Kísérj el intimtornára! Hátha rajtad is segít! – így csalogatott el a barátnőm néhány évvel ezelőtt egy bemutatóra. Császárral szültem, nincs gátmetszésem, nem küszködök vizeletvesztéssel, de még a változókor küszöbén sem állok. Minek menjek akkor intimtornára? Ez olyan, mint a jóga? Egy sereg kérdés kavargott bennem.

Anyukám vajon képben lesz, ha azt mondom neki: „Anyu, vigyáznál a kislányomra, míg elmegyek intimtornázni?” És képben volt! Ez volt a legmegdöbbentőbb. Bátorított, hogy vegyek részt a bemutatón. Oké. Elmegyek. Anyu másnap egy 17 oldalas ismertetőt nyomott a kezembe. Lapozgattam. Szó volt benne egyebek közt a méhsüllyedésről, aranyérről és a gyakorlatokról. Szerényen megkérdeztem: „De anyuka! Mióta foglalkozol te a belső dolgaiddal?” – „Mióta kivették a méhemet, aminek már lassan húsz éve lesz...”

leleksimogato-bezselgetes-rasi-denisza-kriston-intimtorna-trenerrel-kezdo.jpg

Elmentem a bemutatóra. Most pedig egy Kriston Intim Torna trénerrel készítek interjút. Szégyenlős létemre nem volt egyszerű lefejteni a témáról a „ciki” réteget, de végül (nekem, a kérdezőnek!) sikerült megnyílni, és kendőzetlenül tudtunk beszélni altesti dolgainkról. Következik egy léleksimogató beszélgetés Rási Denisza Kriston Intim Torna trénerrel. Denisza Dobócán él, egy pici faluban a Rima mentében. Azért dolgozik, hogy a vidék női, asszonyai is megismerjék az intimtornát. Csak akkor lehetünk magabiztosak, ha belül és odalent is minden rendben van: hangsúlyozza mindjárt beszélgetésünk elején.

– A nőiséget egy hatalmas virágoskerthez hasonlítanám, ahol minden virág különleges – kezdi Denisza. – Amiképp kertünk virágait ápoljuk, úgy saját testünkről is fontos gondoskodni. Az, amit a tükörben látunk, megmutatja, kik vagyunk.

– Mindig is így gondolkodtál?

– Dehogy. Ám ahogy telik az idő, előbukkannak ilyen-olyan panaszok. Én pedig egyre kevésbé voltam megelégedve magammal. Anya vagyok, dolgozó nő, feleség, háziasszony, egyszerre több szerepben kellett helytállnom. Nyolc éven keresztül iskolai alkalmazott voltam, aztán a családi vállalkozásunk titkárnője. A folyamatos ülőmunka következtében jelentkeztek a gátizom gyengülésére utaló jelek. Óvatosan, keresztbe tett lábbal tüsszentettem, nehogy „baj történjen”. Gyakori felfázás, rendszertelen menstruáció és egyéb intim tünetek is jelentkeztek... Kerestem a megoldást. Reggeli rutinom része, hogy egy bögre kávé társaságában átlapozom a napi sajtót – és egyszer csak felfigyeltem egy interjúra. Egy nő írta meg a történetét, egy Kriston Intim Torna tréner, aki komoly süllyedéses tünetekből tornászta vissza szerveit, s így el tudta kerülni a műtétet. Igazat megvallva, nem voltam tudatos nő intim téren. Mint ahogy a többség, én sem foglalkoztam a gátizmaimmal. Az interjú olyan nagy hatással volt rám, hogy jelentkeztem a képzésre. S lassan rájöttem, hogy saját testünkért mi vagyunk a felelősek. Ahogy a fogmosás, ma már az intimtorna is a napi rutinom része. Mert a bugyival takart részek is a mieink!

Sokat jelenthet az érzelmek felszabadításában a torna. A Kriston Andrea nevével fémjelzett intimtornán olyan testrészt mozgatunk, amelyik addig alvó állapotban volt.

– Tudtad, mi vár majd rád?

– Nem. A fiam születése előtt megvásároltam Kriston Andrea könyvét, de hamar elkerült az éjjeliszekrényről, és tizennyolc évig porosodott a könyvespolcon. Mikor jelentkeztek a szégyentünetek, akkor jutott eszembe, hogy van otthon erről egy könyvem.

– Hogyan képzeljünk egy ilyen tanfolyamot?

– Szeretném hangsúlyozni, hogy az intimtorna nem a betegek tornája, ahogy azt a legtöbben gondolják. Az intimtorna egyszerűen a medencei szerveink védelmét jelenti. A tanfolyam három részből áll. Az egyik a mozgásoktatás: egy mintegy 300 lépésből álló gyakorlatsor, melynek segítségével a hallgatót rávezeti a medencefenéki izmok biztos izomérzékelésére. Ebből áll majd össze az egyéni mozgásprogram. A tanfolyam másik része az érzelmi megkönnyebbüléssel foglalkozik, tehát történeteket hallgatunk meg. A harmadik rész a szokásáthangolás. Amúgy kényelmes öltözékben, plédeken, párnákon, a földön fekve vagy ülve – és legfőképp bátor, mindenre elszánt nők társaságában történik a gyakorlatok elsajátítása.

– Mihez hasonlítható a leginkább belső izmaink tornáztatása?

– A tanfolyamon megtanuljuk, hogy a nem létezőnek hitt izomkötegeket is képesek vagyunk csúcsformába hozni. Ugye, a hétköznapokban egy átlagnő nem szokott például a hüvely középső szakaszával foglalkozni. A tanfolyamon lépésről lépésre fedezzük fel gátizmainkat. A trénerképzésen egy idézet díszítette a falat, miszerint: „A dolgok nem kívül kezdődnek, hanem belül, és nem alul, hanem felül, és nem a láthatóban, hanem a láthatatlanban.” Erősen belém ivódott ez a gondolat. Kintről hiába várom a változást, s nem is alul, a szerveimnél keresendő a megoldás, hanem fent. Hiszen az agykéregből küldöm le az információkat, hogy a testem hogyan érezze magát. Minden szervünk agykérgi befolyásoltságra működik. Nem a méhem találja ki, hogy „no, most akkor intézek neked egy miómát”. Minden tünet hátterében valami belső dolog áll. Sajnos mi, nők nem szánunk elég időt és figyelmet magunkra, a testünkre. Én is csak akkor jöttem rá, mikor jöttek a panaszok. S igen, alig néhány hetes gyakorlás után már változást tapasztaltam. Ha nem eddzük a gátizmainkat, akkor veszíteni fognak erejükből, és idővel gyarapodni fognak a szégyentünetek (elcseppenő vizelet, széltartási panaszok). Hiszik vagy nem, de ezek teljesen megszüntethetőek Kriston Andrea 1986 óta fejlesztett Kriston-módszerével.

elofizetes_uj_no_0.png

– Hogyan látod? Még mindig tabu intim dolgainkról beszélgetni?

– Igen, tabu az intim téma. Nem igazán osztjuk meg másokkal a belső dolgainkat. Bezzeg, ha a kezünk izzad, visszeres a lábunk, azt szóba hozhatjuk. Egyszóval hiányzik a nemi szervekről való kommunikáció a kultúránkból. Az izomgyengeséget jelző leggyakoribb tünet a nőknél az elcseppenő vizelet. Ha még csak enyhék is a tünetek, inkább együtt él vele, és minden nevetésnél, tüsszentésnél gondosan keresztbe teszi a lábát, nehogy baj legyen – de nem gondolkozik a megoldáson, mert ez olyan „ciki dolog”. Pedig csak szempontváltásra lenne szükség. Kevés embernek tűnik fel, hogy a nemi szerv középen van rajtunk: ez az origó. Innen indul – és ide fut be minden... Trénerként viszont azt tapasztalom, hogy egyre több nővel és férfival bővül a táborunk, akik tenni akarnak az intim egészségükért.

– Megosztanál velünk egy élményt, amit megéltél?

– Kis csoportjaim vannak, és a szünetekben azért tudunk egymással beszélgetni. Van, aki megelőzni jön a bajt, van, aki a tünetét szeretné megszüntetni – bármi is a cél, sokszor elhangzik a mondat: Bárcsak hamarabb jöttem volna... Az egyik tanfolyamra egy kisírt szemű nő érkezett: beteg volt a cicája, a férjével házépítésbe fogtak, szóval volt elég baja. Ám kijelentette, hogy neki most „énidőre” van szüksége. Másnap mintha teljesen kicserélték volna. Elárulta, hogy volt egy csodálatos estéje. A férjével hatalmasat táncoltak a konyha közepén. Ragyogott, és egy magabiztos nő búcsúzott tőlem a tanfolyam végén.

– Általában milyen panaszokkal fordulnak hozzád a nők?

– Különböző tünetekkel: elcseppenő vizelet, aranyér, nem jön össze a baba, menstruációs görcs, rendszertelen menstruáció, libidóhiány... A leggyakoribb panasz a vizelettartási nehézség. A hüvelyi úton szült nők felét érinti valamilyen kismedencei szervsüllyedés; főleg a menopauza környékén jelentkeznek a problémák. Fontos a korai felismerés, hisz ezek minden második nőt érintenek. Vagy ott vannak a futó nők. Minden harmadiknak elcseppen a vizelete. Fiatal lányok tucatjai a fitnesztermekben nehéz súlyokkal edzenek, várandósság előtt és akár alatt is, a probléma ugyanaz. Tudatosítani kellene a lányoknak, hogy a női test női életstílussal védhető. A női test anatómiájából adódik, hogy nekünk másképp kell védenünk magunkat, mint a férfiaknak.

Ha valaki úgy él, hogy birtokolja a testét, az nagy magabiztosságot tud számára nyújtani. Műszeres mérés készült, mikor is a nők hüvelyi szorítóerejét mérték. Tíz hét torna után a kiindulási állapothoz képest átlagosan 132 százalékkal nőtt a szorítási erő.

– ...és a férfiak?

– Ők csak akkor jönnek intimtornára, ha baj van. Ha például nem jön a baba, erekciós problémáik vannak vagy korai magömlésük; és ugye az aranyér a legfőbb mumus. A férfi tanfolyamon csak férfiak vesznek részt, de szóba kerül a női rész is... Ez azért fontos, hogy jobban megértsék egymást és saját magukat. Én mindenkinek azt mondom, a fitnesz a testet erősíti, a Kriston Intim Torna pedig karbantartja a testünk alsóneművel takart részeit.

Több orgazmust!

Rengeteg fiatal panaszkodik arra, hogy például kötélmászásnál, nagyobb erőkifejtések során, szökdeléseknél, futásnál, nevetésnél, tüsszentésnél vagy akár ijedelemnél éltek át vizeletvesztést. Mivel ez a szégyennel van összekötve, nehéz beszélni erről – vagy akár segítséget is kérni. A 18 éves fiatalok 50 százaléka megtapasztalta már élete során a hasi nyomás növekedésekor bekövetkező vizeletinkontinenciát. 18 éves korra tehát náluk már izomgyengeség tapasztalható ezen a területen. Márpedig az az izom nem fog magától fejlődni... Tornára nemcsak akkor van szükség, ha az izom már elgyengült, hanem akkor is, ha szeretnénk megtartani az erejét. A gyakori orgazmus is jótékony hatással bír a belső izmainkra. A napi 6 orgazmus felér egy edzéssel; ha pedig ilyen nincs, akkor érdemes tornázni (ahogy Kriston Andrea mondja).

Káros a tampon

A nagyobb gyerekektől már elvárják, hogy jól működjön a visszatartó rendszerük. Ők pedig meg is akarnak felelni az elvárásoknak, félnek a megszégyenüléstől, dicséretre vágynak. Óvodáskorú gyerekeknél is előfordul még, hogy nem tudják visszatartani a vizeletüket: például nevetés közben vagy hazafelé úton pisilnek be. Gyakorta indulnak későn a vécére, illetve fejezik be korábban az ürítést. A leggyakoribb, hogy alvás közben adódik vizeletmegtartási nehézségük. Az esetek többségében a tünetek maguktól megszűnnek. Van, akinél viszont akár kiskamaszkorig elhúzódnak. A lányok pedig egyre korábban kezdik el terhelni a testüket a gáti részen – kamasz lányok is előszeretettel használnak tampont, menstruációs kelyhet, gyakran végeznek súlyzós edzéseket. A nap túlnyomó részében ülő testhelyzetet vesznek fel, vagyis a gátizomzat elég mostoha körülményeknek van kitéve.

Varga Henrietta
Kapcsolódó írásunk 
Cookies