Végre a hátunk mögött az az idő, amikor szégyelltük, hogy second handben vásárolunk. Ma már tudjuk, micsoda kincseket rejtenek ezek a boltok – akár az egész ruhatárunkat összerakhatjuk az itt talált darabokból. Fordult a kocka: mára divat lett second handekben kutakodni. Néhány szabályt azonban ismerni kell.

A second hand kifejezés sokak számára a hatalmas csarnokokba bezsákolt ruhadömpinget jelenti, ahol száz darabot is meg kell nézni, hogy egyetlen használhatót találjunk. A turkálók ma is jelen vannak a piacon, de egyre több a válogatott, stílusos és vintage darabokat árusító second hand, ahol a piszkos munkát (értsd a válogatást) már elvégezte valaki más.

second-hand-kisokos-kezdo.jpg

Hideg fejjel a second handbe

A vásárlásra fel kell készülni. Szükség lesz egy jó nagy bevásárlótáskára, továbbá egy kis üveg vízről se feledkezzünk meg. Nem árt, ha listát készítünk róla, hogy mi mindent szeretnénk vásárolni, bár nem kell szigorúan ragaszkodni hozzá, mert lehet, hogy a kívánt szabást vagy színt nem találjuk meg – viszont lesz valami más, ami még jobban fog tetszeni.

A lista azért fontos, hogy ne csábuljunk el az olcsó árak láttán, és ne vegyünk meg olyan holmikat, amiket soha nem fogunk felvenni, mert nem is a mi stílusunk. Az ilyen darabok csak feleslegesen foglalják a helyet a szekrényünkben!

„A vásárlás a szenvedélyem” – mondja Carrie Bradshaw a Szex és New Yorkban. Sok nő elmondhatná ugyanezt – még akkor is, ha szabadideje nagy részét nem is tölti a sacond hand boltokban, mint régen, egyetemista korában. De még így is sok időt elvesz a nézelődés, hiszen a kínálat már nem csak a szomszédos országokból érkezik.

Mire figyeljünk a vásárláskor?

Ha szerencsénk van, és találtunk nekünk tetsző dolgokat, elvonulunk a próbafülkébe. Itt következik a döntés fázisa. A second handben kapható ruhaneműt alaposan át kell nézni, hogy nincs-e valami hibája. A hiányzó gombot könnyen lehet pótolni, de a pecsétes vagy lyukas anyaggal nem nagyon tudunk mit kezdeni, ha csak otthon vesszük észre.

A válogatott second handben ilyesmi nemigen fordul elő, mert a kérdéses darab már több kézen átment, és ha hibája van, azt feltüntetik a címkén. Ha a próba folyamán kiderül, hogy mégsem tetszik az anyag, a szabás, a szín vagy a méret, akkor tovább kell keresni. Hiszen rögtön felismerjük, ha rátalálunk egy pont nekünk készült darabra.

minden_reggel_ujno.sk.png

Próba nélkül

Egészen más a helyzet, ha online second handben vásárolunk. Ott nincs lehetőség a hibák keresésére. A méretekben sem bízhatunk, mert a számban megadott ruhaméret minden országban, minden márkában más. A vintage ruhák számozását nem lehet irányadónak venni, mert például az olasz és a francia méretek több számmal is eltérhetnek az általános európai méretektől.

Ha a válogatott second handben például egy olasz gyapjúzakót keresünk, többféle szín és szabás közül választhatunk. Igaz, nem húsz euróba fog kerülni, hanem a tízszeresébe, de megtakarítunk egy csomó időt, és a ruhadarab még így is a töredékébe kerül egy újan vásárolt zakó árának. Nem is szólva arról, hogy ilyen minőség a mi gyárainkból nem is kerül ki.

Ha például a Vinted honlapról szeretnénk vásárolni, mindig kérjük el az eladótól a mérteket. Csak ennek alapján tudjuk eldönteni, hogy egyáltalán érdemes-e próbálkoznunk a kiválasztott darabbal. Ha mégis rosszul választottunk, továbbadhatjuk a holmit, hiszen a Vinteden egyszerű bármit eladni. Elég hozzá egy számlát nyitni, szépen lefotózni a ruhadarabot vállfára akasztva vagy próbababára adva, és várni a jelentkezőket.

Egy kicsit nehezebb a külföldi Vestiaire Collective honlapon kereskedni, amely luxusmárkás ruhaneműt, cipőket és kiegészítőket kínál. És ne feledkezzünk meg a csereberéről sem, ami gyakori a barátnők között. Hiszen van olyan holmi, ami az egyik ember számára értéktelen, a másik számára viszont valóságos kincs.

Varga Klára
Cookies