Kiskertünkben számos fűszernövényt és salátafélét termeszthetünk. Nézzünk kissé távolabbra, és ismerjük meg a mostanában hódító növényeket, valamint a jól ismert levelesek új felhasználási módjait.

Megismerőutunkon két segítőnk is akadt: Dobay Gergely kertész, aki a növények termesztéséről és tulajdonságairól mesél nekünk, Czucz Péter mesterséf pedig ezek felhasználási módjait osztotta meg velünk.

salatamix_kezdo.jpg

Csípős ázsiai salátamix

Eleddig nem túl ismert salátaféléről van szó, melynek kimondottan csípős mustáríze van, így önmagában nem érdemes fogyasztani. Általában salátamixekbe keverik, de egy-egy levele hamburgerbe vagy éppen wasabiszerű szószként felhasználva mártogatósként is fogyasztható.

salatamix-csipos-azsiai.jpg
Csípős ázsiai salátamix

Mizuna, mizuma, sárkányfogó saláta

A mizuna a japán konyhában lett igazán népszerű alapanyag, azonban eredete egészen Kínáig vezethető vissza. Tulajdonképpen a mustár nemesített változata, melyet nem a magjáért, hanem a leveléért termesztenek. Rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag növény, melynek borsos, nem túl tolakodó ízét az ázsiai konyhában főleg levesekben és salátamixekben használják előszeretettel.

Fóliába ültetve akár februárban is elvethetjük, azonban vigyázzunk vele: meleg hatására nagyon gyorsan felmagzik, s levelei ekkor már nem fogyaszthatók.

Különleges formájú, apró levelű kis saláta, melyet friss köretekbe bátran használhatunk. Mivel karakteres ízzel nem rendelkezik, ezért főleg a leveles saláták kiegészítőjeként vagy díszítésként tudjuk hasznosítani.

salatamix-mizuma.jpg
A sárkányfogó saláta

Újhagyma

Újhagymát szinte minden háztartásban, kertben találunk. A konyhában is rengeteg helyen használhatjuk – mindenféle ételt felfrissít. Használhatjuk leveles saláták, húsok mellé – így elkerülve a kellemetlenül erős hagymaízt is. A séf tippje: hétfőn, a húsleves visszamelegítésekor bátran vágjunk friss újhagymát a levesbe – így visszakapjuk a hosszú főzés miatt elvesztett friss, zöldséges ízt.

salatamix-ujhagyma.jpg
Újhagyma

Kakukkfű

Szintén nem túl igényes fűszernövény, mely a Kárpát-medencében nagyon régóta megtalálható. Kertünkbe akkor ültessük, ha már biztosak vagyunk benne, hogy nem lesznek talaj menti fagyok. Szárát frissen és szárítva is fogyaszthatjuk, jellegzetes íze főleg húsok ízesítésére szolgál. Bár fűszerkeverékekben sok helyen megtalálhatjuk, mostanában divatba jött kézműves szörpökbeli felhasználása is.

salatamix-kakukkfu.jpg
Kakukkfű

KAKUKKFÜVES LIMONÁDÉZSELÉ

Hozzávalók:

1 dl citromlé
0,5 dl narancslé
3,5 dl víz
10 dkg cukor
2 szál kakukkfű
6 db lapzselatin

Elkészítés:

A citromok és a narancs levét felforraljuk a vízzel és cukorral, valamint a kakukkfűvel. Közben a zselatinlapokat beáztatjuk hideg vízbe, a forró limonádét levesszük a tűzről, és feloldjuk benne a zselatint. Sütőformába öntjük, majd hagyjuk kihűlni, és a hűtőben teljesen megdermesztjük. Ha már eléggé megkocsonyásodott, a formát egy percre egy kevés meleg vízbe állítjuk, majd kiborítjuk a zselét, és felkockázzuk.

salatamix-limonade-zsele.jpg
(© Stacy Newgent)

Mángold

A mángoldot tavasszal, március környékén lehet ültetni a kertbe, s mivel leveleit és szárát fogyasztjuk, jó idő esetén már 2-3 hét elteltével le is szüretelhetjük. Érdekes, hogy termesztése nagyon régóta jellemző vidékünkre – a Kárpát-medencében a 17. század óta megtalálható. Igénytelen és bőven termő növényről van szó, amely a magyar étkezésben nagyon fontos szerepet játszott, s csak az utóbbi száz évben kopott ki a köztudatból. Kevés kártevője van, így a sárga, fehér, pirosas és zöldes erezetű növény kiskertünk és salátáink ékes dísze lehet.

salatamix-feher-mangold.jpg
Fehér mángold

A mángold viszonylag új alapanyag a konyhatechnikai felhasználásban. A céklával és a répafélékkel áll közeli rokonságban.

Felhasználását érdemes kétfelé választani: fiatal, zsenge növényként nyersen is tökéletesen használható friss salátákban, azonban érett korában külön kell dolgozni a levelével és a szárával. Ha viszonylag késői fázisában használjuk fel, keserű ízét elvehetjük azzal, ha az első blansírozóvizet leöntjük róla, és friss sós vízben folytatjuk a feldolgozását.

A spenóthoz és sóskához hasonlóan készülhet belőle klasszikus főzelék, de sóval, borssal és fokhagymával grillezve meleg, mégis friss köretet kaphatunk belőle.

A szárát a rebarbarához hasonlóan meghámozzuk, sós vízben kissé roppanósra főzzük, majd grillezhetjük, és vajmártásba tehetjük. Fontos megjegyezni, hogy önmagában nincs elég karakteres íze, így a könnyed fűszerezés mindenképpen szükséges hozzá.

salatamix-piros-mangold.jpg
Piros mángold

MÁNGOLDSALÁTA VAJMÁRTÁSBAN

Hozzávalók:

mángoldlevelek
víz

cukor
vaj
citromlé

Elkészítés:

A mángold leveleit leszedjük a száráról és meghámozzuk. Enyhén sós, kissé cukros, forrásban lévő vízben előfőzzük, majd folyó hideg víz alatt lehűtjük a leveleket. Egy serpenyőbe olívaolajat locsolunk, rátesszük a mángoldot, a főzővíz levéből is hozzáadunk egy keveset, majd egy kocka hideg vajjal besűrítjük a mártást. Ha szeretjük, pikánsabbá tehetjük egy kevés citromlével vagy frissen őrölt borssal, és máris kitűnő köretet kapunk halakhoz, fehér húsokhoz.

salatamix-mangold-salata.jpg
(© ketomix.hu)

Menta

A menta karakteres ízű, gyakran használt fűszernövény. Április környékén már ültethetjük, azonban vigyázzunk vele, mert agresszívan terjed. Különösebb gondoskodást nem igényel, akár cserépben is nevelhetjük. Érdekesség, hogy léteznek ananász-, alma-, eper- és csokoládéillatú nemesített egyedek is! A menta illatáért felelős vegyületek ugyanis rendkívül változékonyak, s így az évek során türelmesen szaglászó nemesítők különleges mentákat is szaporítani tudtak.

A menta a konyhában a különböző borsófélék tökéletes kiegészítője, a húsok tekintetében pedig a bárány is mesterien passzítható hozzá.

A sokféleképpen elkészíthető comb mellé például mentából, snidlingből és fokhagymából kevert fűszer készíthető, ami kidomborítja a bárány jellegzetes ízét. A nyári könnyed piskótás sütemények tésztájába nagyon finomra porítva is keverhető, de a fagylaltkelyheken is klasszikus díszítőelem lehet.

salatamix-menta.jpg
Menta

MENTÁS-TÁRKONYOS SZÖRP

Hozzávalók:

2 l víz
1 kg cukor
menta
tárkony
citrom
citromsav

Elkészítés:

A vízből és a cukorból szirupot készítünk: nagyjából 15 percen keresztül összefőzzük, hozzáadunk egy kanál citromsavat, esetleg vékony citromszeleteket. A tárkony szálait nagyon kíméletesen, gyengéden leturmixoljuk, végül hozzáadjuk az apróra vágott mentaleveleket. Nagyjából 1 órán keresztül állni hagyjuk, és szódavízzel, friss lime levével szörpöt készítünk belőlük. (A tárkony könnyen elszíneződik, így érdemes egy napon belül elfogyasztani a szörpöt.)

salatamix-mentas-limonade.jpg

elofizetes_uj_no.png

Slávik-Varga Virág
Cookies