A jóga lecsendesíti az elmét, erősíti a testet, segít fájdalom esetén. Miért ne próbálnánk ki?

A tévhitekkel ellentétben sem vegetáriánusnak, sem aszkétának nem kell hozzá lenni. A gyakorlatok e nélkül is hatnak. A jóga nem sport, nem is filozófia. A jóga mindkettő. Segít, ha fáj a fejünk, ha görcsös a hátunk, ha sztrájkol a gyomrunk. A legeslegjobb a stresszre – és formálja az alakot. Csak a megfelelő gyakorlatokat kell kiválasztani, mert magunk között szólva: az egyik jóga nem olyan, mint a másik.

modern-no-es-a-joga-narancs-zold.jpg
(© Modelos Con Ciática)

A gyerekek tudják

A jóga óind (szanszkrit) nyelven annyit jelent: egyesítés. A test és a lélek egyesítése. Az ember akkor lesz egészséges és erős, ha a kettő egyensúlyban van. A jóga nem csodatorna, nem titokzatos mozgástechnika. Minél többet jógázik valaki, annál inkább rájön, hogy a jógagyakorlatok természetes mozdulatokból állnak, amelyek illenek a testhez, mert a test saját mozdulatai. Megtanít bennünket arra, hogy meghalljuk a testünk jelzéseit, és megadjuk neki azt, amire szüksége van. 

A gyerekek élő példái annak, hogy a jóga bennünk él. Figyeljük meg, mit csinálnak a kisgyerekek, amikor fáradtak. Négykézlábra állnak, és fölemelik a feneküket – azaz az első csakrán keresztül energiát áramoltatnak a testükbe. Amikor pedig pihenni akarnak, leülnek a földre, és előre-hátra himbálják a felsőtestüket. Azt hisszük, megbolondultak, pedig csak természetes módon meditálnak. 
Ép testben ép lélek. A lelki torna, más szóval a meditáció is része a jógának. A meditáció olyan állapot, amikor kivetjük fejünkből a mindennapi gondokat, és összekapcsolódunk a felsőbb lénnyel – nevezzük őt Istennek, világszellemnek vagy bármi másnak.

A jógában a helyes meditáció a legnehezebb. Az egyes pózokat, az ún. ászanákat előbb-utóbb mindenki megtanulja, ám a meditálás már keményebb dió, valóságos művészet. Hosszú évekig kell gyakorolni, és akkor sem mindig sikerül. (Lásd az Eat, Pray, Love című könyvsikert, amelyből erről sokat megtudhatunk.). De ha igen, az olyan, mint az isteni sugallat.

Az indiaiak meditálnak, mi tornázunk

Az utóbbi évtizedekben Nyugaton is divatba jött a jóga. Az Indiában gyakorolt jóga, persze, kicsit más, mint az, amit itt, Európában végzünk. Ez utóbbi nem rosszabb és nem jobb, mint az indiai – hanem más. Indiában a lelki gyakorlaton van a hangsúly, nálunk a testi gyakorlatokon. Az indiaiak nem a testüket mozgatják meg, a jógától a szellem pihenését és ellazulását várják. Indiában az egész nap folyamán végzik az egyes ászanákat. Figyeljük meg, hogyan ülnek, azaz nem ülnek, hanem guggolnak. Ebben a pózban esznek, beszélgetnek, és ha kell, dolgoznak. Vagy ha ülnek, a földön ülnek lótuszülésben – nem magas székeken vagy fotelben, rekamién, mint mi, európaiak. Nem fáj a derekuk, nincsenek emésztési panaszaik. 

Nálunk az emberek két okból járnak jógázni. Van, akinek a mozgás kell, van, akinek ki kell szellőztetnie a fejét, meg kell szabadulnia a belső feszültségtől. Sokan vannak, akik a jógagyakorlatok után a meditálásra is rákapnak. Szellemi tornát végeznek, dúdolják a mantrákat, és lassan vegetáriánussá válnak...

elofizetes_uj_no_258.png

Timi azért kezdett jógázni, mert lazítani akart, hiszen dolgozott is, tanult is egy időben. Hetente egy alkalommal jógázott. Négy évvel később alaposabban is belemerült a gyakorlásba.

– Informatikai tanácsadással foglalkoztam, ami elég stresszelő munka. Kimerített, hogy együtt kellett lélegeznem a céggel – mondta. Idővel rájött, hogy a jóga filozófiája közel áll hozzá. – Azt tanítja, hogy az ember sorsa a saját kezében van. Nem vagyunk sem áldozatok, sem tehetetlenek. Ez tetszett. Hogy nem passzív elszenvedője vagyok az életnek. A jóga nem utasít, nem fenyeget, nincs ellentétben egyetlen filozófiai rendszerrel vagy vallással sem. A jóga mellett hithű keresztények lehetünk.

MILYEN JÓGÁT VÁLASSZUNK?

Stresszoldó jóga

Ha meg akarunk szabadulni a stressztől, akkor a meditációs résszel induljunk. Énekeljük a mantrákat és sajátítsuk el a szabályos jógalégzést. A meditálás elsajátítására több módszer is van. A meditáció tipikus póza a lótuszülés. Ez azonban az európai nők számára gondot szokott jelenteni, mert nincsenek hozzászokva, és hosszabb ideig nehezen tudják megtartani, tehát a kényelmetlenségre figyelnek, nem a meditációra.

Kezdetnek az egyiptomi ülést ajánljuk. Üljünk le a szék ülőkéjének elülső felére, ne támaszkodjunk neki a támlának. Az alsó lábszár és a térd derékszögben álljon egymással (ha kell, tegyünk vánkost a talpunk alá), a lábfejeket fordítsuk kifelé.

Nyitott tenyerünket helyezzük a térdünkre úgy, hogy ujjaink lefelé nézzenek. A hátunkat egyenesítsük ki, szemünket szorosan csukjuk be. Ne gondoljunk semmire. Figyelmünket összpontosítsuk létezésünkre, képzeljük el a bennünk keringő életenergiát, figyeljük a lélegzetünket. Belégzés – kis szünet – kilégzés – kis szünet. És megint elölről.

Ne mozogjunk. A fejünket tekintsük fehérre meszelt üres szobának, gondolatainkat színes léggömböknek. Az a feladatunk, hogy ha léggömb jelenik meg a szobában, kezünkkel kipöccintsük az ajtón. Amikor már el tudunk szakadni a gondolatainktól, megpróbálkozhatunk a vizualizációval. Képzeljünk el például egy képet, egy színt, egy virágot. Az első héten mindennap meditáljunk legalább öt percet, majd fokozatosan növeljük az időt. 

  • A hatha jóga
    Ennek is a meditatív része. A hatha jóga meditációval, légzőgyakorlatokkal, tornával és mantrák éneklésével nyugtat. Tisztítótechnikákkal is kiegészíthetjük: orrüreg- és gyomoröblítéssel, bélmosással. Ezeket azonban ne egyedül végezzük el.
  • A karma jóga
    Ez a lélek tisztántartásával foglalkozik. Abból indul ki, hogy a tevékenységem nyomot hagy bennem. Ha csak megnyugodni vágyunk, nem kell ászanákat gyakorolnunk, elég meditálnunk. 

modern-no-es-a-joga-fotel.jpg
(© Kamilla Halid)

Alakformáló jóga

A jóga az alakot is formálja, miközben az ászanákat gyakoroljuk. Egyes gyakorlatokat eleinte furcsának, nyakatekertnek fogunk érezni, de pár óra múlva észrevesszük, hogy testünk hajlékonyabb, rugalmasabb. Nemsokára a lábunkat a nyakunk köré tekerjük!

  • A power jóga
    Az alapvető gyakorlatokat használjuk (a Nap üdvözlése, jógaászanák). Ezenkívül a gerincünk rugalmas és hajlékony lesz.
  • A hatha jóga és ászanái
    Harmonizálja a mozdulatokat és a légzést. Ha a hatha jógából elhagyjuk a meditációt, és csak az ászanákat fogjuk gyakorolni, megkapjuk azt, amit szeretnénk, és nem fáradunk el annyira, mint a power jóga gyakorlatai közben. Egy-egy pozíciót nyolc belégzés és nyolc kilégzés erejéig tartsunk ki, azután rátérhetünk a következőre.
  • A vinyasa jóga
    Ezek olyan gyakorlatok, amelyeket légzés szerint folyamatosan végzünk, megállás nélkül megyünk át egyik pózból a másikba.
  • Az astanga jóga
    Nagy erőt kívánó jóga. Nyolc fokozata van – gyakorlatcsoportok szerint.
Miben tornázzunk? Laza, kényelmes, nem műszálas öltözékben, amely nem akadályozza a mozgást. Cipő nem kell.

Ha gyógyulni akarunk

A jóga filozófiája szerint a test ideális működéséhez az is szükséges, hogy az energia szabadon áramolhasson az ún. csakrákban (energiapontokban). Hét csakra van, mindegyik más szervre van hatással. Ha valamelyik csakra eldugul, felborul a szervezet összhangja, és megnyílik az út a betegségek előtt. A jógagyakorlatokkal el tudjuk érni, hogy az energia szabadon áramolhasson a szervezetben.

  • A hatha jóga
    Ha meg akarunk gyógyulni, mind az öt jógaösszetevőt gyakorolnunk kell: az ászanákat, a meditációt, a légzőgyakorlatokat, a mantrák éneklését és a tisztítókúrákat is. A gyakorlatok erősítik a testet, és felpezsdítik az energiákat, a légzőgyakorlatok és a meditálás lecsendesíti az energiát, a mantrák éneklése felold. Hasonló a hatása, mint annak, ha a fájdalomtól felkiáltunk. Az izmoknak ugyanis van egy olyan tulajdonságuk, hogy a fájdalomtól összerándulnak, és a környezetükben mindent görcsbe merevítenek. A „jaj” ugyanúgy feloldja a görcsöt, mint a mantrák éneklése. A jóga segíthet fog- és hátfájás, rossz emésztés, epe- és hólyagpanaszok stb. esetén.
  • A kundalini jóga
    Szintén a csakrákon keresztül hat. A hatha jógától eltérően inkább a test alsó részére van hatással. Többek között normalizálja az emésztést.
  • A tantra jóga
    A férfi- és női princípiumot harmonizálja. Olyan gyakorlatokból áll, amelyek feltételezik, hogy a nők és a férfiak szeretik egymást, valamint hogy minden egyes emberben mind a két princípium jelen van. Javítja a szexuális életet.
  • Az energy jóga
    Reggel végzendő gyakorlatokból áll, minden izmot felébreszt, beindítja az anyagcserét, javítja a hangulatot. A „Nap üdvözlése” és a légzőgyakorlat a legfontosabb.

 

–varga–
Cookies