Az utóbbi időben az Instagram és a TikTok legnagyobb sztárja a manószerű, gonoszkás mosolyú szőrmók, Labubu. A tartalomgyártók izgatottan csomagolják ki ezt a zsákbamacskaként beszerezhető figurát, a hírességek és az influenszerek pedig dizájnertáskáik ékeként viselik. De mi is ez a Labubu-mánia?
A Labubu többféle színben és méretben kapható manószerű baba nyuszifülekkel és hegyes fogú vigyorral. A figura, bár mostanában vált felkapottá, közel sem újkeltű jelenség. Megalkotója a hongkongi művész, Kasing Lung, aki 2015-ben hozta létre a Monsters (Szörnyek) című meséjéhez Labubu és barátai alakját.
„Az ott egy Labubu?” – kérdezte tőlem kíváncsiskodva az egyik barátnőm, miután letettem a székre a táskámat, a rajta lógó fehér kis plüssállatkára mutatva. „Jaj, nem, nem az” – válaszoltam meg mosolyogva a kérdést, hiszen messziről már én is hallottam hírét az új trendkiegészítőnek. Azt viszont nem sejtettem, hogy aznap összefutok még párszor Labubu barátunkkal.
Hazafelé úton ugyanis ismét eszembe jutott a torz mosolyú, bolyhos figura, s ahogy előretekintettem, egyszer csak mi kandikált ki a buszülés mögül? Nem más, mint egy Labubu himbálózott előttem az egyik utas táskájáról! Emlegetett szamár, futott végig a gondolat az agyamon, majd elővettem a telefonomat.
Ahogy lapozgattam az ismerőseim Instagram-történeteit, nem egy táskára, kulcscsomóra, sőt farmernadrágra aggatott, hegyes fogú kis szörny vigyorgott vissza rám pimaszul a fényképekről…
Labubu születése
Labubut 2015-ben alkotta meg Kasing Lung. A figura történetének kezdete azonban annak megálmodójának gyerekkoráig vezethető vissza. A művész 1972-ben született Hongkongban, fiatalkorát azonban Belgiumban töltötte. „Gyerekként szerettem mesekönyveket olvasni, és az ősi európai tündérlegendák nagy hatással voltak rám” – mondta egy interjújában. Koboldszerű lényeket rajzolt, és már nagyon korán eldöntötte, hogy a jövőben majd meséket fog illusztrálni. Felnőttként végül meg is valósította álmát, s Labubu, aki a Monsters című alkotásához tartozott, bár nem a legelső, de minden bizonnyal a legsikeresebb teremtménye lett.
Miért épp Labubu?
A mesében Labubu egy ránézésre kissé ijesztő, rosszindulatú kobold képében tűnik fel, ám hamar kiderül, hogy a kis lénynek hatalmas szíve van. Labubu mindig segíteni szeretne, szándéka azonban általában rosszul sül el. Kasing Lung olyan nevet szeretett volna választani karakterének, amely nem kapcsolódik semmilyen nyelvhez vagy kultúrához, mégis mindenki könnyedén ki tudja mondani. A Labubu név tehát nem rendelkezik jelentéssel, miképp maga a karakter sem kapott nemi jelleget, mindezt annak érdekében, hogy mindenki maga dönthesse el azt, hogy az ő Labubuja milyen nemű.
Úton a hírnév felé
Kasing Lung több, a Monsters szereplői köré épített kiállítást is szervezett, a látogatók többségét azonban főként Labubu karaktere érdekelte, ezért kérlelték a művészt, hogy kedvencük játékfiguraként is megjelenhessen. Kívánságuk 2019-ben teljesült, amikor is Lung összeállt a kínai Pop Mart játékgyártó céggel, és beindult a Labubuk zsákbamacskaként való forgalmazása, a cég pedig óriásit kaszált rajtuk. Így később, 2023-ban a figurák mellé kiadta az első labubus kulcstartó-kollekcióját is, amely világszerte szinte pillanatok alatt elfogyott. 2024-ben pedig a Pop Mart 1,8 milliárd dolláros bevételt könyvelhetett el magának, ami a duplája volt az előző évi adatoknak.
Kasing Lung a mai napig saját kezűleg rajzolja meg a figurákat, s minden sorozata más és más világot jelenít meg a fogyasztók számára, s mindegyiket másféle öltözetű Labubu képviseli. Van például mesevilág, kalózvilág vagy északi állatvilág... Lung szívesen kísérletezik a színekkel, ezért a pasztellárnyalatoktól kezdve az élénk, de ritkább Labubukig mindenféle színben és árnyalatban fellelhetőek.
Miért most?
A Labubu, bár nem új jelenség, mégis jelen pillanatban éli népszerűsége csúcsát, köszönhetően a labubus dizájnertáskákkal mutatkozó hírességeknek. Az első a sorban az óriási népszerűségnek örvendő koreai lánybanda, a Blackpink egyik tagja, Lisa volt. A divatikon ugyanis Instagram-sztorijában büszkélkedett követőinek a Louis Vuitton táskájára aggatott Labubu-figurájával.
Egyik interjújában pedig azt is elmesélte, hogy nagy rajongója Labubunak, s nem csupán az őt formázó kulcstartók, de a különféle színű és méretű Labubu-figurák és -plüssök is részei a gyűjteményének.
Lisa után pedig olyan sztárok is megjelentek a szörnyecskés táskákkal, mint Rihanna vagy Dua Lipa. Innentől pedig nem volt megállás, megszületett az év divatőrülete!
Labubu vagy Lafufu?
Labubut azonban hírneve ellenére – limitáltsága és exkluzivitása okán – nem is olyan egyszerű beszerezni... Legalábbis az eredeti gyártótól. Így a másodpiacon az eredeti ár sokszorosát is kicsengetik egy autentikus Labubuért. A hamisítók nem voltak hát restek pótolni a hiányt, mégpedig a fake, vagyis a hamis Labubuval, amely a Lafufu nevet kapta.
Lafufu pedig ugyanolyan népszerű lett, ha nem népszerűbb, mint az eredetije, hiszen könnyen és olcsón beszerezhető az AliExpress, az eBay vagy a Temu felületeinek jóvoltából. Lafufu rajongói szerint nem kínos a könnyebbik utat választani, az eredmény pedig ez esetben is egy cukin furcsa összhatás. Büszkén mutogatják hát Lafufu-gyűjteményeiket, és személyre szabják őket – kiegészítőket vesznek nekik, illetve befestik őket.
Az összes kapható Labubu figura
Az új moncsicsi
Labubu nem csupán külsejében, de sikerében is hasonló a 80-as évek slágeréhez, a cuki majmocskát megtestesítő babákhoz, a moncsicsikhez, amelyek hulláma nemrég ismét feltámadni látszott. Ma azonban itt vannak nekünk a Labubuk, amelyeket zsákbamacskaként árulnak, s amelyek – akár cukinak és divatosnak, akár ijesztőnek és ízléstelennek találjuk őket – feltüzelik a bennünk lakozó gyermek kíváncsiságát.