Céklából, répából, szilvából készültek az alábbi ételek. Abból, ami megterem nálunk, és csábítóan kínálja magát a konyhai kisisnasnak.

Tanítóink voltak: Czucz Péter és Tatai Róbert séfek.

fozoiskola-barackleves.jpg

BARACKLEVES

Hozzávalók:

1 kg barack
25 dkg fehér joghurt
1 db citrom leve és héja
13 dkg nádcukor
10 dkg vaj

Elkészítés:

A barackot megtisztítjuk, kimagozzuk, és megszórjuk cukorral, meglocsoljuk citromlével, majd a vajjal együtt dobozba rakjuk, és pihentetjük a hűtőben 1/2 órát. Utána 20 percig hőkezeljük, vagyis forrásban lévő vízbe tesszük. Majd hozzákeverjük a joghurtot, és leturmixoljuk együtt az egészet. Kihűtjük, és üvegben tároljuk, a levest friss mentalevéllel tálaljuk.

elofizetes_uj_no.png

SZILVALEVES

Hozzávalók a leveshez:

1 kg szilva kimagozva
1 rúd fahéj
2 db csillagánizs
1 db citrom kifacsart leve
15 dkg méz
2 dl fehérbor
egy kis csokor menta

Elkészítés:

Öntöttvas edénybe beledobjuk a fahéjat és a csillagánizst, szárazon pirítjuk, és hagyjuk, hogy felszálljon az illat a konyhában. Hozzáöntjük a fehérbort, és a felére redukáljuk (elforraljuk). Leszűrjük, és a megmaradt borredukcióba belerakjuk az apróra metélt szilvát. Felfőzzük a citromlével és mézzel. Leturmixoljuk, és átszűrjük egy apró lyukú szűrőn. Kihűtjük, és hidegen tálaljuk egy kis apróra metélt mentalevéllel.

fozoiskola-szilvaleves.jpg

ÉTELÍZESÍTŐT HÁZILAG: KÉT CSOMAG ÁRÁBÓL EGÉSZ ÉVRE ELÉG

A házi ételízesítőben több a zöldség, és kevesebb a só, mint a boltiban, ráadásul adalékmentes. Egész évben jól jön a házi, nagyon intenzív ételízesítő. Levesekbe, húsokhoz, sőt kenyérre is remek. Érdemes nagyobb tételben készíteni, hogy idén már ne legyen vele gondod. Elképesztően egyszerű, ráadásul jóval olcsóbb, mint a bolti. Ha meleg van, a zöldségeket a napon szárítsd, de akár a sütőben is aszalhatod.

Hozzávalók:

5 szál sárgarépa
3 szál fehérrépa
2 db paprika
2 db paradicsom
2 csokor petrezselyem zöldje
1 db zeller
1 db karalábé
1 fej fokhagyma
1 csokor zeller zöldje
1 db vöröshagyma
4 evőkanál

Előkészítési idő: 3 nap
Elkészítési idő: 35 perc

A zöldségeket pucoljuk meg, nézzük át, az egészségtelen részeket feltétlenül vágjuk ki. Mossuk meg jó alaposan, majd töröljük szárazra. Tegyük aprítógépbe, és daráljuk jó kicsire. Akár le is reszelhetjük, igaz, az sok időt elvesz. Egy nagyobb tálcát vagy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, és borítsuk rá a zöldségmixet.Takarjuk le tüll anyaggal, vagy tegyünk rá tiszta szúnyoghálót, és rakjuk napos helyre. Az időjárástól függően szárítsuk a levegőn két-három napig. Közben forgassuk át, hogy mindenhol egyenletesen aszalódjon.

Csapadékos időben célszerű a zöldségeket sütőben szárítani, akkor 60-80 fokon körülbelül 10-12 óra alatt lesz zörgős. A zöldségkeveréket érdemes még egyszer ledarálni. Keverjük hozzá a sót, majd töltsük kisebb üvegekbe.

Az én ételem úgy van felépítve, hogy cékla, répa...

– Ennek az ételnek a célja az volt, hogy egy ikonikus ételt alkossunk – kezdi tanításunkat Czucz Péter séf (Amade Kastélyszálló).  – Az alap egy konfitált kacsamell és egy konfitált kacsacomb. A konfitálás azt jelenti, hogy bő zsiradékban, alacsony hőfokon készítjük el a kacsahúst. Éppen csak gyöngyözik, mint egy húsleves. A konfitálás azért jó, mert nem szárad ki a hús. Két órát készült ebben a kacsánk. Köretelemként felhasználtuk a céklát és a répát. Mellé alkottunk egy kis derelyét, melynek a belseje meg lett töltve céklás raguval. Hozzá a tányérra került egy savanyított cékla, répa, és adtunk hozzá egy édeskés répapürét. (Spenótot azért raktam hozzá, hogy legyen egy üde roppanósság a tányéron. Ez életre kelti a tányért.)

A kacsamell fűszerezése: kakukkfű, babérlevél, só, vaj. A kacsacomb fűszerezése: nagyon sok rozmaring, koriandermag, fokhagyma, só és bors. A friss kakukkfű, fokhagyma és rozmaring hármasa olyan illatot alkot, ami roppant étvágygerjesztő.

Mennyiség 4 személyre:

600 g kacsamell
cca. 900 g kacsacomb (ez 4 db)
300 g cékla
fél kiló répa
100 g friss spenótlevél
konfitáláshoz 1 liter zsír

Derelye: nincs benne tojás. Egy keverőtálba lisztet rakok, felforralom a vizet, amiben van egy csöpp ecet. A felforrt ecetes vizet hozzáadom a liszthez, eldolgozom, s mikor gyúrható tésztává válik, akkor lesz kész, s lehet tovább dolgozni vele. Megtöltjük céklaraguval, kifőzzük forrásban levő vízben, kevés olaj, só hozzáadásával. A kifőzés után picit átlátszó lesz.

A céklaragu:

150 g céklát  és 50 g újhagymát apró kockákra vágunk, megpároljuk 50 g vajon, hozzáadunk 100 g natúr sajtkrémet, 20 g petrezselyem zöldjét. Sózzuk, borsozzuk. 5 percig főni hagyjuk, s kész. (A céklának tudvalevőleg a kálium- és vastartalma magas.)

fozoiskola-kacsa.jpg

VEGÁN TÖLTÖTT PAPRIKA

Hozzávalók:

6 db paprika
10 dkg kuszkusz
5 dkg tofu
5 dkg répa
5 dkg szárzeller
1 kiskanál kurkuma

Elkészítés:

A kuszkuszt leforrázzuk 3 dl kurkumás vízzel, majd lefedjük, hogy megpuhuljon. A tofut, répát, szárzellert apróra vágjuk. Sóval, borssal, petrezselyemzölddel ízesítjük, majd beletöltjük a kicsumázott paprikába.

Hozzávalók a mártáshoz:

6 db paradicsom
1 fej vöröshagyma
10 dkg cukor
1 l paradicsomlé
bazsalikom ízlés szerint

Elkészítés:

Olajon megfuttatjuk a hagymát, majd az apróra metélt paradicsomot. Megdinszteljük, megsózzuk, hozzáadjuk a bazsalikomot, és felöntjük a paradicsomlével. Felfőzzük, és cukorral ízesítjük. Leturmixoljuk, leszűrjük, és a paprikákat ebben a mártásban főzzük készre. 

fozoiskola-toltott-paprika.jpg

–néva–
Cookies