Manapság divatos téma az immunrendszer. Gyakran fáradt? Legyengült az immunrendszere! Sokat betegeskedik a gyermeke? Nem működik jól az immunrendszere...
Mindenért az immunrendszert tesszük felelőssé. A patikák számos, „garantáltan hatékony” táplálékkiegészítőt kínálnak az immunrendszer erősítésére, működésének fokozására, serkentésére. Mennyit higgyünk el a gyártók dicséreteiből? Ha jobban utánanézünk, mivel erősíthetjük immunrendszerünket, rájövünk, hogy valójában egy nagyon egyszerű szabály érvényes erre is: minden, ami egészséges, jót tesz az immunrendszernek. Ha jó erőben érezzük magunkat, akkor jól működik az immunrendszerünk is. És fordítva: minél gyengébbnek és betegebbnek érezzük magunkat, annál hamarabb kapjuk meg az újabbnál újabb betegségeket.
Mi fán terem az immunrendszer?
Védekezőrendszerünk bonyolult kapcsolatban áll testünk minden porcikájával. A védekezésben szerephez jutnak a fehérvérsejtek egyes fajtái, a vérben keringő szerves anyagok és a szervezet olyan természetes védőgátjai, mint a bőr vagy a nyálkahártyák. Az immunrendszerről szólva nagy szerepet kell tulajdonítanunk az öröklődésnek. A védekezőrendszer alapját az öröklött genetikai tulajdonságok alkotják. Vagy rendben van, vagy nem. Annyit viszont tehetünk, hogy a szervezetet mint egészet helyes működésre serkentjük. Ebben a serkentésben játszanak szerepet az egyes táplálékkiegészítők, legyenek azok akár echinacea típusú gyógyfüvek, vitaminok, ásványi anyagok vagy antioxidánsok. Valamennyi áttételesen segíti az immunrendszert. Megkímélik a többletmunkától azzal, hogy korlátozzák a DNA-mutációk keletkezését kromoszómáinkban.
Melyiket vegyük meg?
Az immunrendszer-erősítők gyártása hatalmas üzlet. Ezek a szerek elsősorban a szellemünkön keresztül hatnak, azaz lelkierőnket erősítik. Ez tulajdonképpen jó is, mert a kiegyensúlyozott lelkiállapot valóban erősíti az immunrendszert, szemben a stresszel, amely bizonyítottan szinte elszívja az erőt a védekezőrendszerből. A különféle táplálékkiegészítők között jó példával szolgálnak az ún. probiotikumok. A Danone társaság saját baktériumtörzzsel rukkolt elő, amelynek a Lactobacillus casei immunitas nevet adta, pedig a szakemberek csak a Lactobacillus casei nevű törzset ismerik, a hangzatos „immunitas” nélkül.
Ettől függetlenül valóban igaz, hogy a bélrendszer szerepet játszik a szervezet védekezésében, és egészségünk javát szolgálja, ha a belekben megtalálhatók a Lactobacillushoz hasonló mikroorganizmusok.
Amikor az immunrendszer csődöt jelent
Veleszületett súlyos immunrendszer-elégtelenségben a gyerekek 3-5 százaléka szenved. Kisebb immunrendszeri zavar – például allergia – a gyerekek 30 százalékánál jelentkezik. Az allergia a nagyvárosokban gyakoribb, mint a falvakban. Valódi immunrendszeri zavarok esetén nem mindig segítenek azok a természetes anyagok, amelyekről azt állítják, hogy serkentik az immunrendszer működését. A szokásos könnyebb fertőzések idején azonban hasznosak lehetnek. Legalábbis azoknál, akiknél nem váltanak ki allergiát.
A legyengült immunrendszerű gyerekeket a szakemberek egyes esetekben ún. bakteriális immunomodulátorokkal kezelik. Ez esetben arról van szó, hogy a gyerek szervezetébe többféle módosított baktérium kombinációját juttatják be, ami stimulálja a védekező mechanizmusokat. Ezek közé tartozik például a Bronchovaxom, Luivac, Biostim és az Imudon is. Ezek a készítmények erős hatást gyakorolnak az immunrendszerre, alkalmazásukkal azonban vigyázni kell, mert ha túladagolják, akkor a szervezet nem kívánt módon allergiával vagy autoallergiával reagálhat a kezelésre.
Az immunrendszert támogató életmód
Nem kell pánikba esni, ha a gyermek évente négyszer-ötször ismételten felső légúti fertőzést kap. Az ilyesmi teljesen normális, sőt hasznos. Nem kell túlságosan védeni a fertőzésekkel szemben, mert minden esetben, amikor kórokozóval találkozik, a szervezete ellenanyagokat termel, és ezzel erősíti saját immunrendszerét. Csak azzal kell vigyázni, hogy addig ne menjen iskolába, amíg egészen meg nem gyógyult. Ha azonban a gyermeknek gyakran van légcsőgyulladása vagy mandulagyulladása, tanácsos szakorvoshoz fordulni, hogy vizsgálja ki a kis beteget, és írja elő a megfelelő kezelést. A gyerekek immunrendszere még fejletlen, csak kb. tizenhárom éves korukban válik olyanná, mint a felnőtteké. A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, mennyire fontos az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás, a friss levegő, a mozgás és a test edzése. Arra azonban figyelni kell, hogy mindent testi-lelki állapotunknak megfelelően alkalmazzunk.
Mi gyengíti az immunrendszert?
Az antibiotikumok lefojtják az immunrendszert. Ha a beteg gyermek egymás után többféle antibiotikumot szed, immunrendszere már semmilyen védekezésre nem képes. A védekezőrendszer nemcsak hogy nem gyakorolja a védekezést, hiszen az antibiotikum elvégzi helyette a munkát, hanem az antibiotikumoknak olyan hatásuk is van, hogy nemcsak célirányosan, egy baktériumfajtára hatnak, hanem mellékhatásként a szervezet más sejtjeit is károsítják.
Nem szabad lebecsülni a megfázásokat. Mínusz öt fok alatt a kisgyermek orrát és száját sállal kell bekötni, ugyanis a hideg levegő megbénítja a légúti nyálkahártya apró csillóit, és ezáltal a légutak hajlamosak lesznek a fertőzésre. Nagyon igaz az a régi mondás is, hogy a lábunk mindig melegben legyen. A hideg láb hatására reflexszerűen összehúzódnak az orrnyálkahártya erei, és emiatt könnyebben benáthásodunk. A szabad levegőn való tartózkodás se mindig előnyös. A levegőben levő nagy mennyiségű szennyező anyag esetén helyesebb otthon vagy tornateremben tornászni. A gyerek védekezőrendszere ellen az a legnagyobb támadás, ha a szülők otthon a lakásban dohányoznak. A passzív dohányzás gyengíti a védekezőrendszert, főként a nyálkahártyákat. A dohányzó szülők gyerekei sokkal gyakrabban kapnak légcsőgyulladást és allergiát, mint a nem dohányzók gyerekei.
Veszélyeztetett csoportok
Mi a helyzet a felnőttekkel? A felnőtteknek elég, ha betartják a helyes életvitel szabályait. A fertőzésektől elsősorban a különféle betegségek miatt legyengült immunrendszerű embereknek kell félniük. Ilyenek például a cukorbetegek vagy a lábadozók, akik most vészeltek át valamilyen (antibiotikummal kezelt) betegséget, és természetesen a daganatos betegek, akiknek a szervezetét legyengítette a kemoterápia.
Az egyetlen betegség, amely tényleg legyengíti az immunrendszert, az az AIDS. A betegek kerüljék azokat a helyeket, ahol sok ember zsúfolódik össze, elsősorban a közlekedési eszközöket.
Erősítik az immunrendszert? Vagy mégsem?
Aloe vera
Ebben a növénykében számos vitamin, ásványi só, szénhidrát, enzim és aminosav található. Azt mondják róla, hogy 30 százalékkal lassítja az AIDS-vírus szaporodását, mivel aktivizálja a fertőzésre válaszoló immunreakciót. Egyéb kutatások azt mutatták, hogy lassítja a daganatok növekedését. Az immunológusok azonban nem tekintik százszázalékosan bizonyítottnak ezeket az állításokat, azt azonban elismerik, hogy az Aloe vera semmiképpen sem ártalmas.
Kapucinusvirág, zsálya, tömjén, menta, citromfű
Valamennyinek antibiotikus hatása van.
Imuregen
A gyártó közlése szerint ez a „garantáltan természetes készítmény” a szervezet helyett harcol a civilizációs ártalmak és a szabad gyökök ellen. Gyanús.
Echinacea
Arról vált híressé, hogy segíti az immunrendszer működését influenzajárvány esetén.
Sitake gomba
Minden kínai ételben megtalálható. Megköti a szervezetbe kerülő nehézfémeket, és működésre serkenti a védekezőrendszert.
Fokhagyma, vöröshagyma, torma
Nagyon egészségesek, főleg a bennük található vitaminoknak, ásványi anyagoknak és nyomelemeknek köszönhetően. Ráadásul természetes antibiotikumokat tartalmaznak, tehát elpusztítják a baktériumokat, vírusokat és penészgombákat.