Mi történik a színfalak mögött? Hogyan lesz színpadkész egy darab, mi zajlik közben a háttérben? Képriportunkban ennek jártunk utána.
Képeink a Tündér Lala mesedarab próbáin készültek a Komáromi Jókai Színházban. (Fotó: Dömötör Ede)
Olvasópróba
Az egész egy nagy asztalnál kezdődik, ahol az alkotók a szövegkönyv fölé görnyednek: ez az olvasópróba. A rendező (gyakran a dramaturggal vállvetve) felvázolja a kollégáknak, hogy miért választotta épp ezt a darabot, mit akar vele mondani, és az elképzeléseit miképp szeretné megvalósítani.
Ugyancsak az első napon a látványtervezők már bemutatják a díszlet- és jelmezterveket, melyeket a rendezővel való előzetes egyeztetés alapján készítettek.
Később a próbafolyamat során – amikor a színészek még utcai ruhában próbálnak a csupasz színpadon, a rendező pedig az üres nézőtérről instruálja őket – a tervezők a háttérben egyeztetnek.
Elmondják a technikai és gazdasági személyzetnek, mire lesz szükségük, mi mennyibe fog kerülni. Sokszor a régi előadások megmaradt díszleteit vagy jelmezeit is újrahasznosítják – ilyenkor az is kiderül, mennyi ideig tart majd összeszerelni a díszletet, illetve megvarrni a jelmezeket.
Gyor öltözés stb.
Semmi nem megy persze egyszerűen. Van, hogy a jelmez túl bonyolult, és a színész nem tudja egyedül felvenni, vagy a darab alatt gyorsöltözése lesz (alig egy-két perce vagy akár csak másodpercei vannak átöltözni két jelenet között). Ilyenkor öltöztetők segítik őt a színfalak mögött. És persze ott vannak a jelmezesek és a varrónők, akik rendszeresen mossák, vasalják, javítják, leltározzák a kosztümöket.
Ami a díszletet illeti, minél összetettebb, annál több ügyes férfira van szükség: ők a technikai személyzet. Gondoljunk bele, milyen hosszadalmas tud lenni otthon egy bútor összerakása; itt meg sokszor erdőket, várakat, városokat szerelnek össze.
A technikai személyzet további tagjai a hangosító és a világosító: előbbi a hangért, utóbbi a fénybeállításokért felel. Az ő pultjuk gyakran látható helyen, a nézőtér mögött található.
A kisebb kellékeket a kellékes felügyeli – tárgyakat hasznosít újra régi előadásokból, újakat készít, illetve fogyóeszközöket (cigaretta, zsebkendő, ételek) vásárol.
A próbán
Ne feledkezzünk meg a súgóról se. Ő nem csupán az előadás alatt, hanem a próbákon is sokat segít a színészeknek, hogy ne kelljen szövegkönyvvel a kezükben játszaniuk.
A próbán jelen van még a rendezőasszisztens – ő a rendező meghosszabbított keze. Szervez, információkat továbbít, jegyzeteket készít a próbákról.
Ha zenés előadásról van szó, az alkotói csapat fontos része a koreográfus, aki a színpadi mozgást dolgozza ki. (Illetve a korrepetitor, vagyis a zenei vezető.)
Mikrofontól a sminkig
Kevesen tudják, mi az ügyelő feladata. Ő felügyeli minden eddig felsorolt háttérmunka gördülékeny folyását: mikrofonba jelenti a kollégáknak, hány perc van hátra a próba kezdetéig, helyén van-e mindenki az előadás előtt. Előadáskor aztán csatlakoznak a csapathoz a fodrászok és a sminkesek is.
Főnökök
A dramaturg a rendező jobbkeze. Sokan úgy képzelik, hogy a színdarabokat egy az egyben állítják színpadra a rendezők. Nos, nem. A dramaturg hozza létre a szövegkönyveket, a rendező koncepcióját követve húzza, alakítja a színpadi szöveget. (Ami az olvasópróbától a premierig valamennyit mindig változik.) A képen Rédli Károly rendező és Varga Emese dramaturg.
Mikor minden és mindenki készen van, a színészek átvedlenek a jelmezükbe. Nincs más hátra, mint hogy belépjenek a díszletbe, és életre keltsék azt a világot, amelyiket annyi ember épített heteken át. A néző pedig elfoglalja a helyét a nézőtéren, hogy részese legyen a színház csodájának.
A színházban képzeletbeli világok öltenek fizikai formát. Istennek hat nap alatt sikerült egyedül megteremtenie a világot, az embernek 6-8 hét alatt is nagy kihívás a színházi világteremtés. Ennyi ideig tart ugyanis egy próbafolyamat, s lesz készen a darab.
Tündér Lala – Színpadra alkalmazta: Varga Emese
A tündérek világában szokatlan dolog, ha valaki folyton elkóborol, elcseni édesanyja tündérszárnyait, és unalmában emberekkel barátkozik. Tündér Lala különös viselkedése nemcsak megrémíti Íriszt, a tündérkirálynőt, hanem veszélybe sodorja készülő esküvőjét Amalfi kapitánnyal.
A gyermeki csínytevések jó lehetőséget kínálnak Áterpáter varázslónak, hogy átvegye a hatalmat az országban, s rendet tegyen. Áterpáter első rendszerváltó gesztusa, hogy száműzi az országból az igazmondó Gigit. Tündérország elsötétül, itt már a csoda sem segíthet. Vagy mégis?
Szabó Magda legismertebb meseregényéből számos film- és színpadi feldolgozás született, és a mai napig ajánlott iskolai olvasmány. Fantasztikus ötletei, mint az igazlátó szemüveg, a felejtést előidéző kapszula, az űrbéli tájat megidéző helyszín falanszterszerű tündérvilágot va-rázsol az olvasó elé. Minden korosztályt megszólít ez a lírai mese.
A darabra jegyek válthatók online is: www.jokai.sk