Nem véletlenül tartották őseink a kiskerteket földi paradicsomnak! Már a középkorban is kivonultak az emberek a zöld kertekbe, a szép hölgyek ott sétálgattak a füvön, táncoltak a lovagjaikkal, megpihentek az árnyékban, játszottak a házi kedvencként tartott kis mókusukkal, hallgatták a madarak énekét.

A természet mindig jó barátunk: közben figyeljük, hogy sarjad, éled, bimbózik (azért persze a csúnya kullancsokra is gondoljunk, s fegyverkezzünk fel ellenük). Fogadják szeretettel válogatott tavaszi receptjeinket!

asztal-oldalrol.jpg

Először is itt vannak a színek, a sok zöld, sárga, fehér és rózsaszín. Újra itt vannak. A természet teszi a dolgát, járja a maga útját, örök időktől, évről évre.

Pap József
REND

A pázsit szépen
lenyírva.
A pitypangok
mind lefejezve.

A mi pitypangjaink nincsenek lefejezve, óh, dehogy! Glédában állnak, fürdenek a nap sűrű sugaraiban. Illatok vannak, langymeleg és madárdal.

pitypang-fakkal.jpg

A virágzó cseresznyefák alatt terítettünk meg, hogy élvezzük a természet újjászületését.

asztal-messzebbrol.jpg

Asztalunkhoz meghívtuk Czucz Péter kreatív séfet (Amade Kastélyszálló), aki a kora tavasz ételeit varázsolta a terítékre. 

Az asztalon színes abrosz van, szép tányérok és harsogó zöld ételek. Itt van minden, ami a jóléthez kell, mi pedig örülünk a pitypangnak, a spárgának, a medvehagymának, a finom friss tojásnak.

Kövessük a séf példáját, süssünk, keverjünk valami jót, készítsünk salátát újhagymából és friss retekből, majd pakoljuk meg a nagy kosarakat, s menjünk ki a friss levegőre, a fa alá étkezni.

salata.jpg

PITYPANGMÉZ

Ajánlónk a tavaszi asztalra! Herendi porcelánnal terítettünk, megadtuk a módját! Tavasszal ellepik a réteket az apró sárga virágok. Tudtuk, hogy a pitypangvirág nemcsak szemet gyönyörködtető, hanem akár méz is készíthető belőle? Figyeljünk rá, hogy a letépett virágokat ne mossuk meg, hiszen akkor eltűnik róla a virágpor, s vele együtt az édeskés íz is.

Hozzávalók:

400 fej pitypangvirág
1 kg cukor
8 dl víz

Elkészítés:

A vizet és a cukrot feltesszük forrni egy lábasban. Amikor már sűrű cukorszirup állaga van, beletesszük a virágokat, majd akár 2 napon keresztül állni hagyjuk. Ha a forralás után kellően kihűlt, tegyük hűtőbe. Minél tovább hagyjuk érni, annál karakteresebb ízt kapunk. Ha úgy gondoljuk, már eleget áztak a virágok, leszűrjük a lábas tartalmát, ismét feltesszük főni, majd sűrű kevergetés mellett addig forraljuk, amíg a hab el nem tűnik a tetejéről. Még forrón üvegekbe töltjük, majd lezárjuk. A pitypang gyógyhatásai miatt akár mézként, teában is fogyaszthatjuk, de saláták ízesítésére is tökéletes lehet.

pitypangmez.jpg

ÚJHAGYMÁS-SPÁRGÁS OMLETT

Az omlett a világ egyik legegyszerűbb étele, amelyet nem lehet elrontani. Feldobni viszont rengetegféleképpen: lássunk egy igazi tavaszias variánst, amely bármelyik asztalon megállja a helyét!

Hozzávalók:

5 db tojás
vaj
tejszín
só, bors
néhány szál spárga
újhagyma zöldje
ízlés szerint gomba
koktélparadicsom

Elkészítés:

A tojásokat egy serpenyőbe ütjük, felverjük, majd annyi tejszínnel és vajjal dúsítjuk, amennyit éppen felvesz a tojás. Ha fehér színű spárgával dolgozunk, akkor mindenképpen hámozzuk meg, de ha a zöldet választottuk, akár ki is hagyhatjuk ezt a lépést. Nem szükséges, de ha szeretnénk, hogy puhább legyen, érdemes forró vízben előre leforrázni (blansírozni) a spárgát. Ezután a fejeket egyben hagyhatjuk, a többi részét pedig az újhagyma zöldjével együtt vágjuk apró darabokra.

spargas-omlett_1.jpg

Hozzáadjuk a zöldségeket a tojáshoz, összekeverjük, sózzuk, borsozzuk, majd forróra hevített serpenyőben egy pici olajon megpirítjuk a keverék alját. Ennek éppen csak annyi idő kell, amíg a massza alul egy kissé megsül, majd nagyjából 10 percre 180 fokos sütőbe helyezzük. Ilyenkor helyezhetünk rá félbevágott koktélparadicsomot, esetleg egy-két szelet gombát, s máris mutatósabb lesz a végeredmény. Nem kell neki túl sok idő: az omlett egy picit megemelkedik, ugyanakkor a vajtól és a tejszíntől szaftos marad. A sütőből kivéve pedig máris szeletelhető, és a tavaszi ebédlőasztal éke lehet!

hirlevel_web_banner_2_257.jpg

MEDVEHAGYMÁS PESTO

Készíthetjük petrezselyemzöldjéből, rukkolából és friss fokhagymából is.

Hozzávalók:

zsenge medvehagymalevél
olívaolaj vagy tisztított vaj (ghee)
pirított napraforgómag, esetleg fenyőmag, szezámmag, lenmag
parmezán
ízlés szerint fokhagyma
só, bors

Elkészítés:

A medvehagyma leveleinek közepéből kivágjuk az eret. Blansírozzuk, vagyis először forró, majd jéghideg vízbe mártjuk. Kicsavarjuk a leveleket, hogy ne maradjon bennük semmiféle folyadék, majd kisebb darabokra vágjuk. Olívaolajat adagolunk hozzá. Ha a pestót például tésztákhoz szeretnénk keverni, akkor inkább olajat használjunk, míg ha szendvicsre kennénk, akkor vajat keverjünk el benne, ez utóbbi ugyanis a hűtőben tárolva megszilárdul. Mindegyikből csak annyit tegyünk bele, hogy még sűrű maradjon a keverék. Hozzáadjuk a napraforgómagot, a parmezánt és a fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, végül összeturmixoljuk. Hűtőben tárolva 1-2 hétig is eláll.

pesto.jpg

PESTÓS SZENDVICS

Ha a pestót vajjal készítettük el, akkor tökéletes lehet egy könnyed tavaszi szendvics elkészítéséhez. Ha igazi piknikhangulatot szeretnénk varázsolni, vágjuk le a kenyér héját, a puha belsőből formázzunk négyzeteket, és kenjük meg a pestóval. Helyezzünk rá egy zsenge salátalevelet, egy szelet friss paradicsomot, esetleg egy szelet sajtot. Ízesítsük friss kerti fűszernövényekkel, s máris indulhatunk piknikezni.

szendvics.jpg

Tányérok: Villeroy and Boch • Abrosz: India • Fotó: Dömötör Ede

Új Nő csapata
Galéria 
Kapcsolódó írásunk 
Cookies