Szinte nincs olyan ember, aki ne szeretné a pudingot: legyen szó gyümölcsösről, csokisról, vaníliásról vagy karamellásról, nem létezik olyan helyzet, amikor vissza lehetne utasítani ezt a desszertet.

Most Czucz Péter kreatív séf árulja el nekünk, mi a véleménye a zacskós pudingporokról, illetve hogyan vágjunk bele a házi pudingkészítésbe.

puding-probaja-vaniliapuding-belso.jpg
(© streetkitchen.hu)

Honnan ered a puding?

Ezt a gasztronómiát kutatóknak egyelőre sajnos nem sikerült megfejteniük, az azonban bizonyos, hogy országonként rendkívül eltérő süteményeket, desszerteket nevezünk pudingnak.

Az angolok általában marhahúsból, zsemlemorzsából, tojásból és fűszerekből készítették a pudingot, de ismertek például a francia crème caramel és a holland vla is, amelyek hasonló textúrájúak és ízűek, ám más hozzávalókból készülnek.

Az indiai kheer tulajdonképpen egy rizspuding, amely édesítőszerrel, tejjel és fűszerekkel készül, és gyakran díszítik mandulával vagy más diófélékkel.

A skótok készítette clootie pudingban szárított gyümölcsöket, szilvalekvárt, tojást és lisztet használnak, és hagyományosan gézanyagban főzik; a brazíliai brigadeiro pudingot pedig édesített kókuszreszelékkel, tejjel és kakaóval készítik, és kis golyókká formálják.

Ezek a különleges pudingok az ízesítés, a textúra és a hozzávalók tekintetében is eltérnek egymástól. De jó példa még az ázsiai duriánpuding, melynek a durián nevű gyümölcs az alapja; a spanyol tocino de cielo, amely tojássárgájából és cukorból készül, illetve a mexikói flan, amely karamellöntetet és vaníliás pudingot tartalmaz.

puding-probaja-clootie.jpg
Hagyományos skót clootie (© The Spruce Eats / Cara Cormack)

Hogyan válasszunk zacskós pudingot?

– Egy profi konyhán alapvetően nem nagyon használunk zacskós pudingot, mivel többnyire mi készítjük el házilag – kezdi Czucz Péter. – Persze ez nem azt jelenti, hogy néha ne tálalnánk fel ilyeneket, csupán házilag készítve jobb minőséget érhetünk el. Érdemes például olyan termékeket választani, melyekbe nem vizet, hanem tejet kell tenni. Ilyenkor ugyanis a termékben még nincs benne a tejpor, vagyis játszhatunk azzal is, hogy laktózmentesen, zsírosabb vagy zsírszegényebb, esetleg növényi tejjel készítjük el. Az ízesítés pedig csak rajtunk múlik: használhatunk kikapart vaníliarudat, olvasztott csokoládét, idénygyümölcsöket vagy karamellát is!

czucz-peter.jpg
Czucz Péter kreatív séf

HÁZI VANÍLIAPUDING

Hozzávalók:

6 zacskó vaníliás cukor vagy 2-3 vaníliarúd kikapart belseje
6 darab tojássárgája
15 dkg cukor
9 dkg keményítő
3 ek. vaj
másfél liter tej

Elkészítés:

Egy lábasban keverjük össze a cukrot, a vaníliás cukrot és a keményítőt a tojássárgájával, majd folyamatosan kevergetve öntsük hozzá a tejet is. Tegyük fel a tűzhelyre, adjuk hozzá a vajat, majd közepes láng felett kavarjuk, amíg be nem sűrűsödik. Várjuk meg, amíg felforr, keverjük meg alaposan, majd tegyük tálkákba, és ha kihűlt, a hűtőbe.

Ha különlegesebb állagot szeretnénk elérni, keverjük össze ugyanígy a masszát, egy tepsibe öntsünk vizet, állítsuk bele a poharakba töltött pudingokat, majd 180 fokon, a poharak nagyságától függően, 8-12 perc alatt gőzöljük fel.

puding-probaja-kukkonia.jpg
Ha zacskós pudingra esne a választásunk, keressük a hazai Kukkonia termékeket! Elérhetők a www.kukkoniashop.sk oldalon!

PUDINGOS KRÁTERSZELET

Hozzávalók a pudinghoz:

800 ml tej
80 g vaníliás pudingpor (2 tasak)
50 g cukor

Hozzávalók a tésztához:

5 darab tojás
180 g cukor
100 ml tej
200 ml olaj
20 g kakaópor
250 g liszt
12 g sütőpor

A tetejére:

200 g tejföl
10 g vaníliás cukor
30 g cukor

puding-probaja-vaniliapuding-kraterszelet.jpg
(© streetkitchen.hu)

Elkészítés:

A tejben elkeverjük a pudingport és a cukrot, majd közepes láng felett kevergetve pudingot főzünk belőle. Ha kész, félrerakjuk hűlni.

A tésztához szétválasztjuk a tojásokat. A fehérjét a cukor felével habbá verjük, a sárgáját pedig a cukor másik felével habosítjuk, majd beletesszük a tejet és az olajat is. A kakaóport, a lisztet és a sütőport összekeverjük, a sárgájás részhez adjuk, majd fellazítjuk a fehérjehab felével. Végül óvatosan beleforgatjuk a hab másik felét is.

A tésztát egy tepsibe simítjuk, és foltokban belerakjuk a vaníliapudingot. 175 fokra előmelegített sütőbe toljuk, és 35-40 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, hogy megsült-e, majd még melegen rákenjük a kétféle cukorral elkevert tejfölt.

elofizetes_uj_no.png

Slávik-Varga Virág
Cookies