A HIV-fertőzéstől rettegünk, és betartjuk a megelőzés szabályait. Amikor májgyulladásról hallunk, nem ugrik össze a gyomrunk – holott kellene. Mert a fertőző májgyulladások sokkal gyakoribbak, mint az AIDS, és hasonló pusztítást végeznek a szervezetben. Itt az A, B, C, D, E betűvel jelölt vírusos májgyulladások közül elsősorban az alattomos C típusú májgyulladásra gondolunk, amely sokszor tünetet sem okoz. Legtöbbször véletlenül, más betegség után kutatva fedezik fel az orvosok, és ilyenkor a gyógyítással sokszor már elkéstünk.

A fertőző májgyulladások veszélyeiről, terjedéséről, tüneteiről, gyógyításáról a Nádszegen körorvosként dolgozó Lukovics Bea doktornővel beszélgettünk, aki jelentős eredményeket ért el körzetében a májgyulladásos betegek felderítésében, a gyógyítás kezdeményezésében és a betegek testi-lelki állapotának gondozásában.

majgyulladas-kezdo.jpg
(© Everyday Health)

– Hogyan jellemezhetjük a különböző típusú májgyulladásokat?

– A májgyulladások mindegyik típusa – a ma ismerteket A, B, C, D, E betűvel jelöljük – vírusos eredetű. Az A típusú „a piszkos kezek betegsége”, mert mosatlan kézzel, szennyezett élelmiszerrel, nyállal vihető át emberről emberre. Jellemző, hogy egész családok és kolóniák betegszenek meg a nem megfelelő higiénés körülmények miatt. A B típusú májgyulladás elméletileg a fertőzött vérrel terjed, leggyakrabban vérátömlesztéssel (ma már nem fordul elő, mert a vért és a vérkészítményeket megfelelően vizsgálják), továbbá szexuális úton és újszülött esetében anyáról gyermekre. Az A és B típusú májgyulladás előfordulása gyakori, de már mindkettő ellen van védőoltás, amelyet mindenkinek ajánlok, aki utazik, vagy emberek között mozog. Az E és D típusú májgyulladás nagyon ritkán fordul elő. Az összes közül legveszélyesebb a C típusú májgyulladás. Ezt sokkal később fedezték fel, mint az első kettőt. Addig is volt tudomásunk egy „sem A, sem B” típusú májgyulladásról, csak nem ismertük pontosan. 1992-ben azonban sikerült klasszifikálni a vírust. Ez a betegség az esetek 90-95 százalékában a heveny stádium után krónikus formába megy át. Az A típusra ez egyáltalán nem jellemző, a B típusra ritkán, a C típusra viszont majdnem mindig.

– Hogyan terjed ez a betegség?

– Csak vér által terjed. Addig, amíg nem volt ismert a vírus, a vérkészítményeket ebből a szempontból nem tudták vizsgálni, tehát a C típusú májgyulladás zavartalanul terjedt. Ez ellen a vírus ellen nincs védőoltás, ugyanakkor rendkívül agresszív. Külön fel kell hívnunk a figyelmet a tetoválásra és a piercingre, mind a kettő veszélyes lehet, ha a beavatkozásokat nem megfelelően steril körülmények között végzik.

– Melyik földrészen a legnagyobb a fertőzöttség?

– Leginkább a fejlődő országokban, elsősorban Afrikában, ahol nem mindig lehetséges a vérkészítmények alapos vizsgálata, azonkívül az orvosi segédeszközök használata és sterilizálása se megfelelő. Előfordul Amerikában, főleg Dél-Amerikában, Ázsia déli részén és nálunk is.

A statisztika szerint a hazai lakosság egy százaléka fertőzött, de véleményem szerint ez csak a jéghegy csúcsa, mert ez a szám sokkal magasabb.

– Milyen tünetei vannak a C típusú májgyulladásnak?

– Amikor a beteg megfertőződik, inkább csak általános influenzás tünetei vannak: izomfájdalom, egy kis hőemelkedés, nátha. A betegség fél év után megy át krónikus formába, és általában éveken keresztül nincs semmilyen kellemetlen tünete, esetleg néha fáradékony a beteg. Véletlenül, vérvizsgálat után szokott kiderülni, hogy a májtesztek nem jó eredményt mutatnak. Ekkor kezdik keresni az elváltozások okait, és így derül fény a fertőzésre. A C típusú májgyulladás fő veszélye, hogy a megtámadott máj súlyosan károsodik. A károsodásnak több fázisa van, amelyek a következő sorrendben követik egymást: májgyulladás – májzsírosodás – fibrózis (kötőszövetesedés) – májcirrhózis – májrák. Rendkívül alattomos betegség, mert a vírus a fertőzés után akár 30-35 évig is ott lappanghat a májsejtekben. Nem okoz betegséget, de ha a szervezet vagy az immunrendszer legyengül, akkor aktivizálódik, szaporodni kezd, és kifejlődik a betegség.

– Spontán gyógyulások nincsenek?

– Vannak, de ez rendkívül ritka.

– Lehet gyógyítani a C típusú májgyulladást?

– Lehet, de a kezelés hosszadalmas, egy évig tart. A fertőzést heveny stádiumában nagyon ritkán fedezik fel, többnyire a krónikus állapottal találkozunk. Gyógyítása interferonnal és vírusölő tabletta kombinációjával történik. A kezelés nem kórházban folyik, hanem járóbeteg-rendelés formájában: a beteg hetente egy injekciót kap, és napi tíz tablettát kell beszednie. A kezelés sok mellékhatással jár, tehát a betegre nehéz egy év vár, de a sok kellemetlenségnek megvan az eredménye. Százszázalékos garancia nincs a gyógyulásra, az arány viszont biztató: az én huszonnyolc nyilvántartott betegemből tizennyolc meggyógyult.

hirlevel_web_banner_2.jpg

– Mitől függ a gyógyulás? A negatív eredményű betegek betegsége egy idő után nem tér vissza?

– Minél előbb kezdik el a kezelést, és minél alacsonyabb a szervezetben levő vírusszint, annál sikeresebb a kezelés. A fiatalabb betegek esélye nagyon nagy a gyógyulásra. A gyógyszer a megszerzett fertőzést likvidálja, de nem véd meg az új fertőzéssel szemben. A kezelés nagyon drága, közel 32 ezer euró egy beteg esetében.

– Hogyan viselik a betegek a kezelést?

– Mivel a gyógyszerszedés sok megpróbáltatással jár, a betegeknek nagy szükségük van a segítségre. Tartani kell bennük a lelket. Nádszegen klubot szerveztünk a részükre, hogy tudják, a bajban nincsenek egyedül. Fontos az is, hogy lássák a többi betegen, hogy a kezelés alatt lefogynak ugyan, és rosszul néznek ki, de utána visszahíznak, rendbe jönnek, és a vírus is eltűnik a szervezetükből. Az új beteg, ha látja ezt, bátrabban vállalkozik a kezelésre.

Ezeknek a májbetegeknek nincs speciális diétájuk, mint az A és a B típusú májgyulladásosok esetében, mindössze májvédő ételeket kell enniük, tehát az étel ne legyen túl zsíros, túl fűszeres, legyen könnyen emészthető, és persze az alkoholt teljesen ki kell zárni, a sört is, a fröccsöt is.

– Hogyan kezdett el működni a májbetegek klubja?

– Nádszegen, ahol körorvos vagyok, nagyon sok volt a fertőzött beteg, bár nem hiszem, hogy Nádszeg egy különleges hely ebből a szempontból. Inkább afelé hajlok, hogy itt jobban felderítettük a betegséget, mint más helységekben. Részletesebben foglalkozni kezdtem a kérdéssel, és láttam, hogy más városokban, például Pozsonyban, milyen sokan és sokat törődnek a májgyulladásban szenvedő betegekkel. A Carlton szállóban már a nyolcvanas évek közepén rendeztek szimpóziumokat, nagyon sok gyakorlati tanáccsal a betegek részére. Azóta is figyelem az ilyen témájú rendezvényeket. A szakorvosi és a dietológiai előadások anyagát lefordítjuk magyarra, hogy a betegeink el tudják olvasni, és ajándékkönyveket is adunk. A jobb felderítés érdekében előadás-sorozatot szerveztem itt, Nádszegen a betegeknek és hozzátartozóiknak, vérvétellel, mozgó laboratóriummal. Sajnos, az érdeklődés minimális volt, nagyrészt az egészségügyi dolgozók jöttek el, mintha az emberek nem akarnák tudni, hogy esetleg betegek, és gyógyításra szorulnak.

– A klub kap hivatalos támogatást is?

– Most már szárnyai alá vett bennünket a Hepatológiai Társaság. Minden évben májusban, amely a májbetegségek hónapja, rendezvényt tartanak, orvosok adnak elő a betegeknek, de a betegek is előadják az orvosoknak a saját, sokszor megható történetüket.

majgyulladas-belso.jpg
(© Everyday Health)

– Hogyan lehet védekezni a C típusú májgyulladás ellen?

– Ha leszámítunk olyan extrém eseteket, mint például a prostitúció, s ha nem szúrom meg magamat, vagy nem fogok meg friss sebes kézzel egy olyan bevásárlókosarat, amelyet vérző kezű májbeteg fogott meg, akkor egy hétköznapi közegben mozgó ember csak vérátömlesztés útján fertőződhet meg, ha az a vér nem volt bevizsgálva. De nálunk ma már annyira szűrik a véreket, hogy ez nem fordulhat elő.

– Milyen óvintézkedéseket kell tenniük a családtagoknak, ha együtt laknak C típusú májgyulladásban megbetegedett hozzátartozójukkal?

– Mindenki használjon külön manikűrollót, külön fogkefét, a férfiak esetében külön borotvát és minden olyan tárgyat, amellyel kapcsolatba kerülhet a beteg vérével. Ezenkívül másra nem kell vigyázni, a beteg együtt ehet a családtagokkal, puszit adhat az unokájának. A felderített beteg tud vigyázni a többi emberre. Inkább azok az emberek veszélyesek másokra nézve, akik még nem tudnak a betegségükről. Például: ha a fertőzött személy manikűröshöz, pedikűröshöz, kozmetikushoz megy, ahol megvan a bőr felsértésének és a seb vérzésének a veszélye, ott történhet friss fertőzés. A legkisebb gyanú esetén is meg kell vizsgálni mindenkit, hogy kizárhassuk a betegséget, vagy ha szükséges, elkezdhessük a kezelést.

K. Cséfalvay Eszter
Kapcsolódó írásunk 
Cookies