Az oldás és kötés a kineziológiában a blokkok feloldását és az egyensúly helyreállítását jelenti. Mi mindenben lehet a kineziológia a segítségünkre? Interjúnkban erre a kérdésre keressük a választ.
Lengyel Linett (49, Nagyszarva) hét éve dolgozik kineziológusként. Naptára jó előre betelt, napközben alig akad egy szabad órája. Az egész környék ismeri és dicsérő szavakkal illeti. Hogyan került kapcsolatba a kineziológiával? – kérdezzük tőle először.
– A nagyobbik fiam köztünk aludt. Hiába költöztünk új házba és kapott új szobát, nem segített. Az egyik ismerősöm tanácsolta, hogy menjünk el kineziológushoz. Elég volt három alkalom, és a fiam a saját szobájában tért nyugovóra. A következő kérdésem már az volt, hogy el lehet-e sajátítani a módszert, amelyik ilyen gyorsan megoldotta a megoldhatatlant. Négy hónappal később már Budapesten tanultam.
– A fiadnak mi segített?
– A kineziológus anélkül, hogy bármit tudott volna rólunk, kitesztelte a gyerkőc karján, hol van az elakadás, és visszament egészen a születéséig. A fiam koraszülött volt, 24 óra elteltével mutatták csak meg. A szakember azt mondta: megingott a biztonságérzete, ki kellett oldani.
– Az is jöhet hozzád, aki fizikai tüneteket produkál, valamilyen betegséggel küzd?
– Igen. Fontos tudni, hogy ha gondunk-bajunk van, az kihat az életünkre. Megzavarhatja a munkánkat, befolyásolhatja a párkapcsolatunkat, de akár a sportteljesítményünket is. A testünk hihetetlenül okos, minden információt tárol rólunk. Olyan ez, mintha lefejtenénk a hagyma leveleit lassan, hogy eljussunk a tönkhöz, a gyökérproblémához. Van, akinél elsőre sikerül megtalálni, van, akinél több alkalomra van szükség. Mondok egy esetet. Volt egy srác, aki kétszer elbukott a sofőrvizsgán. Félt a kudarctól, bepánikolt, és elszúrta a vizsgát. Az oldás során visszamentünk 9-10 éves koráig, amikor is soha nem értette a matekot, és állandóan kudarcélménnyel szembesült. Akkoriban minden csütörtökön három matekórája volt egymás után. A tanár kihívta őt, és negyven percig csak ott állt a táblánál, és szégyellte magát. Mély gyökeret eresztett benne a kudarctól való félelem, nem akart soha életében ilyen kellemetlen helyzetbe kerülni. A következő alkalommal átment a vizsgán, mert feloldottuk a félelmét.
A gyógyítók köztünk élnek. A jó orvos általában együtt dolgozik a természetgyógyásszal, tud egy jó kineziológust vagy masszőrt, esetleg tud ajánlani valamilyen alternatív módszert; s nem csupán kémiai szerekkel segíti a betegét. Mi most a kineziológiát ajánljuk olvasóink figyelmébe, mely segítheti az oldást, az önismeretet és a gyógyulást.
– Milyen problémával keresnek meg a leggyakrabban?
– Inkább úgy fogalmaznék, hogy milyen érzésekkel. Van, aki azt mondja, azt se tudja, hol kezdje. Ilyenkor sorra vesszük az egyes életterületeket, átbeszéljük, hogy melyik a legstresszesebb, mikor érez félelmet, haragot, dühöt, csalódottságot. Otthon, a munkahelyén vagy a gyerekekkel vannak gondok? Ezt követően kezdjük csak a munkát. Manapság gyakori, hogy a gyerek a tünethordozó. Jelentkezhet nála vizelési inger, székletvisszatartás, szomorúság, dühkitörés. Legutóbb megkérdeztem az egyik anyukától, akinek a gyereke nem hajlandó kakilni, hogy mi az, amit nem tud elengedni. Először azt mondta, nincs ilyen. Később elgondolkozott, és rájött, hogy egyik volt kolléganőjének nem tud megbocsátani. Ahogy hangosan kimondta, hogy elengedi a régi sérelmét és megbocsát, reggelre megérkezett a várva várt csomag a fiától.
– A pisilési inger mire vezethető vissza?
– Sok esetben a nők nem tudják megélni az anyai minőségüket, mert a nagymama mindenbe beleszól, vagy a férj dirigál otthon mindenben. Amennyiben az anya nem tudja megvédeni magát, kijelölni a saját határait, a helyzet a gyerekben is leképeződik.
– Honnan származik a kineziológia? Ugye a kínai medicina mondja, hogy a test a lélek tünethordozója.
– Mi is az akupunktúrás pontokkal dolgozunk sokszor. Dr. George Goodheart amerikai kiropraktőr volt az, aki rájött, hogy az izmok kapcsolatban állnak a meridiánokkal. (*A meridiánok a kínai orvoslásban az energiapályákat jelentik, melyeken keresztül az energia, a csi áramlik.) Foglalkozott a kínai gyógyászattal is, és rájött, hogy az energiapályák, vagyis a meridiánok kapcsolatban vannak az izmokkal. Egyszerűsítve: a kineziológus az izmokon keresztül teszteli az energiapályák blokkjait. Épp ma volt egy kliensem, akitől két hete kaptam az örömhírt, hogy az összes áttét eltűnt a májából. Novemberben kezdtünk el együtt dolgozni, akkor sajnos már az egyik mellét a rákos daganat miatt eltávolították, majd januárban diagnosztizálták az áttéteket a máján. A hagyományos kínai orvoslás szerint a májmeridián a dühhel, a haraggal és a frusztrációval kapcsolódik. Megkérdeztem a páciensemtől, van-e benne düh és harag. „Persze!” – vágta rá. Sorban oldani kezdtük ezeket; mára papírja van arról, hogy a májáttétek eltűntek.
– Ez szinte hihetetlen!
– Ugyanígy reagált az orvosa is. Csomai Zita mondja – aki orvos, természetgyógyász, és számos könyvet írt a témáról –, hogy nem minden betegség gyógyítható, ugyanakkor minden betegség mögött fellelhető valamilyen lelki komponens; és ezeken is dolgozni kell. Könyveiben arra hoz példákat, hogy amíg nem sikerül feloldani a lelki blokkokat, addig vissza-visszaüt a betegség.
Lengyel Linett (49) második fia születése után fordult a természetgyógyászat irányába. Először reikivel kezdett foglalkozni, majd 2015-ben elvégezte az egészségügyi és természetgyógyászati alapmodult, illetve fitoterápiát (gyógynövények ismerete és használata), reflexológiát, akupresszúrát, fülakupunktúrás addiktológiát és Bach-virágterápiát tanult. A kineziológiai ágak, melyeket használ: One Brain, Touch for Health, Stress Release, Brain Gym, agyformatálás, LEAP agyintegráció, SIPS. Családjával Nagyszarván él. A mai napig képezi magát. Hajtja a tudásvágy.
– Hogyan történik a varázslat? A kineziológia oldásokkal és kötésekkel dolgozik. Mit jelent az oldás a gyakorlatban?
– Az oldás, ugye, azt jelenti, hogy a blokk felszabadul, kioldódik. A varázslat a masszázságyon történik: a páciens az ágyra fekszik, én pedig izmokat tesztelek különböző pozíciókban. Röviden ezt jelenti az oldás, amely másfél, két órát vehet igénybe. A korrekciók beindítják a szervezet öngyógyító mechanizmusát.
– Mit érez közben az ember?
– Mindenki mást. Van, aki sír, van, aki felsóhajt: De jó! Végre! Olyan is akad, aki elfárad, elálmosodik, mert lepottyant róla a stressz. A feszültséget kioldottuk, s ő végre nyugodtan megpihenhet.
– Mi mindenre alkalmazható a módszer?
– Az élet minden területén használható. Mindenkinek ajánlott: leendő anyukáknak, gyerekeknek, tinédzsereknek, nőknek, férfiaknak, szorongással vagy betegséggel küzdőknek, de akár sportolóknak is. A mai gyerekek tanulási nehézségekkel küzdenek. Erre kiváló a Brain Gym módszer, amelynek célja az írás, az olvasás, a számolás és más tanulási feladatok stresszmentesítése. Sok tünetet a félelem táplál, a gyerek befelé fordul, de gondot okozhatnak a korábbi, múltban elszenvedett traumák is. Egyre több gyerek szorong attól, hogy ki kell mennie felelni a táblához, és mindenki rá figyel. Előjön a szorító mellkas érzése, szaporává válik a pulzus. Sokszor már egy tollbamondás miatt is pánikolnak. Olyan is van, aki otthon megtanulja a leckét, de a tábla előtt vagy az írásbelin mindent elfelejt. Ezeket a blokkokat szépen ki tudjuk oldani a kineziológia segítségével.
– Említetted a leendő anyukákat. A meddőségen is segíthet az oldás, az elengedés?
– Elmesélek egy sikersztorit a sok közül. A hölgy nem tudott teherbe esni, mert olyan hormont termelt a teste, amellyel a párja spermáit annullálta. Az oldás során visszamentünk a múltba. Huszonhárom éves korában úgy érezte, megtalálta élete szerelmét, akivel családot szeretett volna alapítani. Élete párjaként tekintett rá, ám a férfi nem szeretett volna családot, megcsalta, elhagyta. A hölgy nagyot csalódott, haragudott szinte minden férfira. Szépen lassan kioldottuk ezt az elutasítást, majd a kezelés után négy héttel két csík jelent meg a terhességi teszten.
A mai világ nagyon nehéz. HR-esek mondják, hogy egyre nehezebb az emberekkel, sokan már nem is tudnak rendesen dolgozni, jó munkát végezni, annyi mentális – lelki, testi, érzelmi – problémával küszködnek. Ott tartunk, hogy aki nem kezd utánajárni annak, hogy ki ő, mi ő, mit szeret, mit nem szeret, ki bántja vagy bántotta, illetve hogyan érezhetné jobban magát a bőrében, az megakad valahol félúton. A mai ember nem élhet csak úgy bele a világba, dolgoznia kell magán.
– Mindenki el meri mondani a félelmeit?
– A férfiakra mondják, hogy nehezebb esetek, pedig sokszor hamarabb megnyílnak, mint a nők. Volt egy hölgy, aki elhozta a férjét, hogy ő is megtapasztalja a wow-hatást. Eljött a férj, és két mondat után zokogni kezdett. Majd elnézést kért, hogy ő nem éppen egy sírós típus, fogalma sincs, hogy mi történik vele. Mindig van kéznél papír zsebkendő.
– Az izomtesztelésen kívül mivel gyógyítasz még?
– Ha valaki vevő rá, és fogyaszt gyógynövényt, annak teakeveréket adok. Aki nem teázik, annak a Bach-virágterápiát ajánlom. A növények virágaiból készült esszencia közvetlenül hat a lelkiállapotunkra. A 38 darab magas rezgésű virág segít meglelni a békét önmagunkban.
– Nagyon sok képzést tudhatsz magad mögött. Egyet használsz – vagy kombinálod őket?
– Az a jó, hogy ezek külön-külön is megállják a helyüket, de jól is kombinálhatóak. Én a gyógyítást mindig egyénre szabom. Minél több fiókom van, annál könnyebb belőlük dolgozni. Ráadásul mind mások vagyunk, más-más terheket cipelünk.
– A kineziológusnak is vannak elakadásai?
– Igen, hisz emberből vagyok. Ez egy mostani történet, nemrég volt a fiam szavalóversenye, aki maga kérte: „Anya, ugye keverünk virágterápiás cseppeket, hogy jól menjen a vers?”
– Mára mintha feloldódni látszana az orvos kontra természetgyógyász ellentét. Hogy látod?
– Szerencsére egyre több a jó példa. Személy szerint úgy gondolom, hogy a pszichológus és a kineziológus, illetve az orvos és a kineziológus remekül együtt tudnak működni. Az egyik doktornő direkt Bach-terápiára küldte hozzám a pácienseit. Ha az ember saját magán és a környezetén is látja a pozitív változást, az bizonyítja, hogy a módszer igenis működik. Kell ennél több? Kétlem.
Két eset, amelyik kiabál
Zsuzsa legidősebb testvér volt, még született három testvére. Szülei mindig rábízták a kicsik pesztrálását, mert ők sokat dolgoztak, de Zsuzsa annyira megutálta azt, hogy mindig valakit etetni, altatni, tanítani kell, hogy mindig azt mondogatta: „Nekem aztán nem lesz gyerekem.” Mikor később férjhez ment, nem tudott teherbe esni, pedig minden rendben volt vele. Mikor aztán elmesélte egy természetgyógyásznak a gyermekkorát, számára is kiderült, hogy reflexszerű mondataival szinte leblokkolta a termékenységét. Az oldás segített, nemsokára teherbe esett.
Kati karambolozott a barátjával, baja nem történt, de nagyon megijedt, mert úgy szedték ki őket a totálkáros autóból.
Utána többször elájult a munkahelyén, nem tudta, hogy mi van vele. Egyik munkatársa aztán elküldte egy kineziológushoz, aki kioldotta izmaiból a görcsös ijedelmet, melyet a baleset okozott.
Görcsös és fáj
A kineziológia gyökereit dr. George Goodheart rakta le. A kiropraktikában azt az izmot kezelik, amelyik görcsös és fáj. (*A kiropraktika a hátgerinccel, a végtagokkal, merevséggel, ízületi problémákkal foglalkozik.) Dr. Goodheart azonban azt tapasztalta, ha így jár el, akkor a beteg visszajön ugyanazzal a bajjal. Rájött, ha kimasszírozza a görcsöt az izomból, azzal a megnyúlt izompár csak megerősödik. Az volt a felfedezése, hogy ezen a gyenge izompáron kell dolgozni, s ha ezt visszaállítjuk, akkor a görcsös párját „ki fogja húzni”.
Foglalkozott kínai gyógyászattal is, s rájött, hogy a meridiánok kapcsolatban vannak az izmokkal. A meridiánokon folyó életenergia blokkolódását vagy pangását a hozzárendelt izmokon keresztül tudjuk vizsgálni. Kitapasztalta, hogyan vannak összefüggésben az izmok, a meridiánok és reflexpontok (melyek masszírozásával befolyásolhatjuk a belső szerveinket). A végén pedig kidolgozta az alkalmazott kineziológia alapjait.