A magyar íj fehér része szarvasagancs, fekete része vízibivalyszaru, belseje kőrisfa, s az egész hal- és bőrenyv keverékével van összeragasztva. Egy 9. századi magyar íj legyártása nagyjából egy év. És használni sem egyszerű. Éppen ezért a szüleim megalkották a Bogár-féle magyar íjat, laminált faanyagból. Ez saját szabadalom, pár nap alatt le lehet gyártani.

Fruzsina Európa-bajnok latin show-táncban, íjászatban világbajnoki távlövő bronzérmes. A táncruháját Fruzsi másodkézből vette.
– Mennyire nehéz kilőni a nyilat?
– Meg van szabva, hogy kell tartani a kezünket, az ujjainkat, minden apró rebbenés számít. Fizikailag nagyon igényes, fontos a jól kidolgozott kar, váll- és hátizom. Sok lány jár a klubunkba, lassan több, mint fiú, s fizikumban a lányok már sokszor erősebbek.
– Te viszont kamaszként abbahagytad a versenyzést. Miért?
– Hatéves korom óta versenyeztem, a szüleim hatszoros világbajnokok. Egyre többször hallottam, hogy úgyis én fogok nyerni, hiszen „a Bogárék lánya” vagyok. Az efféle mondatok egy idő után belém égtek, s megkeserítették a győzelem ízét. Azért egy idő után visszatértem, s négy éve Gyulán a világbajnokságon távlövészetben bronzérmet nyertem. Anyukám erre büszkébb volt, mint a saját aranyérmére. (Itt Fruzsi szeme befelhősödik.)
Olvass tovább: Mozaikkarrier – Bogár Fruzsina










