Soha nem érdekelt semmilyen, egészségesnek hirdetett csodadiéta, fogyókúrára sem szorultam soha (a vékony csontúak táborát gyarapítom), de mikor a kollégám a kezembe nyomta Szendi Gábor könyvét, megváltozott a véleményem. Végre választ kaptam azokra a kérdéseimre, amelyekre az orvos csupán azt szokta volt mondogatni: „Hát ezt nem lehet pontosan tudni.“

Azzal bizonyára mindenki tisztában van, hogy ha szűrővizsgálatokra járunk, még nem előzzük meg a betegségeket. Szendi Gáborral együtt vallom, hogy a paleolit étrenddel viszont rengeteget tehetünk egészségünk érdekében. Nézzünk pár liszt-, tej-, cukor-, rizs- és burgonyamentes receptet!

paleolit-kezdo_0.jpg
(Kép forrása: health.howstuffworks.com)

HÚSGOMBÓCLEVES

Hozzávalók:

10 dkg füstölt szalonna
2 fej vöröshagyma
2 db paradicsom
1 db paprika
fokhagyma
pirospaprika
só,
bors
majoránna, bazsalikom
2 dl tejföl

Hozzávalók a húsgombóchoz:

40 dkg darált hús
2 db tojás
só, bors, ételízesítő

Elkészítés:

A füstölt szalonnát kiolvasztjuk, rárakjuk a hagymát, megfonnyasztjuk, majd hozzáadjuk a fokhagymát, a paprikát és a paradicsomot, aztán az egészet egy kicsit pároljuk. Utána hozzáadjuk a fűszereket, felöntjük egy kevés vízzel, és puhára főzzük. Amikor minden megpuhult, akkor felöntjük annyi vízzel, amennyi levest szeretnénk, majd felforraljuk. Amíg felforr, elkészítjük a húsgombócokat. A hozzávalókat összegyúrjuk, majd a diónyi nagyságúra szaggatott gombócokat a gyöngyözve forró levesben lassan megfőzzük. Miután megfőttek, beletesszük a levesbe a tejfölt.

paleolit-husgombocleves.jpg
(Kép forrása: streetkitchen.hu)

BROKKOLILEVES

Hozzávalók:

50 dkg brokkoli
1 közepes nagyságú sárgarépa
1 Encián sajt
őrölt bors
2 gerezd fokhagyma
Vegeta, bazsalikom
citromlé, borsikafű

Elkészítés:

A brokkolirózsák szárát apróra vágjuk, és kb. 1 l borsos, vegetás vízben felforraljuk. Forrás után lassú tűzön kb. 3/4 órát főzzük, míg teljesen szétfő. Beletesszük a brokkolirózsákat és a lereszelt sárgarépát. Ha ezek megpuhultak, belereszeljük az Enciánt. Gyakori keverés mellett hagyjuk egyet forrni, majd egy kevés bazsalikommal, pár csepp citromlével és borsikafűvel ízesítjük.

paleolit-brokkolikremleves.jpg

RAKOTT KEL

Hozzávalók:

1 közepes nagyságú kel
1 db hagyma
40 dkg darált hús
20 dkg húsos szalonna
6 db tojás
1 gerezd fokhagyma
15 dkg kemény sajt
bors, Vegeta, olívaolaj

Elkészítés:

A kelt leveleire szedjük, a belső tömör részét négy részre vágjuk, kicsutkázzuk, és alaposan megmosva kb. 5 percig sós vízben előfőzzük. A tojásokat keményre főzzük. A felszeletelt szalonnát enyhén megpirítjuk, majd kiszedjük a serpenyőből. A fennmaradt zsírban az apróra metélt hagymát megfonnyasztjuk, hozzáadjuk a darált húst, majd borssal, Vegetával, áttört fokhagymával ízesítve kicsit átsütjük.

A jénai tál aljára öntünk egy evőkanálnyi olívaolajat, és az egyben hagyott kellevelekkel körbe kibéleljük. 

Az elkészített hozzávalók felét rétegekben belerakjuk: a darált húst, a kockára metélt tojásokat, a kiolvasztott szalonnát, a kb. 1 cm vastagságúra metélt belső kelleveleket, majd fölé a reszelt sajtot. Ezt még egyszer megismételjük, majd az egészet befedjük a megmaradt egész kellevelekkel. Egy kevés olívaolajat locsolunk a tetejére, majd addig sütjük, míg a felső kellevelek picit barnulni nem kezdenek.

paleolit-rakott-kel.jpg

DIÓVAL ÉS SAJTTAL SÜLT BROKKOLI

Hozzávalók:

1 közepes nagyságú brokkoli (kb. 50 dkg)
10 dkg durvára őrölt dió
1 teáskanál szárított, aprított zsályalevél
1 jókora csipet
kb. 10 dkg ementáli sajt (ízléstől függően bármely jól olvadó sajttal helyettesíthető)
2 evőkanál olívaolaj
1 gerezd átpréselt fokhagyma

Elkészítés:

A brokkolit alaposan megtisztítjuk, és nagyobb rózsákra szedjük. A rózsákat felvágjuk, és kb. 10 percig, forrásban lévő sós vízben puhítjuk, majd leszűrjük, és hideg vízben lehűtjük. Az öntethez a diót, a fokhagymát, a sót, a zsályát és a borsot nejlonzacskóba szórjuk, hozzáadjuk az olívaolajat, majd az egészet jól összerázzuk, végül beleszórjuk a brokkolit.

Alaposan összekeverjük, hogy a diós keverék jól bevonja a zöldséget, majd egy sütőtálba öntjük, és 180 fokra előmelegített sütőbe tesszük. Kb. 10 percnyi sütés után a finomra reszelt sajttal meghintjük, még 10-15 percig sütjük, amíg a sajt szépen ráolvad, a brokkolirózsák pedig még roppanósak maradnak. Tálalás előtt egy-egy tojásból omlettet készítünk, és ezzel kínáljuk.

paleolit-dioval-sajttal-sutott-brokkoli.jpg
(Kép forrása: femina.hu)

TÖLTÖTT FASÍRT

Hozzávalók: 

40 dkg darált hús
1 nagyobb fej hagyma
2 db tojás
15 dkg kemény sajt
25 dkg vékonyra szeletelt sonka
bors, Vegeta
fokhagyma, olívaolaj

Elkészítés:

A darált húst a két nyers tojással, az áttört fokhagymával, az apróra metélt hagymával, borssal és Vegetával alaposan eldolgozzuk. Levágunk kb. 30 cm alufóliát, megkenjük olívaolajjal, és egyenletesen ráterítjük a húsmasszát. A hús fölé egy sor szeletelt sonkát rakunk, majd rászórjuk a lereszelt sajtot. Felgöngyöljük, akár a rétest, a két végén a fóliát visszatűrjük, hogy sütéskor a massza ne folyhasson ki, és 180 fokon kb. fél órán át sütjük. Ha kihűlt, eltávolítjuk a fóliát, és a fasírtot szeletelve tálaljuk. Hidegen és melegítve is roppant finom.

paleolit-toltott-fasirt.jpg

PÉCSI MOGYORÓS SZELETEK

Hozzávalók:

15 dkg pörkölt, finomra darált mogyoró
5 db tojás
20 dkg nyírfacukor
10 dkg vaj
1 dl erős feketekávé

Elkészítés:

A darált mogyorót 5 tojás fehérjének habjával és 10 dkg nyírfacukorral összekeverjük. Zsírozott tepsiben, lassú tűzön világosra sütjük, majd még melegen négyfelé vágjuk, és az alább leírt krémmel megkenve helyezzük egymásra.

Krém elkészítés:

3 tojássárgáját 10 dkg nyírfacukorral, 1 dl erős feketekávéval és egy kevés vaníliával gőzön sűrű krémmé főzünk majd miután kihűlt, 10 dkg vajat keverünk hozzá.

paleolit-mogyoros-szelet.jpg
(Kép forrása: blikk.hu)

GLUTÉNMENTES CSOKITORTA EPERREL

Hozzávalók:

6 db tojás
10 dkg nyírfacukor
30 dkg keserű csokoládé
2 dl tejföl
csipet
2 dl tejszín
eper a díszítéshez

Elkészítés:

A 6 tojásfehérjét a sóval és a cukorral kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a tojások sárgáját. A csokoládét gőz felett felolvasztjuk, a tejföllel simára keverjük, majd óvatosan hozzáadjuk a felvert tojásokat. A masszát sütőpapírral kibélelt, kapcsos tortaformába öntjük, a formát kívülről bevonjuk alufóliával, majd beletesszük egy forró vízzel félig megtöltött tepsibe, és a tortát sütőben 200 fokon 60 percig sütjük. A sütőből kivéve a tészta összeesik, kissé lapos lesz. Miután kihűlt, a tetejére tejszínhabot kenünk, és eperrel díszítjük.

paleolit-csokitorta.jpg

minden_reggel_ujno.sk_273.png

–varga–
Cookies