A népi gyógyászat ma is működik, mindannyiunk tapasztalata tartja életben. Bár az orvostudomány ma csodákra képes, mégsem szabad elfelejtenünk azt a gyógyító tudást, amit évszázadok alatt halmozott fel az emberiség. Ezt vallja a bükki füvesember, mindenki Gyuri bácsija is.

Szabó Gyuri bácsi életének 94. életévében is aktívan segíti a hozzá tanácsért fordulókat. Unokája, Kádár Zsófi a nőgyógyászati problémákra hatásos gyógynövényekről kérdezte őt – ebből készítettük összeállításunkat.

bukki-fuvesember-kezdo.jpg
Gyuri bácsi, a bükki füvesember (© gyorgytea.hu)

Milyen gyógynövények ajánlottak kifejezetten nőgyógyászati problémákra?

A cickafarkot minden nőnek – serdülőkortól egészen élete végéig – rendszeresen használnia kellene. Ezenfelül persze a többi gyógynövény is mind hasznos lehet, az adott problémától függően.

Lehet-e gyógyteákat inni nőgyógyászati problémákra serdülőkorban?

Mindenképpen érdemes, azonban ezek a teák nem csak kifejezetten nőknek valók. Hasznos a pásztortáskából, a palástfüvekből, a cickafarkból és a szurokfűből készült tea is. Ez utóbbi kimondottan ajánlott serdülőkorban, ugyanis az agyalapi mirigy működését serkenti, mely a peteérést elősegítő hormont termeli, szabályozza.

Milyen gyógynövényeket érdemes fogyasztani endometriózis esetén?

Két gyógynövény, a diólevél és a közönséges cickafark lehet hasznos endometriózis esetén. A belőlük főzött teákból felváltva kell egy-egy bögrényit esténként elfogyasztani, tehát egyik nap a diólevélből, másik nap a cickafarkból készültet.

A cickafark ösztrogént tartalmaz. Endometriózis esetén ennek azonban nincsen hátránya, mivel a cickafarkban található ösztrogén nem hormon, hanem egyszerű növényi ösztrogén.

Mely gyógynövények használhatnak PCOS, azaz policisztás petefészek szindróma esetén?

Ugyanazt a gyógynövényt kell használni, mint az endometriózisnál, vagyis diólevéllel és cickafarkkal érdemes kísérletezni. Ezenfelül miómánál is segítségül lehet hívni.

Hogyan kell pontosan elkészíteni ezeket a gyógynövényes teákat?

Egyik nap az egyikből, másik nap a másikból készült teát kell fogyasztani. Esténként 1-1 púpozott evőkanálnyi füvet leforrázunk fél liter vízzel, majd fedő alatt kell tartani, míg testmelegre nem hűl. Utána le kell szűrni, és a felét, tehát 2,5 dl-t meg kell inni belőle. A leszűrt teafüvet nem szabad kidobni, ezzel ugyanis irrigálást (hüvelyöblítést) kell végezni. Kádban fekve, a lábat feltéve be kell önteni az irrigátorral a folyadékot, majd tamponnal, gézcsomóval legalább 15-20 percig a méhszájnál kell tartani. Ezután lefekvéskor – ha éppen a bal oldali petefészken található egy ciszta – bal oldalra dunsztkötésben kell elhelyezni a füvet éjszakára. Először a gyógynövényeket helyezzük a bőrre, majd egy fátyolfóliát, végül egy száraz kendővel megkötjük. Hat hétig érdemes minden nap megcsinálni, s ezután általában elmúlnak a panaszok. Ha mégsem, akkor hathetes szünetnek kell következnie, s csak utána szabad belekezdeni egy újabb hathetes kúrába.

elofizetes_uj_no.png

Mit lehet tenni, ha a pakolás irritálja, kipirosítja a bőrt?

Egy körömvirágos vagy valamilyen zsíros krémmel enyhíthetjük a kipirosodott bőr tüneteit.

Milyen gyógyteákat érdemes fogyasztania a változókorban levő nőknek?

Háromféle növényből, a közönséges cickafarkból, a pásztortáskából és a palástfűből készült teakeveréket érdemes használni. Ha erősebbek a változókor tünetei, akkor naponta 1 csészével, enyhébb esetben kétnaponta 1 csészével kell fogyasztani. Addig használjuk, ameddig szükséges.

A változókorban hasznos teákat hogyan kell elkészíteni?

A csapott evőkanálnyi teafüvet vagy -keveréket leöntjük 2,5 dl forrásban lévő vízzel, 15-20 percig fedő alatt tartjuk, majd leszűrjük és megisszuk. Fémhez nem érhet, ugyanis a növények bizonyos molekulái reakcióba léphetnek a fémionokkal, s ezáltal csökken a hatékonyság.

Gyógyszeres kezelés mellett is lehet fogyasztani a teákat: semmilyen problémát nem okoz a kétféle kezelés párhuzamossága. Egyedül arra kell figyelnünk, hogy ne teával vegyük be a gyógyszert – legalább 2 órányi időt hagyjunk a kettő között.

Gyógynövény-kisokos

  • Cickafark: Növényi ösztrogént tartalmaz, így a nőknek serdülő- és változókorban nélkülözhetetlen. Már az ókorban is használták vérzéscsillapításra, sebekre és fekélyre a benne található tannin összehúzó hatásának köszönhetően. Gyomor- és bélbántalmakra, húgygörcsökre, a légutak megbetegedéseire, aranyérre, fehérfolyásra, menstruációs panaszokra, PCOS-re, miómára, cisztákra, endometriózisra és hüvelygombára is kiváló.

bukki-fuvesember-cickafark.jpg
Cickafark (© gyszt.hu)

  • Pásztortáska: A népi gyógyászatban is használt gyógynövény, mely az izomfájdalmak enyhítésére, vérző sebekre, különféle ekcémás tünetek kezelésére is alkalmas, de enyhíti a menstruációs fájdalmakat, javítja a keringést, és értisztító hatása is van.

bukki-fuvesember-pasztortaska.jpg
Pásztortáska (© femina.hu)

  • Diólevél: Az ebből készült teát külsőleg egyes bőrkiütésekre, lábszárfekélyre és egyéb nehezen gyógyuló sebekre, ülőfürdőként aranyérbántalmakra, torokgyulladás esetén pedig gargarizálónak használhatjuk.

bukki-fuvesember-dio.jpg
Diólevél

  • Szurokfű: Teája a légzőszervek megbetegedéseinél, hörgőgyulladásnál ajánlott, mivel gyengén izzasztó és nyálkaoldó, antiszeptikus hatású. A nemi működési zavaroknál idegerősítő és görcsoldó. Fájdalmas, görcsös menstruációnál is használható. Az agyalapi mirigy működését segíti, ezért pajzsmirigyproblémáknál vagy egyéb hormonális zavaroknál is ajánljuk rendszeres fogyasztását.

bukki-fuvesember-szurokfu.jpg
Szurokfű (© fitoterapiakalauz.hu)

  • Palástfű: Elsősorban nőgyógyászati problémákra, például endometriózisra, gyulladásos betegségekre, menstruációs problémákra, változókori panaszokra, hőhullámra ajánlott. Teája méherősítő és vérzéscsillapító, valamint a benne található szalicilsav-tartalomnak köszönhetően fájdalomcsillapító hatású, ez utóbbi miatt például fejfájás, migrén esetén is alkalmazható.

bukki-fuvesember-palastfu.jpg
Palástfű (© citygreen.hu)

Slávik-Varga Virág
Cookies