Mindenki ismeri ezt a Beatrice-számot. Mindenesetre ez a férjem egyik kedvence, s nem véletlenül. Nem mintha ő megfogadná a tanácsot, s nyolc órát a kikapcsolódásra fordítana – viszont tudja, hogy ez lenne az igazi, a „norma”. S te tudsz pihenni? Vagy gondolataid szünet nélkül a munka körül forognak, és a fejed gondokkal-bajokkal van tele? A szakemberek azt mondják: nem baj, mert a lazítást meg lehet tanulni. Erre az ősz ideális időszak, ideálisabb, mint a buzgó és túlcsorduló nyár.

Az ellazulás a lélek igazi ajándéka. Ezzel tudjuk ellensúlyozni a mindennapos rohanást és feszültséget. Ha képesek vagyunk rá időt szakítani, kitárunk egy képzeletbeli ajtót: s ez az ajtó a megújulás felé vezet. A pihenés olyan, mint a frissítő eső a szikkadt földnek: erősíti a lélek tartalékait, megújítja a lankadó figyelmet, elősegíti a belső fejlődést... Lássuk, hogyan!

pihenes-kezdo.jpg

Nyolc óra pihenés

Minden ember másfajta pihenést kíván. A fizikai munkás olvas. Az otthon dolgozó ember társaságba kívánkozik. A szellemi munkás kisétál a természetbe vagy virágot ültet. Az is megtörténhet, hogy a fáradt ember nem csinál semmit – csak lazít. Az ellensúly fenntartja a testi és a lelki egészséget.

A pszichológusok mindig hangsúlyozzák, hogy a pihenésre igenis szüksége van az embernek, másként nem is maradt volna életben az évezredek során. A pihenés hiánya pedig számos lelki problémát előhívhat. Az egészséges ember napját három részre kell osztani: egyharmad rész az alvásé, egyharmad a munkáé, egyharmad a pihenésé. Akik nem pihennek, nos, azok az emberek járják a kórházakat. S mikor a pszichológus megemlíti nekik a háromszor nyolcórás felosztást, általában úgy néznek rá, mintha a Holdról pottyant volna ide. Pedig a szorongásos embernek napi tíz-tizenkét órát kellene pihennie... (Legalábbis ezt mondja a szakirodalom.)

Az igazán jó pihenés két részre oszlik: aktív és passzív pihenésre. Ebben legyünk következetesek. Jó kombináció például a séta + filmnézés, edzőterem + masszázs, kerékpározás + olvasás. Az a jó választás, ha a pihenés során másvalamivel foglalkozunk, más tevékenységet folytatunk, mint amivel a munka közben töltöttük az időt.

Figyeljünk a testünkre!

Minden technika, amelynek segítségével testünkre és légzésünkre összpontosítjuk a figyelmünket, lecsendesíti az elmét, és megnyugtat bármely stresszhelyzetben. Nálunk még kevesen ismerik a Jacobson-féle progresszív izomlazítást: ez megmutatja, hogy manapság könnyebb befeszülni, mint lazítani. A módszer lényege: izmainkat elengedjük, majd újra megfeszítjük, aminek hatására az izmok mélyen ellazult állapotba kerülnek. Ezt az egyszerű jelenséget használta fel Edmund Jacobson amerikai orvos a tartós feszültség oldására. A feszültségért különben a mindennapokban jelen levő mértéktelen stressz és a szorongás a felelős.

Kezdőknek azt szokták ajánlani, hogy irányítsák teljes figyelmüket egy kiválasztott izomcsoportra, például a vállra vagy az állkapocsra (abban a minutumban, mikor érzékeljük, hogy ezek az izmok megfeszülnek). Munka közben, amikor a feladatra összpontosítunk, észre sem vesszük, hogy az izmaink görcsösen összehúzódnak. A lazító technika segít abban, hogy figyelmünket ezekre az izmokra fordítsuk, és tudomásul vegyük, mi történik a testünkben.

elofizetes_uj_no_0.png

Lélegezzünk!

A légzés a lazítás folyamatának lényeges része. A mélylégzés a legegyszerűbb relaxációs gyakorlat, ráadásul könnyen kivitelezhető: lassú beszívással nagy levegőt veszünk (hasi légzés), majd ugyanilyen lassan kifújjuk a levegőt. Az intenzívebb hatás érdekében a kilégzés tartson hosszabb ideig, mint a belégzés. A gyakorlat nagy előnye, hogy bárhol, bármikor el lehet végezni, és a hatása csodálatos. A mélylégzést legkönnyebben a földön hanyatt fekve tanulhatjuk meg – ha tenyerünket a hasunkra helyezzük, érzékelni tudjuk a hasfal mozgását.

Nyugtassuk le a gondolatainkat

Pihenés közben testünk és agyunk működése lelassul. Ellazult állapotban rendezni tudjuk a gondolatainkat, testben és lélekben fel tudunk készülni a következő feladatra. Erre a mai nehéz időkben nagy szükségünk van, hiszen agyunk folyton nagy fordulatszámmal pörög, szüntelen új kihívásokkal szembesül. A szorongó ember jellemzően arra panaszkodik, hogy a feje tele van gondokkal... Még este az ágyban is ő a „gondolkodó majom”: a problémákon töpreng, és nem tud elaludni. Amikor az agy teljes kapacitással dolgozik, a test feszült állapotban van. Vár a következő utasításra, amelynek alapján dolgozni kezdhet... Az ugrásra kész izmok energiát emésztenek fel (mert akkor is dolgoznak, amikor látszólag semmit sem csinálnak).

Reggelire relaxáljunk!

Válasszunk egy nyugodt helyet a lazításra, amikor úgy érezzük, hogy nehezen tudunk megszabadulni az örvénylő gondolatoktól. Már az is nagy előny, ha egy percre ki tudunk szakadni a zavaró környezetből, és kellemes hangulatot teremtünk (például azzal, hogy értékes és tiszta Adrienne Feller vagy doTERRA levendulaolajat csepegtetünk a párologtatóba). Remekül lehet lazítani kint a természetben is.

A terapeuta szerint a mindennapi környezetben is meg lehet tanulni a lazítást. Ebben az esetben vessük be a mélylégzést, amely minden körülmények között rátereli figyelmünket a testünkre, és elfeledteti velünk a pillanat gondjait. A terapeuta egyébként ezeket a perceket lazító reggelinek nevezi. Légzésgyakorlatot végezhetünk a villamosra vagy autóbuszra várakozva, munka után hazafelé ballagva. Utóbbi esetben lábunk mozgását is érzékelhetjük, amint a talpunk szabályosan érintkezik a talajjal.

Használjuk a gondolat erejét

Mi az a vizualizáció? Nem más, mint tudatos leképezése valamely helyzetnek, cselekvésnek (tehát elképzeljük magunknak). Az autoszuggesztió egy gyakran használt pszichológiai módszer, a hipnózishoz hasonló önbefolyásolás. Egyszerűbben fogalmazva: a vizualizáció a gondolat erejével létrehozott pozitív érzés vagy élmény. Vizualizációval elképzelhetünk egy kellemes, nyugodt helyet: virágos rétet, magasba törő hegycsúcsokat vagy napfényes tengerpartot. Sőt, akár egy-egy kellemes emléket is előhívhatunk, amikor boldognak éreztük magunkat. Idegrendszerünk olyan csodákra képes, hogy a kellemes emléket valóságos boldogságként éljük át...

Szex, szex, szex

Nem vitás, hogy a szex a lazítás egyik legkellemesebb formája. Tanulmányok egész sora bizonyítja, hogy a szex oldja a stresszt, javítja a hangulatot, megszünteti a szorongást, emellett erősíti a köteléket a párok között. Segít otthon lenni a saját életünkben, illetve két lábbal állni (és győzni) a világban. Egyszóval – testében-lelkében – egészében felfrissíti az embert. Az őszi elrévedős éjszakákat mintha erre találták volna ki!

K. Cséfalvay Eszter
Kapcsolódó írásunk 
Cookies