Vannak napok, mikor szenzációsan nézünk ki, más napokon viszont minden nehezebben megy. Hinnénk-e, hogy mindezt egyetlen dolog befolyásolja: a ciklusunk?

A külsőnkre – vagy a hangulatunkra – az is rányomja a bélyegét, hogy megvan-e a menzeszünk, esetleg épp az ovuláció előtt vagyunk-e. Mert az utóbbi esetben szó szerint kivirulunk... Nem csoda, hogy szépségünk ezen csodálatos pillanatait szeretnénk örökre megtartani. Szeretnénk mindig szépek lenni. Ám minden változik, s ahogy körülöttünk, úgy bennünk sincs állandóság. Ahogy a természetben váltja egymást a négy évszak, a női ciklusban is megjelenik a tél, a tavasz, a nyár és az ősz. Mégpedig körülbelül egy hónap leforgása, vagyis a ciklusunk időtartama alatt.

vannak-napok-amikor-szenzaciosan-nezunk-ki-kezdo.jpg

Attól függően, hogy a ciklusunkban éppen hol tartunk, változik a bőrünk, a vízháztartásunk; duzzad vagy épp fáj a mellünk. A vérzés alatt például vizesedünk, míg a peteérés környékén sugárzunk. Finomabbá válnak a vonásaink, pihe-puha lesz a bőrünk, szexisebbnek érezzük magunkat. Nagy általánosságban a nők keveset tudnak a ciklusukról. Női magazinok ma arról cikkeznek, hogy szüntessük meg a ciklusunkat (tablettákkal ma már ez is megy), s akkor már igazán semmiben sem fogunk különbözni a férfiaktól. Nőiségünk valóban szemétdombra való, csak ennyit ér?

Ma azt mondjuk, hogy a nőket segíti, ha megismerik és elfogadják a ciklusukat. Egy szép gondolat szerint a menstruáció az ötödik életjel! Azonban még ma is sokszor avítt tabuk övezik a menzeszt. Pedig a menstruációt nem elnyomni kell, hanem támaszkodni rá.

A vér jelez...

A menstruációs vér színének vagy állagának változása megmutathatja, ha valami nem jól működik a szervezetünkben. Ha a vér narancssárga, szürkés, az utalhat bakteriális fertőzésre vagy akár vetélésre is. A kisebb vérrögök viszont nem jelentenek mindig problémát.

Honnan tudod, hol tartasz a ciklusodban? Segít az évszakok szerinti meghatározás! Némelyeknek még a ciklus első napjának belövésével is problémáik vannak. A ciklus első napja a menstruációs vérzés első napja. Amikor „megjön”. És minden menstruációval új ciklus kezdődik.

Miből áll a menstruációs vér?

A menstruációs vér 3 dologból áll: vérből, méhnyákból és a méhfal béléséből. Az évszakelmélet kézzelfoghatóvá teszi, hogy mit élünk át egy ciklus alatt. Az évszakos hasonlat azért is jó, mert kitűnik belőle, hogy mennyire összhangban működünk a természettel. A menstruációnk a télnek felel meg: és tényleg! A fáktól sem várjuk el télen, hogy virágozzanak, hiszen ilyenkor pihenésre van szükségük. Saját magunktól viszont elvárjuk, hogy ekkor is ugyanúgy teljesítsünk.

Mi történik menstruációkor?

A menstruáció alatt a női hormonok alacsony szinten vannak, így nincs, ami ösztönözze a méhnyak receptorait, hogy több méhnyákot termeljenek. Ami ilyenkor távozik a hüvelyen keresztül, az a menstruációs vér. Ez nem más, mint a méh megvastagodott falának egyharmada.

A tél jelenti a menstruációt. A tavasz a follikuláris fázis. Peteérés előtt vagyunk. Nyáron virulunk és ovulálunk. Az ősz a luteális szakasz. Vagyis peteérés után vagyunk, vérzés előtt...

minden_reggel_ujno.sk.png

Dióhéjban a follikuláris és luteális szakaszról

A menzesz után a follikuláris fázisba kerülünk, vagyis peteérés előtt leszünk. Közeledvén az ovulációhoz egyre több ösztrogénhormon termelődik a szervezetünkben, ami stimulálja a méhnyakat. Így az egyre több méhnyákot termel, s egyre nedvesebb lesz a hüvely... Várakozni kezd. A luteális fázisban, vagyis az ovulációt követően – ha nem történt megtermékenyítés – egy terméketlen időszak következik, egészen a következő menstruációig. A hüvely megint száraz...

  1. A menstruáció végével új erőre kapunk, ahogy tavasszal a természet. A follikuláris szakasz a tavaszra hajaz. Testünk is érzi a kivirágzást, megnő a hormonszint a szervezetben – az ösztrogénnek köszönhetően az étvágyunk kisebb lesz, ezért feszesebbnek érezzük magunkat. Ragyog a hajunk, a bőrünk sokkal szebb és tisztább, szárnyal a kreativitásunk, a libidónk pedig az egeket veri. Még az illatunk is más! Dolgozunk ezerrel, és vágyunk a nyüzsgésre.
  2. Nyáron beérik a gyümölcs: ilyenkor történik meg az ovuláció. Ebben a fázisban a hormonjaink a csúcsot verik. A libidónk szárnyal, és minden kis sejtünk azért dolgozik, hogy megtermékenyüljünk. Még akkor is, ha éppen nem ez a célunk.
  3. Ősz: a luteális szakasz olyan, mint az indián nyár: a nappalok még nagyon melegek, az esték viszont már hűvösek. Érezzük még az ösztrogén hatását, de mintha picivel kevesebb lenne az energiánk. Hangulatunk ingadozik, mellfeszülést érzünk, esetleg falási rohamok törnek ránk.
–nagyvendégi–
Cookies