A Valentin-napot nem csak virágcsokorral és plüssmacival lehet megünnepelni. Készítsünk inkább egy finom menüsort a párunknak, és tegyük maradandóbb élménnyé a szerelmesek napját.

A menüsor összeállításában Czucz Péter kreatív séf volt segítségünkre, aki igazán különleges recepteket osztott meg velünk.

valentin-napi-menu-osso-buco.jpg
Ossobucco sáfrányos rizottóval

– Ha már Valentin-napról van szó, akkor az ételeknél mindenképpen olyan összetevőkből érdemes kiindulni egy menü összeállításánál, amelyek vágykeltőek, vagyis afrodiziákumnak számítanak. Ebben az időszakban szerencsére sok olyan alapanyag van, amit használhatunk, de legalább az üdvözlőitalba vagy a desszertbe belecsempészhetünk.

– Milyen alapanyagokról van szó konkrétabban? Mi számít afrodiziákumnak?

– Az egyik leghíresebb természetesen a csokoládé. Bár nem bizonyítottan afrodiziákum, de mindenképpen boldogsághormonokat termel. A növények közül vágykeltő a zeller, a sáfrány, a bogyós gyümölcsök – például az áfonya, a málna, az eper –, de a gyömbér is. Na meg persze a vörösbort sem szabad kifelejteni a listáról, hiszen az alkoholnak kis mennyiségben oldó hatása van.

czucz-peter.jpg
Czucz Péter

Hagyományos fogások ugyan nem léteznek a Valentin-nappal kapcsolatban, de a fent említett alapanyagokból nagyon jó menüsor állítható össze egy kis fantáziával.

OSSOBUCCO SÁFRÁNYOS RIZOTTÓVAL

Ez a fogás Olaszországban számít hagyományosnak. Alapvetően a marha lábszárából készül: egy velős csontról van szó, amelyet megpárolnak, majd zöldségekkel, zellerrel és vörösborral tálalnak. Nem szükséges velős csontot használnunk hozzá – helyettesíthetjük valamilyen szaftosabb résszel, például nyakkal, lábszárral vagy pofahússal is.

Hozzávalók:

zeller
marhalábszár
vagy valamilyen puhább, szaftosabb hús, pl. nyak, pofahús
petrezselyem
sárgarépa
hagyma
fokhagyma
jó minőségű száraz vörösbor
kakukkfű
babérlevél
só, bors

vaj
sáfrány

Hozzávalók a rizottóhoz:

nagy mennyiségű póréhagyma
sáfrány
vaj
rizottórizs (carnaroli vagy arborio)
száraz fehérbor
zöldségalaplé
parmezán

A hús elkészítése:

Serpenyőben alaposan lepirítjuk a megtisztított és feldarabolt gyökérzöldségeket. Hozzátesszük az apróra vágott hagymát és fokhagymát, majd felöntjük a vörösborral. Egy másik serpenyőben a húst is minden oldalról alaposan lepirítjuk, hogy kérget kapjon, majd a zöldséges serpenyőbe tesszük. Felöntjük egy nagyon kevés vízzel, majd nagyobb mennyiségű kakukkfüvet szórunk bele. Hozzátesszük a babérlevelet és a sáfrányt; sózzuk, borsozzuk, ezután másfél-két órán keresztül pároljuk. (Az időtartam attól függ, hogy milyen húsból készítjük az ételt.) Ha kellően megpuhult, leszűrjük a levet, a hús szaftját pici vajjal besűrítjük, és meglocsoljuk vele a húst.

A sáfrányt nemcsak a hús, hanem a rizottó elkészítésekor is használhatjuk. Ha a rizsbe tesszük, és a póréhagymával együtt pároljuk meg, úgy is tökéletes lesz az eredmény, de ha nem kedveljük az intenzív ízét, akkor alaplébe főzve is hozzáadhatjuk.

A rizottó elkészítése:

A póréhagymát nagyon apró kockákra vágjuk, majd vajon szép lassan párolni kezdjük, míg meg nem puhul. Ha elkészült, hozzáadjuk a rizottórizst. (A carnaroli vagy az arborio fajtát válasszuk, ezek ugyanis azok a típusok, melyek külseje nagyon krémes lesz, belső része viszont még kicsit roppanós marad.) Felöntjük fehérborral, és amikor az elpárolog, zöldségalaplével kezdjük locsolgatni. Figyeljünk rá, hogy az alaplé mindig éppen csak ellepje a rizst, és folyamatosan forrásban legyen! Amikor elforrta magát a lé, adagoljunk hozzá újabb kanállal egy kisebb mennyiséget.

Összességében kb. 20 perc, míg elkészül a rizottónk. Amikor az idő háromnegyedénél tartunk, hozzáadjuk az apró lyukú reszelőn lereszelt parmezánt, majd mielőtt lehúznánk a tűzhelyről, beledobunk egy kocka vajat, ezzel krémesítjük. 

elofizetes_uj_no_0.png

SÁFRÁNYOS BURGONYAGNOCCHI SZARVASGOMBA-RESZELÉKKEL

Hozzávalók:

1 kg burgonya
30 dkg liszt
1 db tojás
só, bors
ízlés szerint
szerecsendió
sáfrány
parmezán
tejszín
szarvasgomba

Elkészítés:

A krumplit előző nap, héjában főzzük meg a gnocchihoz. Szárazon hagyjuk kihűlni, vagyis kivesszük a vízből. Ez azért szükséges, mert a keményítő, amely egyébként ragacsossá teszi a burgonyát, másnapra már egyben tartja a zöldséget, így jobban tudunk vele dolgozni. Meghámozzuk, majd lereszeljük a krumplit, hozzáadjuk a tojást és a lisztet. Megformázzuk, és sós, gyöngyöző vízben 5-6 perc alatt kifőzzük.

Miután leszűrtük a tésztát, ne dobjuk ki a főzővizet! Vegyünk át belőle egy serpenyőbe, dobjunk bele egy kocka vajat, hogy krémessé tegyük, majd adjuk hozzá a sáfrányt. Szedjük rá a gnocchit, pirítsuk le, majd pici parmezánban és 1 dl tejszínben forgassuk át. Ha nagyon krémesre szeretnénk készíteni, ilyenkor a végén is dobhatunk bele egy kis kocka hideg vajat. Végül reszeljük rá a szarvasgombát.

valentin-napi-menu-gnocchi.jpg

Slávik-Varga Virág
Cookies