Bár az orvostudomány és az esztétikai gyógyászat már évtizedek óta használja a botulinumtoxint, vagyis a botoxot, még mindig értetlenség övezi, és számos féligazság kering róla. Ezek egyik része valamiféle irracionális félelemből, másik része a szakszerűtlen alkalmazásból vagy szerencsétlen véletlenekből táplálkozik.
Nézzük meg, melyek a leggyakoribb tévhitek, és hogyan tehetjük helyre őket!
„A botox megfoszt a saját arcodtól”
A helyesen alkalmazott botulinumtoxin úgy működik, mint egy célzott neuromodulátor: egy olyan vegyület, amely időlegesen ellazítja a célba vett izmokat. A korrekciós bőrgyógyászatban az arcon leginkább a mimikai ráncok eltüntetésére használják. Leggyakrabban a túlzott arcmimika okozza az ún. dinamikus ráncokat, például a két szemöldök között, a homlokon vagy a szem körül. A botoxos kezelés tehát nem az arckifejezés megváltoztatását célozza meg, hanem megelőzi az idővel állandó ráncokká váló dinamikus ráncok kialakulását. Gyakorlott szakember kezében a botulinumtoxin nem idéz elő arcmerevséget, csupán finoman fellazítja az adott arcizmot. Hatására az arc kipihentnek, üdének látszik. Más szavakkal a botox nem merevíti meg az arc izmait, hanem megelőzi, hogy az érzelmek kifejezése maradandó nyomokat hagyjon az arcon.
„A botox méreg, tehát veszélyes”
Igen, a botulinumtoxin idegméreg, amelyet a Clostridium botulinum nevű baktérium termel. A gyógyászatban azonban csak nagyon kicsi, pontosan meghatározott mennyiségeket használnak belőle, amelyeket a legszigorúbb klinikai vizsgálatoknak vetettek alá, és nagynevű gyógyszerkutató intézmények (EMA, FDA) szakemberei hagytak jóvá. A kígyómérget is halálosan veszélyesnek tartjuk, ugyanakkor a gyógyszergyártás ezt is ugyanúgy gyógyászati célokra használja, például magas vérnyomás vagy véralvadási rendellenességek esetén.
Megfelelő kezekben a botulinumtoxin alkalmazása is biztonságos. Tehát, amint Paracelsus (1493–1541), a modern farmakológia atyja is mondta: „A mennyiség teszi a mérget.” Minden szer méreg; csak a mennyiség mondja meg, hogy egy adott szer méregként vagy gyógyszerként hat-e.
A pontos adagolásnak és a helyi alkalmazásnak köszönhetően a botox nem terjed szét a testben, és nem is halmozódik fel. Az általános gyógyászatban és az esztétikai orvoslásban a legalaposabban megvizsgált szerek közé tartozik, és nemcsak a ráncok kisimítására használják fel, hanem a migrén gyógyításában, a tikkelés, a kóros izzadás, a fogcsikorgatás és izomgörcsök kezelésében is. Évente több mint 9 millió beavatkozást végeznek el a világon, elenyészően kevés mellékhatással.
„A botoxra rá lehet szokni, élethosszig kell használni”
Mindenkit megnyugtathatunk, hogy a botulinumtoxin nem okoz sem fizikai, sem lelki függőséget. Némi függőséget esetlegesen az okozhat, hogy megszokjuk a botoxinjekciók okozta pozitív következményeket. A kezelés eredménye két héten belül láthatóvá válik, de már néhány nap után is pihentebbnek, ragyogóbbnak látszik az arc. Ez a kellemes állapot három–hat hétig tart. Hatása ezután lassan eltűnik, és az arc izmai visszanyerik régi formájukat. Csak a pácienstől függ, hogy megmarad-e az egyszeri alkalmazásnál, vagy folytatja a kúrát. A kezelés befejezése után sem az arc izmai, sem a bőr nem válik petyhüdtté. Ellenkezőleg – a rendszeres kezelésnek megelőző hatása van, és megakadályozza a ráncok elmélyülését.
„A botox a negyveneseknek való”
Sok ember azt hiszi, hogy botox kizárólag a negyvenen felülieknek kell, akik fiatalabbnak akarnak látszani. A valóság sokkal bonyolultabb. A botulinumtoxin arra is szolgál, hogy megakadályozzuk a mély ráncok kialakulását. Ha valakinek erős az arcmimikája, akkor minél előbb használni kezdi a botoxot, annál kevesebb ránc lesz az arcán. Például a két szemöldök közötti haragránc egy húszévest is sokkal öregebbnek mutat. A botulinumtoxin nem függ a kortól, sem attól, hogy férfi vagy-e vagy nő az illető. A férfiak is egyre gyakrabban használják a botox előnyeit – főleg a mértéktelen izzadás megakadályozására. Botulinumtoxinnal akár kilencven százalékkal is csökkenthető a hónalj, a kéz és a láb izzadása.
„A botox kitölti a ráncokat”
Ez tévedés: a botulinumtoxin nem tölti ki a ráncokat, de nem is ez a célja. Az emberek gyakran összetévesztik a botoxot a hialuronsavas feltöltéssel. A botox nem növeli a tömeget; az arcizmok mozgását gátolja. Jó szakember kezében finoman kisimítja a bőrt, ezzel javítja az arckifejezést – például felemeli a száj két sarkát vagy megemeli a szemöldököt. Ezáltal megszűnik a szomorú, fáradt arckifejezés, helyette természetes hatású, nyugodt lesz.